• Aktualności

            • Studium wiedzy o teatrze

            • Studium wiedzy o teatrze- pierwszy prywatny teatr magnacki w Kruszynie.

              Kruszyńska rezydencja Denhoffów wzniesiona w latach 1620-1630 należała do najwspanialszych pałaców magnackich. Jean Le Labourer pisał, iż jest to jeden " z zamków najwspanialszych w Polsce".

              O świetności pałacu decyduje także fakt, iż prawdopodobnie w Kruszynie za czasów panowania Denhoffów istniał pierwszy prywatny teatr magnacki. Ten fakt stał się inspiracją do zaproszenia dyrektora naszej szkoły- Pawła Klekota oraz członków Szkolnego Koła Teatralnego " Antraktik" z opiekunem- panią Justyną Milejską-Cień do udziału w Studium Wiedzy o Teatrze. Spotkanie miało miejsce w Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Studium Wiedzy o Teatrze to działanie edukacyjne w ramach którego odbywają się spotkania z młodzieżą ze szkół z regionu, na które zapraszani są różni goście- tym razem gościem specjalnym był pan Paweł Klekot, który przybliżył historię Pałacu w Kruszynie, zwracając uwagę na niezwykłość i tajemniczość tego miejsca, a także fakt istnienia prawdopodobnie pierwszego prywatnego teatru magnackiego w Polsce.

              Spotkanie odbyło się na scenie w Malarni, wśród publiczności zasiedli uczniowie, studenci katowickich szkół i uczelni wyższych oraz miłośnicy teatru.

              Kontynuacją rozmów o teatrze magnackim w Kruszynie było zaprezentowanie działalności Szkolnego Koła Teatralnego, a w szczególności zakresu współpracy z Teatrem Śląskim. Zakres działań innowacji teatralnej wdrażanej od kilku lat w naszej szkole omówiła pani Justyna Milejska-Cień.

              Spotkanie zostało nagrodzone gromkimi brawami, prowadzący otrzymali bukiety kwiatów, a tematyka spotkania stała się punktem wyjścia do dyskusji z publicznością. 

            • Wycieczka do kopalni

            • 16 listopada 2018 roku uczniowie kl. I, II i III Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie wraz z wychowawcami i opiekunem biblioteki uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Katowic.

              Wycieczkę rozpoczęła zbiórka wszystkich uczestników przed szkołą o godz. 7.15.,  a następnie po sprawdzeniu obecności, zajęciu miejsc w autokarze wyruszyliśmy do Katowic. W czasie jazdy pan przewodnik ciekawie opowiadał o regionie śląskim.

              Do Katowic dotarliśmy o godz. 10.00. i rozpoczęliśmy wraz z przewodnikami zwiedzanie gmachu "Telewizji Katowice".  Zobaczyliśmy studio, w którym nagrywane są  "Aktualności" oraz inne ciekawe programy. Poznaliśmy pracę dziennikarzy telewizyjnych, operatorów kamer, dźwiękowców i reżyserów.

              Następnym celem naszej wycieczki było zwiedzanie Kopalni Węgla Kamiennego "Guido". Była to godz. 12.00. Po spotkaniu z przewodnikami, podziałem na trzy grupy, włożeniu ochronnych kasków na głowy zjechaliśmy pod ziemię windą górniczą na poziom 170 m. Przewodnik opowiadał o pracy górników na przełomie XIX i XX wieku na obszarze Śląska, zagrożeniach na kopalni oraz tradycjach górniczych (kaplica św. Barbary). Trasa na tym poziomie jest uzupełniana efektami multimedialnymi.

              Po przejściu tego poziomu zjechaliśmy na poziom 320 m. Jest to drugi najgłębszy poziom wydrążony w XIX i XX w z systemem korytarzy opartych na dwóch wyrobiskach o łącznej długości 2,5 km. Tam odbyliśmy przejazd górniczą kolejką podziemną.

              Po trudach wędrówki, ubrudzeni i głodni doszliśmy do restauracji, gdzie ze smakiem zjedliśmy kanapki i kupiliśmy pamiątki z kopalni.

              Stęsknieni za światłem dziennym wróciliśmy windą górniczą na powierzchnię ziemi, która była wielką frajdą dla dzieci.

              Pełni wrażeń i bardzo zmęczeni wsiedliśmy do autokaru i wróciliśmy do Kruszyny.

            • Mikołaj dla Dzieci z Hospicjum

            • Nasza szkoła przyłączyła się do akcji Mikołaj dla Dzieci z Hospicjum zorganizowanej na rzecz Małych Podopiecznych Hospicjum przy ul. Krakowskiej 45 a, a także dzieci osieroconych i potrzebujących. Dołącz do nas! I ty możesz zostać Świętym Mikołajem! Podaruj dzieciom: zabawki edukacyjne,  pluszaki, gry, słodycze, kosmetyki pielęgnacyjne, ręczniki, koce, pościel.

            • Kruszyna dojrzała patriotyzmem

            • Rok 2018 to czas, kiedy cały kraj okazuje dumę i miłość do ojczyzny, która obchodzi setną rocznicę odzyskania niepodległości. Również Towarzystwo Przyjaciół Kruszyny postanowiło wspólnie świętować te ważne dla każdego Polaka obchody.

              18.11.2018r. w Sali OSP w naszej miejscowości odbyła się uroczystość patriotyczna, na którą obok swoich członków i sympatyków TPK zaprosiło młodzież ze szkolnego Koła samorządowego, która współpracuje z Towarzystwem jako wolontariusze. Przypadła nam odpowiedzialna rola, ponieważ zarząd Towarzystwa zaszczycił nas możliwością udziału w części artystycznej obok naszych Ale!Babek. Pomiędzy wzruszającym wykonaniem takich pieśni, jak „Dziewczyna z granatem” czy „Ostatni mazur” recytowałyśmy utwory Włodzimierza Zasępy, poety o kruszyńskich korzeniach, patrioty, człowieka sprzeciwiającego się narzuconemu Polsce przez Rosję ustrojowi. Wiersze zadedykowane papieżowi Janowi Pawłowi II są hołdem oddanym wielkiemu Polakowi.

              Serdecznie dziękujemy prezes Towarzystwa za ciepłe przyjęcie i gościnność oraz za rozwijającą się współpracę. Dziękuję również uczennicom z Koła samorządowego za poświęcony czas, wysiłek oraz za godną postawę.

            • "Ta, która nie zginęła"

            • W piątek 9 listopada społeczność naszej szkoły uroczyście obchodziła jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbyła się uroczysta akademia, podczas której miała miejsce projekcja filmu " Ta, która nie zginęła" nagranego przez uczniów Szkolnego Koła Teatralnego " Antraktik" w ramach udziału w Festiwalu Małych Form Teatralnych. W trakcie akademii, dokładnie o godz.11:11 miało miejsce wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Kolejnym punktem uroczystości był minikoncert pieśni patriotycznej w wykonaniu uczennic naszej szkoły. Uczniowie poszczególnych klas przygotowali także dekoracje i gazetki patriotyczne nawiązujące do osób i wydarzeń związanych z obchodzonym jubileuszem.

            • Prelekcja dotycząca uzależnień i cyberprzemocy

            • 6 listopada 2018r. w godz. 8.30-10.00 w naszej szkole odbyła się prelekcja z zakresu profilaktyki uzależnień. Została ona zrealizowana przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Cz-wie. Spotkanie poprowadził p. Tomasz Gajowski. Uczestniczyli w nim uczniowie klas VI-VII-VIII i III gimnazjum z terenu całej gminy.

              Podczas spotkania omówione zostały zagrożenia związane z zażywaniem narkotyków, dopalaczy i piciem alkoholu, obalono nieprawdziwe mity funkcjonujące w społeczeństwie dotyczące środków odurzających. Poruszona została również kwestia przemocy rówieśniczej z użyciem mediów elektronicznych, która stanowi poważny problem społeczny. Poruszana na spotkaniu tematyka miała uświadomić wszystkim jak ważna jest profilaktyka w zapobieganiu zachowaniom ryzykownym. Mamy nadzieję, że była to interesująca lekcja, która podniosła świadomość uczniów nt. zagrożeń i konsekwencji wynikających ze spożywania substancji uzależniających.

            • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

            •                       Nasza szkoła już po raz trzeci włączyła się w obchody przypadającego piątego listopada Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Dzień ten był okazją, aby przypomnieć sobie ulubionych bajkowych bohaterów. W tym dniu w kl. I-III nauczyciel bibliotekarz przeprowadził zajęcia czytelnicze, podczas których uczniowie wykazali się dużą znajomością treści bajek i baśni, rozpoznając bajkowe postacie i tytuły bajek. Ponadto segregowały rekwizyty charakterystyczne dla poszczególnych baśni i bajek, układały historyjki obrazkowe, rozwiązywały łamigłówki matematyczne, przez chwile mogły również poczuć się jak Kopciuszek oddzielając groch od ziaren fasoli i siemienia lnianego. Na zakończenie zajęć uczniowie prezentowali przed klasą przyniesione do szkoły przedmioty, maskotki, figurki itp. gadżety przedstawiające swoje ulubione bajkowe postacie. Ten dzień sprawił wszystkim wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki, i że warto po nie często sięgać i do nich wracać. Celem obchodów tego święta była promocja czytelnictwa.

            • 4 listopada na Jasnej Górze

            • W niedzielę 4 listopada społeczność naszej szkoły: dyrektor, nauczyciele i uczniowie wzięli udział w obchodach stulecia niepodległości, które odbyły się na Jasnej Górze. Uroczystości rozpoczęła uroczysta msza św. w Bazylice Jasnogórskiej z udziałem pocztu sztandarowego naszej szkoły, której przewodniczył ks. abp Wacław Depo Metropolita Częstochowski. Podczas mszy św. odsłonięto tablicę poświęconą kapitanowi Arturowi Wiśniewskiemu- jasnogórskiemu bohaterowi.                                                            Kolejnym punktem uroczystości był patriotyczny korowód w rytmie poloneza z udziałem naszych uczniów, który wyruszył z Placu Biegańskiego na błonie jasnogórskie. Tam miała miejsce rekonstrukcja wydarzeń z 4.11.1918, to właśnie wtedy Jasna Góra została wyzwolona z rąk zaborców pod dowództwem kapitana Artura Wiśniewskiego, a dowodem zwycięstwa była biało-czerwona flaga powiewająca na wieży jasnogorskiej. Na pamiątkę tych wydarzeń nastąpiło uroczyste wywieszenie stumetrowej flagi przez komandosów z jednostki wojskowej w Lublińcu. Następnie rozpalono " Ogień wolności", przy którym odbył się patriotyczny koncert.

            • Młode pokolenie Przyjaciół Kruszyny

            • W sobotę 27 października 2018r. członkowie Koła samorządowego byli gośćmi Dni Otwartych TPK. Po rozmowie z prezes Towarzystwa Panią Magdaleną Wysmołek, która opowiedziała nam o statutowych zadaniach organizacji, postanowiliśmy przekonać się, co kryje się za drzwiami z napisem „Izba pamięci”. Okazuje się, że to nieduże pomieszczenie w naszej szkole jest galerią obrazów i muzeum jednocześnie. Towarzystwo Przyjaciół Kruszyny przechowuje tu dzieła malarskie powstałe na plenerach organizowanych w naszej miejscowości. Ściany zdobią zatrzymane pomiędzy ramami kruszyńskie pejzaże, malarskie spojrzenia na lokalne zabytki: pałac Lubomirskich, pustelnię Denhoffa i altanę Sobieskiego w parku.

              Artyści przedstawili smutny już wtedy stan zespołu pałacowo-parkowego, który podupadał i niszczał przez lata. Aż trudno uwierzyć, że kiedyś Kruszyna była magnacką perłą Ziemi Częstochowskiej. Kasper Denhoff gościł tu króla Zygmunta III Wazę, w r. 1638 przyjechał do Kruszyny król Władysław IV zaproszony na ślub Anny z Denhoffów z Bogusławem Leszczyńskim, w r. 1669 odbyło się tu wesele innego polskiego króla-Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Z kolei wnuk Kaspra-Zygmunt Wiktor gościł w tutejszym pałacu Jana III Sobieskiego i królową Marysieńkę. W „Izbie pamięci” można podziwiać kontrastujące z ruinami fotografie ukazujące piękne wnętrza budowli z czasów Lubomirskich. Oby przyszedł kiedyś czas, w którym zabytki zostaną przywrócone do stanu z okresu ich świetności.

              Kochamy swoją małą ojczyznę. Chcemy o nią dbać, rozwijać ją i upiększać. Podjęliśmy decyzję o podjęciu pracy wolontariackiej na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Kruszyny. Jesteśmy kolejnym pokoleniem jej miłośników.