• Aktualności

      • 83. rocznica wybuchu II wojny światowej

      • Wrzesień to miesiąc szczególny dla nas, Polaków, dla naszej pamięci historycznej i tożsamości narodowej.

       W tym roku obchodzimy 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, najtragiczniejszego wydarzenia XX wieku. Wojna pozostawiła po sobie rany do dziś niezagojone. Do dziś nie wiemy, gdzie  zostały pochowane ciała sześciu milionów Polaków, którzy ginęli na wszystkich frontach wojny czy w obozach zagłady.

       W czasie wojny ginęli wszyscy: dzieci, starsi, wojskowi, cywile, prości i uczeni. Wojna dotknęła wszystkich Polaków. Nie oszczędziła również mieszkańców gminy Kruszyna.

       W niedzielę czwartego września w naszej gminie odbyły się uroczyste obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej i „Krwawego poniedziałku”.

       Czwartego września 1939 roku hitlerowcy dokonali mordu na mieszkańcach Kruszyny. Zbrodnia była odwetem za zabójstwo niemieckiego żołnierza, o które niesłusznie posądzono mieszkańców Kruszyny. Bezbronną ludność pognano pod mur cmentarza i rozstrzelano.

       Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. odprawioną w Kościele św. Macieja Apostoła w Kruszynie. Kolejnym punktem uroczystości było oddanie hołdu poległym, które miało miejsce pod Pomnikiem Pamięci w Kruszynie.

       Drugą część uroczystości rozpoczęła Pani Wójt Gminy Kruszyna Jadwiga Zawadzka, wygłaszając przemówienie, w którym przywołała tragiczne wydarzenia z września 1939 roku.

       Kolejnym punktem uroczystości było złożenie biało-czerwonych kwiatów przez poszczególne delegacje mieszkańców naszej gminy.

       Uroczystości uświetnił występ artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie.

       W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Urzędu Gminy Kruszyna, radni Gminy Kruszyna, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych naszej gminy, poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie, dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy naszej gminy.

       Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta z Kruszyny.

       Dramat II wojny światowej nie jest tylko doświadczeniem, podręcznikową przeszłością, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń. Pamiętać o nich będziemy, ponieważ rozumiemy, że naród, który zapomni o swej przeszłości, skazany jest na bolesne doznania.

       Niech na zawsze w pamięci naszego narodu pozostaną imiona tych, którzy życie oddali dla ojczyzny. To dzięki nim możemy żyć teraz w wolnej ojczyźnie. Niech ich niezłomna i bohaterska postawa będzie dla nas drogowskazem w nauce, pracy i służbie dla Rzeczypospolitej.