• Aktualności

            • Laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego

            • 8 maja uczennica naszej szkoły Marika Bodanka otrzymała z rąk Śląskiej Wicekurator Oświaty zaświadczenie potwierdzające uzyskanie tytułu Laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego. Ten ogromny sukces dydaktyczny to niewątpliwie wynik niezwykłych zdolności oraz ciężkiej pracy Mariki.

              Uzyskanie tytułu laureata uprawnia do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego przy jednoczesnym otrzymaniu 100% punktów oraz daje pierwszeństwo w wyborze szkoły średniej.

              Gala wręczenia zaświadczeń laureatom odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie z udziałem władz oświatowych województwa śląskiego, dyrektorów szkół oraz rodziców nagrodzonych uczniów. Serdecznie gratulujemy naszej uczennicy i życzymy dalszych sukcesów dydaktycznych.

              Jesteśmy dumni, że wśród laureatów województwa śląskiego znalazła się uczennica naszej szkoły, godnie reprezentująca i promująca naszą szkołę na szczeblu wojewódzkim

            • Wycieczka Pszczyna-Oświęcim

            • W czwartek 11 kwietnia 2024r., wczesnym rankiem uczniowie naszej szkoły  wyruszyli na wycieczkę  do Pszczyny i  do jednego z najważniejszych miejsc w historii Polski – Muzeum Auschwitz-Birkenau.

              Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania neobarokowego zamku w Pszczynie. Udokumentowane początki murowanego, obronnego zamku pszczyńskiego sięgają I połowy XV wieku. Wtedy to dobrami pszczyńskimi władali książęta cieszyńscy. W późniejszych latach zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Obecny właściciel – Bolko (wywodzący się z dynastii Hochbergów) mieszka w Monachium. Zamek w Pszczynie należy do tych nielicznych muzeów tego typu w naszej części Europy, które zachowały historyczne, w 80% oryginalne wyposażenie. Pałac jest pięknie wyposażony, posiada oryginalne, idealnie zachowane wnętrza, które zrobiły niemałe wrażenie na zwiedzających. Zamek w Pszczynie jest bowiem  obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.

              Nie była to jednak typowa wycieczka szkolna, gdyż jako drugi punkt uczniowie odwiedzili największy cmentarz świata. Zobaczyli jedno z najsmutniejszych miejsc na świecie, przepełnione ludzką tragedią, barbarzyństwem i nienawiścią. Z przewodnikiem, po minięciu bramy z niemieckim napisem „Arbeit macht frei”, uczniowie rozpoczęli zwiedzanie wystawy stałej oraz obiektów na terenie obozu macierzystego Auschwitz I. Następnie udali się do obozu Auschwitz II – Birkenau. Zobaczyli z bliska czym była wojna i jaką cenę płacili i wciąż płacą za nią narody. Nasi uczniowie w refleksji i zadumie zobaczyli Miejsce Pamięci, baraki, rampę, ubrania, cele, zdjęcia, komorę gazową, krematorium i inne smutne pamiątki obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Nasza młodzież w skupieniu i powadze należnej temu miejscu zwiedziła teren byłego obozu.  Była to prawdziwa lekcja historii o tragicznych wydarzeniach jakie miały miejsce podczas II wojny światowej.

              Zwiedzanie uwrażliwiło uczniów na los innych oraz skłoniło młodych ludzi do głębokiej refleksji nad istotą człowieczeństwa i potrzebą pielęgnowania takich wartości jak: wzajemny szacunek, przyjaźń, tolerancja, miłość.

            • Majowe święta

            • 233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli.

            • Warsztaty Ekologiczne

            • 26 kwietnia w naszej szkole miały miejsce Warsztaty Ekologiczne. Wprowadzeniem do tematu była projekcja filmu "My jesteśmy zmianą". Następnie uczniowie klas I i II wypełniali rebusy i kolorowanki o tematyce ekologicznej. Uczniowie klasy III wyklejali Ziemię na papierowych talerzykach. Uczniowie klas IV-VIII mieli do wykonania trzy zadania: 

              • stworzyć ciekawy kolaż z recyklingowych materiałów o tematyce ekologicznej
              • zaprojektować torbę ekologiczną, zachęcającą do redukcji opakować foliowych i plastikowych, zgodnie z ideą ZERO WASTE
              • wykonać recyklingową zabawkę.

              Prace trwały trzy godziny lekcyjne. Uczniowie pracowali z wielkim zaangażowaniem, wykazali się pomysłowością i niebywałą wyobraźnią. Efekty ich pracy można podziwiać na wystawie obok kącika regionalnego oraz na zdjęciach.