• Szkoła Patriotów

• 27 listopada 2023 roku Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie otrzymała certyfikat z tytułem "Szkoła Patriotów", za udział w Wojewódzkim Projekcie Edukacyjnym. Celem projektu jest kształtowanie u dzieci i młodzieży szacunku dla przeszłości i tradycji, dziedzictwa narodowego i kulturowego poprzez systematyczną opiekę nad miejscami pamięci, stanowiącymi materialne świadectwo ważnych wydarzeń z historii Polski. Projekt miał na celu podkreślenie roli miejsc pamięci w kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej oraz pielęgnowanie tradycji patriotycznych.

• „Mała książka – wielki człowiek”

• W ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” uczniowie klasy pierwszej otrzymali specjalne Wyprawki Czytelnicze. W tym roku na pierwszoklasistów czekała najnowsza książka Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza”, natomiast rodzice otrzymali poradnik „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” mówiący o korzyściach wynikających ze wspólnego czytania i rekomendujący wartościowe książki warte przeczytania.  Za sprawą tych specjalnie przygotowanych książek wspólnie z Instytutem Książki chcemy zaprosić naszych najmłodszych uczniów do częstego sięgania po książki  oraz czytania samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

• 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

• W rocznicę odzyskania niepodległości przeżywaliśmy patriotyczną uroczystość, która była zwieńczeniem działań mających na celu uczczenie 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Było ono jednym ze zrywów narodowowyzwoleńczych Polaków w drodze do wolności. Uroczystość powiązana była z projektem: "Śladami powstania styczniowego w regionie częstochowskim". Składamy wszystkim serdeczne podziękowania. Zaangażowanie i udział w uroczystości były wyrazem naszego patriotyzmu. DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA UDZIAŁ.

• Akcja „Szkoła do hymnu”

• Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. O symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie i nauczyciele odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Akcja ta miała na celu włączenie całej społeczności szkolnej w świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości.

• Dzień Zdrowego Śniadania

• 8 listopada uczniowie kl. I,II,III i IV włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Zdrowego Śniadania. W tym dniu odbyły się zajęcia mające na celu promowanie zdrowego śniadania i zdrowej żywności. Podczas zajęć dowiedzieli się jak powinno wyglądać prawidłowo przygotowane śniadanie tak, aby dało nam energię i siłę do nauki i zabawy, odgadywali zagadki, klasyfikowali różne produkty spożywcze do tych zdrowych i tych niezdrowych. Poznali  tradycyjne śniadania jakie jedzą  ludzie na świecie. Na koniec  ze zdrowych i pełnych witamin produktów przygotowali smaczne, pożywne i kolorowe kanapki.

• Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

• Co roku 5 listopada w dniu urodzin Walta Disneya, najbardziej znanego twórcy bajek animowani bohaterowie przypominają o sobie i zapraszają do wspólnego świętowania. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to wyjątkowe święto na cześć naszych ulubionych bohaterów z dzieciństwa. Takie sławy jak Myszka Mickey, Kaczor Donald, Kubuś Puchatek czy piękne księżniczki Disneya od lat wnoszą magię i radość do naszego świata, a ich niezwykłe przygody bawią, uczą, wzruszają oraz inspirują do podejmowania różnorodnych działań mających na celu docenienie bajek i ich twórców, ale także zachęcenie dzieci do czytania.

W naszej szkole Dzień Postaci z Bajek odbył się w poniedziałek 6 listopada. Tego dnia  w klasach I-III zostały zorganizowane zajęcia biblioteczne połączone z zabawami quizami i zagadkami podczas których uczniowie wykazywali się znajomością treści bajek, rozwiązywali zagadki, rozpoznawali bajki po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki, rozdzielali groch i fasolę, szukali pantofelka, którego zgubił Kopciuszek wybiegając z balu, zamienili się w detektywów szukając właściwych tytułów bajek. Niezmiennie największym zainteresowaniem cieszyły się zabawy ruchowe tj.” Zatrute jabłko, czy Czerwony Kapturek” . Uczniowie kl.I kolorowali postacie Świnki Peppy i Spangeboba, uczniowie kl.II rysowali swoje ulubione postacie z bajki, natomiast uczniowie kl.III zmagali się z pytaniami konkursowymi dotyczącymi oczywiście postaci z bajek. Tytuł „Znawcy postaci z bajek” otrzymała Maja Kowalczyk. Gratulujemy!

W tym dniu uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione postacie z bajek, które prezentowali na forum klasy.

Był to naprawdę niezwykły dzień!