• Aktualności

      • 1% podatku

      • Każdy może wspomóc finansowo naszą szkołę. Wystarczy w rozliczeniu podatkowym za rok 2018 przekazać 1 % na rzecz naszej placówki. Pozycja 137. KRS: 0000270261; Pozycja 139. Cel szczegółowy: SP Kruszyna 1560. Serdecznie dziękujemy.

      • Zabawa Karnawałowa

      • Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Kruszynie serdecznie zaprasza na Zabawę Karnawałową, która odbędzie się 16 lutego 2019 r. Więcej informacji można uzyskać w sekretariacie szkoły. Serdecznie zapraszamy.

      • Jasełka

      • W dn. 21.12.2018r w sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, nauczyciele, p.Dyrektor, p.Wójt, przewodnicząca Rady Rodziców jak również pracownicy szkoły oraz niektórzy rodzice, aby obejrzeć przedstawienie Bożonarodzeniowe  przygotowane przez grupę naszych uczniów pod kierunkiem  p. D. Wojtasińskiej oraz p. U. Ognik. Młodzi aktorzy w pięknych kostiumach doskonale przedstawili sceny począwszy od kuszenia w raju Adama i Ewy, zwiastowania Maryi  po narodziny Chrystusa. W tym roku po raz pierwszy przygotowaliśmy zupełnie inną formę jasełek – jasełka muzyczne. Misterium Bożonarodzeniowe przeplatane było kolędami i wzruszającą grą na klarnetach oraz gitarze uczennic klasy III G. Radosny śpiew kolęd i uroczy występ naszych najmłodszych uczniów kl. I i II SP przypomniał wszystkim że święta Bożego Narodzenia są już naprawdę blisko. Na zakończenie wysłuchaliśmy życzeń płynących od p.Wójt, p.Dyrektora, przewodniczącej RR oraz uczniów. Po wszystkim w świątecznych nastrojach udaliśmy się do swoich domów na zimową przerwę świąteczną.

      • Podsumowanie pracy Koła samorządowego w I semestrze

       1. Utworzenie Koła samorządowego w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie, opiekun Anna Gabryel(wrzesień 2018r.)

        Cele : kształtowanie postaw prospołecznych wśród uczniów, rozwijanie lokalnego patriotyzmu, poszerzanie  wiedzy i umiejętności ucznia w obszarze edukacji samorządowej, aktywizacja  uczniów, zapoznanie ich ze strukturami samorządu lokalnego i terytorialnego, zachęcenie i włączenie w sprawy związane z działalnością samorządu lokalnego, zapoznanie uczniów z prawami i obowiązkami mieszkańców oraz kształcenie w młodych ludziach umiejętności rozwiązywania problemów na styku obywatel – urząd, zachęcanie uczniów do podejmowania konstruktywnych działań na rzecz środowiska lokalnego, wdrażanie do podejmowania działań mających na celu współdecydowanie o najbliższym otoczeniu.

       1. Pomoc młodych samorządowców podczas festynu sołeckiego „Pożegnanie lata”(19.09.2018)

       Praca na rzecz lokalnej społeczności, poznanie kulisów organizacji imprezy środowiskowej.

       1. Spotkanie Koła samorządowego z kandydatem na radnego gminy pełniącego również funkcję sołtysa Kruszyny p. Sebastianem Wysmołkiem (9.10.2018)

       Zapoznanie się z obowiązkami sołtysa i radnego, poznanie ordynacji wyborczej, okręgów wyborczych.

       1. Pomoc wolontariacka młodych samorządowców Szkoły Podstawowej w Kruszynie podczas organizowanego przez Wójta Gminy Kruszyna Dnia Seniora(15.10.2018)

       Spotkanie z liczną w gminie mieszkańców gminy, świadomość jej potrzeby aktywności społecznej.

       1. Uczestnictwo Koła samorządowego w Dniu Otwartym Towarzystwa Przyjaciół Kruszyny(27.10.2018)

       Zapoznanie się z działaniami organizacji działającej na terenie gminy, współpracującej z władzami samorządowymi, wzmocnienie lokalnego patriotyzmu uczniów.

       1. Udział w sesji Rady Gminy(17.10.2018)

       Uświadomienie członkom Koła samorządowego jakie działania podejmowała Rada Gminy Kruszyna w kończącej się kadencji, wysłuchanie sprawozdania z działalności wójta Jadwigi Zawadzkiej, zapoznanie młodzieży ze specyfiką pracy Rady.

       1. Organizacja przez Koło samorządowe zbiórki charytatywnej na rzecz schroniska As w Kłomnicach(30.10.2018-5.12.2018)

       Nabycie umiejętności współpracy z mieszkańcami miejscowości, umiejętności zaprezentowania celów działania Koła oraz ważności zbiórki, wdrożenie do pracy społecznej, nauka komunikatywności i argumentowania.

      • Ciepła zima w schronisku „As”

      • Troska o zwierzęta jest potrzebna, pomagajmy im. Psy to najlepsi przyjaciele człowieka, nie zostawiajmy ich bez opieki, one też czują. Koło samorządowe jako miłośnicy zwierząt  wspiera koty i psy ze schroniska AS w Jamrozowiźnie. Obecnie jest tam ok. 200 piesków, które czekają na przytulny dom. Nasze Koło  organizowało zbiórkę na potrzeby tego schroniska. Trwała ona od 29 października do 5 grudnia 2018 r. W nasz projekt zostali zaangażowani uczniowie pod opieką nauczycieli Pani Lidii Wychowaniec oraz Pani Anny Gabryel.

       11 grudnia odwiedziliśmy to miejsce. Los biednych piesków wszystkich nas poruszył i dał wiele do myślenia. Wszystkie osoby, które wsparły naszą akcję, otrzymały los, który umożliwia wygranie nagrody niespodzianki. W przyszłym roku również planujemy kolejną edycję akcji. Pomagajmy, nie bądźmy obojętni.   Oliwia Zasępa

      • Razem na Święta

      • Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, czas radości, pojednania i spotkań z bliskimi. To czas, w którym nikt nie powinien czuć się samotny i porzucony. 

       Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu postanowili odwiedzić osoby samotne mieszkające na terenie naszej gminy. 

       To działanie jest jedną z inicjatyw podjętych w ramach ogólnopolskiej akcji "Razem na święta" zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, do której przyłączyli się uczniowie naszej szkoły. 

       Odwiedziny osób samotnych były okazją do złożenia świątecznych życzeń i obdarowania drobnymi upominkami wykonanymi przez uczniów.

       To działanie wywołało wielką radość na twarzach obdarowanych.

      • Ze świąteczną wizytą u Wiktorka

      • Boże Narodzenie to magiczny, wyjątkowy czas, w którym nikt nie powinien czuć się  smutny ani samotny. Niekiedy wystarczy bardzo drobny gest, by wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka.

                   Nasi uczniowie doskonale o tym wiedzą.  Co roku, już od 7 lat,  angażują się w przygotowanie  mikołajkowej paczki dla swojego niepełnosprawnego kolegi Wiktorka i odwiedzają Go w domu ze świątecznymi życzeniami.

                   W tym roku szkolna „delegacja”: Patrycja Kucharska, Marcin Rybak, Michalina Koćwin, Dominika Peszke, Ula Blukacz, Dominika Polewska, Ala Dobosz wraz z  nauczycielkami  gościła

       u Wiktora i jego Mamy w dniu 10  grudnia. Przedstawiciele SU  złożyli  życzenia z okazji zbliżających się świąt, wręczyli  prezenty i  przygotowane specjalnie na tę okazję świąteczne babeczki.  Mama chłopca przyjęła nas bardzo ciepło i życzliwie. Wiktorek uważnie przyglądał się gościom  i okazywał radość głośnymi okrzykami. Żegnając się, obiecaliśmy odwiedzić Go ponownie. Spotkanie z Wiktorem i Jego Mamą pozwoliło nam na chwilę  „zwolnić” od codzienności,  rozlało w naszych sercach wzruszenie i  ciepło.

      • Mikołajki w szkole

      • Mikołajki to niezwykły dzień, na który wszyscy czekają. Mimo braku śniegu za oknem Mikołaj przybył również do naszej szkoły.

       W tym roku na naszych uczniów czekało wiele atrakcji. Każda klasa miała swój pomysł mający na celu urozmaicenie tego dnia. Uczniowie wzajemnie obdarowywali się prezentami na pamiątkę św. Mikołaja, z kolei inni wybrali się świętować Mikołajki do kina. Uczniowie kl.III za sprawą pomocników św. Mikołaja, czyli rodziców udali się na niezwykłe widowisko na lodzie – Zaczarowany świat Disneya. Z kolei uczniowie kl.I i II oprócz tradycyjnych paczek pojechali również do kina na film animowany „Misja Yeti”. Do uczniów kl.IV przybył Mikołaj, który przyniósł dla każdego z nich prezenty. Jak powszechnie wiadomo nie ma nic za „darmo” uczniowie więc musieli wyrecytować wierszyk lub zaśpiewać piosenkę. Na koniec wizyty IV-klasiści zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie i zaprosiły Mikołaja na przyszły rok. Mikołaj dla nich był niezwykle hojny i klasa po rozdaniu prezentów  udała się również do kina.

       Natomiast w klasach I-III Szkoły Podstawowej nauczyciel bibliotekarz zorganizował spotkanie czytelnicze pt.”Mikołajki z Mikołajkiem” podczas którego uczniom zostały przeczytane fragmenty książki „Nowe przygody Mikołajka” Rene Gościnnego i Jean Jequesa Sempe dotyczące listu do świętego Mikołaja. Po wysłuchaniu uczniowie mieli okazję zastanowić się czy w swoich listach pamiętali także o prezentach dla swoich bliskich, a nie tylko o sobie? Kolorowali również postać Mikołaja z nadzieją, że za rok znów do nas przyjdzie z wymarzonymi prezentami, które wszystkim sprawią wielką przyjemność.

      • Andrzejki w bibliotece

      • Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to - zgodnie z tradycją - św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas może spotkać w przyszłości.

       30 listopada nauczyciel bibliotekarz przygotował  dla czytelników biblioteki cały wachlarz wróżb andrzejkowych.

       Z tej okazji przygotowano gazetkę ścienną „Prawie wszystko o andrzejkach”. Tego dnia uczniowie korzystający
       z biblioteki mogli wywróżyć sobie coś wyjątkowego; kto będzie bogaty, komu powiedzie się w życiu, czy kto pierwszy zmieni stan cywilny a także kogo przyjaźń przetrwa i pozostanie na wieki? Uczniowie rzucając  1-groszowe monety do miski z wodą symbolizującą studnie marzeń wypowiadali swoje życzenia, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.

        

       Dodatkową atrakcją adresowaną do czytelników były tzw. słodkie wypożyczenia, w tym dniu na każdego czytelnika, który dokonał wypożyczenia książki czekał cukierek z wróżbą.

       Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych.

       Miłą niespodziankę uczniom sprawiła również Rada Rodziców z funduszy której zakupiono dla każdego ucznia słodką  WZ.

      • Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

      • Szkolny Konkurs Pięknego Czytania o tytuł

        „Klasowego Mistrza Pięknego Czytania”

        

       29 listopada 2018r. odbył się w naszej szkole konkurs o tytuł „Klasowego Mistrza Pięknego Czytania”. Organizatorami konkursu była biblioteka szkolna we współpracy z GBP w Kruszynie. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności pięknego czytania oraz zdrowego współzawodnictwa.

       Konkurs adresowany był do uczniów kl. I-VIII szkoły podstawowej

       i kl. III gimnazjum. Spośród uczniów każdej z klas wyłonionych zostało  3 najlepiej czytających uczniów .

       Uczestników oceniała Komisja Konkursowa w składzie:

       - p. Małgorzata Ciupińska – dyrektor GBP w Kruszynie

       - p. Kamila Kowalska – Przewodnicząca Rady Rodziców

       - p. Beata Poroszewska – emerytowany nauczyciel SP w Kruszynie

       Z każdej klasy wyłoniony został zwycięzca,  tytuł „Klasowego Mistrza Pięknego Czytania” otrzymały następujące osoby:

       kl.I – Kacper Błoch

       kl.II –Julia Powroźnik

       kl.III – Marika Bodanka

       kl.IV – Mikołaj Bednarz

       kl.V – Jan Zasępa

       kl.VI –Justyna Rygał

       kl.VII –Natalia Weronika Mucha

       kl.VIII – Urszula Blukacz

       kl.III g – Maja Borowska

        

       Zwycięzcom gratulujemy

       i zapraszamy do udziału w przyszłym roku!

        

      • Powiatowy Konkurs Recytatorski

      • W dniu 30  listopada odbył się w naszej szkole Powiatowy Konkursu Recytatorski "Opowiem Ci o mojej Ojczyźnie". Celem konkursu było przybliżenie poezji o tematyce patriotycznej, uwrażliwienie na piękno poezji, doskonalenie umiejętności recytatorskich.

       Tegoroczna edycja konkursu miała szczególne znaczenie ze względu na obchodzony w tym roku jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Utwory poetyckie, recytowane przez uczestników pozwoliły jeszcze raz wrócić do czasów minionych oraz skłonić do refleksji nad współczesnym znaczeniem pojęcia patriotyzmu.

       Konkurs przebiegał w trzech etapach: klasy I-III, kl.IV-VI, kl. VII-VIII i gimnazjum.  Recytację uczniów oceniało niezależne jury w skladzie: Agnieszka Grudzińska - nauczyciel kosultant Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie, Marta Gonera - animator kultury Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach, Małgorzata Ciupińska- dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kruszynie.

       W konkursie wzięło udział 72 uczestników ze szkół powiatu częstochowskiego.

       Zwycięzcami konkursu w poszczególnych etapach zostali:

       kl.I-III

       I miejsce - Hubert Nitecki i Milena Bąk ze Szkoły Podstawowej w Kłomnicach

       II miejsce - Urszula Kłak i Julia Wojtasińska ze Szkoły Podstawowej w Kłomnicach

       III miejsce - Martyna Klekot ze Szkoły Podstawowej Fundacji " Elementarz " w Jackowie i Amelia Cieśla ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Rzerzęczycach

       Wyróżnienia: Maja Latacz i Maja Tomaszewska ze Szkoły Podstawowej im. H.Sienkiewicza w Rzerzęczycach,

       Maja Koćwin z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mykanowie

       kl.IV-VI

       I miejsce- Blanka Stępień ze Szkoły Podstawowej im. J. Dąbrowskiego w Zrębicach

       II miejsce- Alicja Dobosz ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie

       III miejsce- Mikołaj Bednarz ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie i Maja Góra ze Szkoły Podstawowej im. B. Prusa w Garnku

       Wyróżnienia: Katarzyna Sznajder i Kinga Drogosz ze Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie, Zuzanna Dumin ze Szkoły Podstawowej im. B. Prusa w Garnku, Paweł Gogacz ze Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Szkół Katolickich im. Dzieci Fatimskich z Rybnej

       III etap

       kl.VII-VII i gimnazjum

       I miejsce- Maja Borowska ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie i Julia Jeleń ze Szkoły Podstawowej im. J. Dąbrowskiego w Zrębicach

       II miejsce- Michalina Koćwin ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie, Oliwia Świąć z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Mykanowie, Aleksandra Tomzik ze Szkoły Podstawowej im. J. Dąbrowskiego w Zrębicach

       III miejsce- Oliwia Maj z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lgocie Małej i Patrycja Strączyńska ze Szkoły Podstawowej im. J. Dąbrowskiego w Zrębicach

       Wyróżnienia: Kalina Stajszczak ze Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie, Dominika Łapeta i Paulina Łapeta ze Szkoły Podstawowej Fundacji " Elementarz" w Jackowie

       Uroczystego wręczenia nagród dokonała Pani Wójt Gminy Kruszyna Jadwiga Zawadzka i dyrektor szkoły Paweł Klekot.

       Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

        

      • Studium wiedzy o teatrze

      • Studium wiedzy o teatrze- pierwszy prywatny teatr magnacki w Kruszynie.

       Kruszyńska rezydencja Denhoffów wzniesiona w latach 1620-1630 należała do najwspanialszych pałaców magnackich. Jean Le Labourer pisał, iż jest to jeden " z zamków najwspanialszych w Polsce".

       O świetności pałacu decyduje także fakt, iż prawdopodobnie w Kruszynie za czasów panowania Denhoffów istniał pierwszy prywatny teatr magnacki. Ten fakt stał się inspiracją do zaproszenia dyrektora naszej szkoły- Pawła Klekota oraz członków Szkolnego Koła Teatralnego " Antraktik" z opiekunem- panią Justyną Milejską-Cień do udziału w Studium Wiedzy o Teatrze. Spotkanie miało miejsce w Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Studium Wiedzy o Teatrze to działanie edukacyjne w ramach którego odbywają się spotkania z młodzieżą ze szkół z regionu, na które zapraszani są różni goście- tym razem gościem specjalnym był pan Paweł Klekot, który przybliżył historię Pałacu w Kruszynie, zwracając uwagę na niezwykłość i tajemniczość tego miejsca, a także fakt istnienia prawdopodobnie pierwszego prywatnego teatru magnackiego w Polsce.

       Spotkanie odbyło się na scenie w Malarni, wśród publiczności zasiedli uczniowie, studenci katowickich szkół i uczelni wyższych oraz miłośnicy teatru.

       Kontynuacją rozmów o teatrze magnackim w Kruszynie było zaprezentowanie działalności Szkolnego Koła Teatralnego, a w szczególności zakresu współpracy z Teatrem Śląskim. Zakres działań innowacji teatralnej wdrażanej od kilku lat w naszej szkole omówiła pani Justyna Milejska-Cień.

       Spotkanie zostało nagrodzone gromkimi brawami, prowadzący otrzymali bukiety kwiatów, a tematyka spotkania stała się punktem wyjścia do dyskusji z publicznością. 

      • Wycieczka do kopalni

      • 16 listopada 2018 roku uczniowie kl. I, II i III Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie wraz z wychowawcami i opiekunem biblioteki uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Katowic.

       Wycieczkę rozpoczęła zbiórka wszystkich uczestników przed szkołą o godz. 7.15.,  a następnie po sprawdzeniu obecności, zajęciu miejsc w autokarze wyruszyliśmy do Katowic. W czasie jazdy pan przewodnik ciekawie opowiadał o regionie śląskim.

       Do Katowic dotarliśmy o godz. 10.00. i rozpoczęliśmy wraz z przewodnikami zwiedzanie gmachu "Telewizji Katowice".  Zobaczyliśmy studio, w którym nagrywane są  "Aktualności" oraz inne ciekawe programy. Poznaliśmy pracę dziennikarzy telewizyjnych, operatorów kamer, dźwiękowców i reżyserów.

       Następnym celem naszej wycieczki było zwiedzanie Kopalni Węgla Kamiennego "Guido". Była to godz. 12.00. Po spotkaniu z przewodnikami, podziałem na trzy grupy, włożeniu ochronnych kasków na głowy zjechaliśmy pod ziemię windą górniczą na poziom 170 m. Przewodnik opowiadał o pracy górników na przełomie XIX i XX wieku na obszarze Śląska, zagrożeniach na kopalni oraz tradycjach górniczych (kaplica św. Barbary). Trasa na tym poziomie jest uzupełniana efektami multimedialnymi.

       Po przejściu tego poziomu zjechaliśmy na poziom 320 m. Jest to drugi najgłębszy poziom wydrążony w XIX i XX w z systemem korytarzy opartych na dwóch wyrobiskach o łącznej długości 2,5 km. Tam odbyliśmy przejazd górniczą kolejką podziemną.

       Po trudach wędrówki, ubrudzeni i głodni doszliśmy do restauracji, gdzie ze smakiem zjedliśmy kanapki i kupiliśmy pamiątki z kopalni.

       Stęsknieni za światłem dziennym wróciliśmy windą górniczą na powierzchnię ziemi, która była wielką frajdą dla dzieci.

       Pełni wrażeń i bardzo zmęczeni wsiedliśmy do autokaru i wróciliśmy do Kruszyny.

      • Mikołaj dla Dzieci z Hospicjum

      • Nasza szkoła przyłączyła się do akcji Mikołaj dla Dzieci z Hospicjum zorganizowanej na rzecz Małych Podopiecznych Hospicjum przy ul. Krakowskiej 45 a, a także dzieci osieroconych i potrzebujących. Dołącz do nas! I ty możesz zostać Świętym Mikołajem! Podaruj dzieciom: zabawki edukacyjne,  pluszaki, gry, słodycze, kosmetyki pielęgnacyjne, ręczniki, koce, pościel.

      • Kruszyna dojrzała patriotyzmem

      • Rok 2018 to czas, kiedy cały kraj okazuje dumę i miłość do ojczyzny, która obchodzi setną rocznicę odzyskania niepodległości. Również Towarzystwo Przyjaciół Kruszyny postanowiło wspólnie świętować te ważne dla każdego Polaka obchody.

       18.11.2018r. w Sali OSP w naszej miejscowości odbyła się uroczystość patriotyczna, na którą obok swoich członków i sympatyków TPK zaprosiło młodzież ze szkolnego Koła samorządowego, która współpracuje z Towarzystwem jako wolontariusze. Przypadła nam odpowiedzialna rola, ponieważ zarząd Towarzystwa zaszczycił nas możliwością udziału w części artystycznej obok naszych Ale!Babek. Pomiędzy wzruszającym wykonaniem takich pieśni, jak „Dziewczyna z granatem” czy „Ostatni mazur” recytowałyśmy utwory Włodzimierza Zasępy, poety o kruszyńskich korzeniach, patrioty, człowieka sprzeciwiającego się narzuconemu Polsce przez Rosję ustrojowi. Wiersze zadedykowane papieżowi Janowi Pawłowi II są hołdem oddanym wielkiemu Polakowi.

       Serdecznie dziękujemy prezes Towarzystwa za ciepłe przyjęcie i gościnność oraz za rozwijającą się współpracę. Dziękuję również uczennicom z Koła samorządowego za poświęcony czas, wysiłek oraz za godną postawę.

      • Tajemniczy ogród

      • „Tajemnicze tajemnice Misselthwaite”

       Misselthwaite Manor - położona na wrzosowiskach posiadłość, do której po śmierci rodziców trafia  Mary Lennox. Rozkapryszona i złośliwa  pannica już w trakcie podróży z Indii daje się we znaki zarządczyni majątku, skądinąd bardzo zasadniczej, pani Medlock.  Dom wuja Archibalda Craven'a jest smutny i posępny, a co gorsza, można w nim usłyszeć potępieńcze jęki i krzyki. Prostolinijna, sympatyczna, choć trochę gadatliwa służąca Marta  niechcący napomyka głównej bohaterce o innym sekrecie   – zamkniętym od lat ogrodzie …

       Tak rozpoczyna się  sceniczna adaptacja powieści F. H. Burnett pt. „Tajemniczy ogród”, którą nasi uczniowie mogli podziwiać i przeżywać  16 listopada podczas wizyty w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Barwne, rozśpiewane widowisko przykuwało uwagę  do ostatniej sceny i  pozwoliło na nowo odczytać sens tej pięknej historii o sile przyjaźni,     uzdrawiającej mocy przyrody, pokonywaniu słabości i odzyskiwaniu wiary w sens życia.  Innymi słowy: ulegliśmy „czarom w ogrodzie róż”!

       Atutem spektaklu  jest bogactwo środków artystycznego wyrazu: muzyki, światła, choreografii, scenografii.  „Ożywające” w ciemnościach portety,   finałowa scena  przedstawiająca  ogród w pełnej krasie i motyw z piosenki „Tajemnice  Misselthwaite”  zapadają w pamięć widza. Spektakl przypadł do gustu naszym uczniom, chętnie dzielili się wrażeniami, a ci, którzy lekturę powieści  mają za sobą, bezbłędnie wskazywali różnice pomiędzy sztuką teatralną a  literackim pierwowzorem. Warto  także podkreślić fakt, że uczestnicy wyjazdu w pełni zasłużyli na miano kulturalnych widzów.

      • "Ta, która nie zginęła"

      • W piątek 9 listopada społeczność naszej szkoły uroczyście obchodziła jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbyła się uroczysta akademia, podczas której miała miejsce projekcja filmu " Ta, która nie zginęła" nagranego przez uczniów Szkolnego Koła Teatralnego " Antraktik" w ramach udziału w Festiwalu Małych Form Teatralnych. W trakcie akademii, dokładnie o godz.11:11 miało miejsce wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Kolejnym punktem uroczystości był minikoncert pieśni patriotycznej w wykonaniu uczennic naszej szkoły. Uczniowie poszczególnych klas przygotowali także dekoracje i gazetki patriotyczne nawiązujące do osób i wydarzeń związanych z obchodzonym jubileuszem.

      • Prelekcja dotycząca uzależnień i cyberprzemocy

      • 6 listopada 2018r. w godz. 8.30-10.00 w naszej szkole odbyła się prelekcja z zakresu profilaktyki uzależnień. Została ona zrealizowana przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Cz-wie. Spotkanie poprowadził p. Tomasz Gajowski. Uczestniczyli w nim uczniowie klas VI-VII-VIII i III gimnazjum z terenu całej gminy.

       Podczas spotkania omówione zostały zagrożenia związane z zażywaniem narkotyków, dopalaczy i piciem alkoholu, obalono nieprawdziwe mity funkcjonujące w społeczeństwie dotyczące środków odurzających. Poruszona została również kwestia przemocy rówieśniczej z użyciem mediów elektronicznych, która stanowi poważny problem społeczny. Poruszana na spotkaniu tematyka miała uświadomić wszystkim jak ważna jest profilaktyka w zapobieganiu zachowaniom ryzykownym. Mamy nadzieję, że była to interesująca lekcja, która podniosła świadomość uczniów nt. zagrożeń i konsekwencji wynikających ze spożywania substancji uzależniających.

      • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

      •                       Nasza szkoła już po raz trzeci włączyła się w obchody przypadającego piątego listopada Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Dzień ten był okazją, aby przypomnieć sobie ulubionych bajkowych bohaterów. W tym dniu w kl. I-III nauczyciel bibliotekarz przeprowadził zajęcia czytelnicze, podczas których uczniowie wykazali się dużą znajomością treści bajek i baśni, rozpoznając bajkowe postacie i tytuły bajek. Ponadto segregowały rekwizyty charakterystyczne dla poszczególnych baśni i bajek, układały historyjki obrazkowe, rozwiązywały łamigłówki matematyczne, przez chwile mogły również poczuć się jak Kopciuszek oddzielając groch od ziaren fasoli i siemienia lnianego. Na zakończenie zajęć uczniowie prezentowali przed klasą przyniesione do szkoły przedmioty, maskotki, figurki itp. gadżety przedstawiające swoje ulubione bajkowe postacie. Ten dzień sprawił wszystkim wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki, i że warto po nie często sięgać i do nich wracać. Celem obchodów tego święta była promocja czytelnictwa.

      • 4 listopada na Jasnej Górze

      • W niedzielę 4 listopada społeczność naszej szkoły: dyrektor, nauczyciele i uczniowie wzięli udział w obchodach stulecia niepodległości, które odbyły się na Jasnej Górze. Uroczystości rozpoczęła uroczysta msza św. w Bazylice Jasnogórskiej z udziałem pocztu sztandarowego naszej szkoły, której przewodniczył ks. abp Wacław Depo Metropolita Częstochowski. Podczas mszy św. odsłonięto tablicę poświęconą kapitanowi Arturowi Wiśniewskiemu- jasnogórskiemu bohaterowi.                                                            Kolejnym punktem uroczystości był patriotyczny korowód w rytmie poloneza z udziałem naszych uczniów, który wyruszył z Placu Biegańskiego na błonie jasnogórskie. Tam miała miejsce rekonstrukcja wydarzeń z 4.11.1918, to właśnie wtedy Jasna Góra została wyzwolona z rąk zaborców pod dowództwem kapitana Artura Wiśniewskiego, a dowodem zwycięstwa była biało-czerwona flaga powiewająca na wieży jasnogorskiej. Na pamiątkę tych wydarzeń nastąpiło uroczyste wywieszenie stumetrowej flagi przez komandosów z jednostki wojskowej w Lublińcu. Następnie rozpalono " Ogień wolności", przy którym odbył się patriotyczny koncert.