• Wycieczka dla najlepszych uczniów

• Uczniowie klas IV – VIII ze szkół Gminy Kruszyna rozpoczęli wycieczkę dla osób  z najwyższą średnią. 22 czerwca wyjechaliśmy we wczesnych godzinach porannych autokarem z Kruszyny w kierunku Tarnowskich Gór. Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Chleba w Radzionkowie. Dzieci zostały podzielone na grupy, które rozpoczęły zwiedzanie muzeum. Po obejrzeniu filmu w sali projekcyjnej dzieci zapoznały się z historią pieczenia chleba, a Piotr Mankiewicz, założyciel Muzeum Chleba, opowiedział o szacunku do chleba i tradycji. W obiekcie można było obejrzeć wiele zabytkowych sprzętów i urządzeń związanych życiem codziennym ówczesnych mieszkańców. Uczniowie zasiedli w ławkach z kałamarzami i tabliczkami na których mogli wypróbować swoje umiejętności pisania. Miedzy zwiedzaniem był czas na przygotowanie swojego warkocza chlebowego, który dzieci spróbowały na koniec w jadalni pełnej eksponatów z dawnych czasów. Następnie przejechaliśmy do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Po zjechaniu ponad 40 metrów pod ziemię, w temperaturze 10 stopni Celsjusza przemierzaliśmy wilgotnymi i mokrymi korytarzami  kopalni przenosząc się oczami wyobraźni w czasy kiedy w bardzo ciężkich warunkach pracowali tam tarnogórscy gwarkowie. Po powrocie na powierzchnię uczniowie zjedli obiad i ruszyliśmy w kierunku Sztolni Czarnego Pstrąga, która znajduje się na terenie przepięknego parku przyrodniczo – krajobrazowego „Park w Retach i Dolina Dramy” Po spacerze przez park dotarliśmy do Szybu Sylwester i rozpoczęliśmy zwiedzanie, schodząc krętymi schodami do podziemnej przystani. Wsiedliśmy do łodzi i w scenerii migocących lamp przepłynęliśmy 600 metrowy odcinek pod ziemią, słuchając opowiadań przewodnika o historii tarnogórskiego górnictwa. Po zakupie drobnych pamiątek wyruszyliśmy w drogę powrotną i około godziny dziewiętnastej  dotarliśmy do Kruszyny. Serdecznie dziękujemy w imieniu nauczycieli, rodziców i dzieci za docenienie wysiłku młodych i pilnych uczniów. Mieli oni możliwość  zapoznać się z teorią i praktyką pieczenia chleba oraz górnictwa. Dzięki temu  mają oni możliwość pogłębienia wiedzy oraz zwiększenie  motywacji do nauki w kolejnych latach edukacji.

Serdecznie dziękujemy  p. Wójt Gminy Kruszyna - Jadwidze Zawadzkiej

• Uważajcie na siebie kochani

W pogoni za przygodami

W góry, do lasu, nad wodę

Spakujcie rozsądną swobodę.

Do tego: nastrój wspaniały

I koniecznie wygodne sandały

By w wędrówce przez wakacje

Dogonić niejedną atrakcję.

Życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń. Życzymy, aby letnie miesiące były czasem odpoczynku, ale też czasem poznawania nowych miejsc, ludzi i kultur. Niech każdy dzień przynosi Wam wiele radości i uśmiechu na twarzy.

• Wycieczka do Krakowa

• Dzięki Ministerstwu Edukacji Narodowej i programom: Polski Ład  oraz Poznaj Polskę, dzieci z klas 1-3 poznawały dawną stolicę Polski - Kraków. Wycieczka odbyła się 15.06.2023 r.  Dla niektórych uczniów była to pierwsza wizyta w grodzie Kraka, a dzięki wsparciu programów rządowych koszty uczestnictwa były znacznie mniejsze. Na trasie wycieczki znalazły się obowiązkowo Wawel, Dzwon Zygmunta, Sukiennice i Smocza Jama. Był czas na posiłek i wysłuchanie Hejnału z wieży Mariackiej.  O wszystkich tych miejscach uczyliśmy się już dawno, lecz warto w tak przyjemny sposób połączyć teorie i praktykę!

• Konkurs z języka angielskiego

• W kwietniu bieżącego roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego pt. ,,FORGENT –ME- Not’’. W trzech kategoriach dla klas 3-8, łącznie wzięło udział 15 uczniów z klas 4,5 i 8. Najwyższe wyniki osiągnęli Antoni Jadczyk z kl. 5 oraz Milena Kopiecka z kl. 4 otrzymując dyplomy z wyróżnieniem. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom uzyskanych wyników oraz zaangażowania w przygotowanie do konkursu i chęci poszerzania znajomości języka angielskiego.

• Dzień Europejski

• 1 czerwca w naszej szkole oprócz świętowania Dnia Dziecka obchodziliśmy także Dzień Europejski. Uczniowie klas IV - VIII zaprezentowali wiele ciekawych informacji o wybranych państwach europejskich. Każda klasa przygotowała ciekawostki oraz potrawy najbardziej popularne w tych państwach.

Gratulujemy ciekawych pomysłów