• Aktualności

      • Staś Tarkowski i ja - młodzi patrioci

      • W związku ze sto sześćdziesiątą rocznicą powstania styczniowego nasza szkoła, której imię upamiętnia to wielkie wydarzenie, podejmuje różnego rodzaju działania mające na celu przekazanie kolejnym pokoleniom młodych obywateli wiedzy o Ojczyźnie.

       Patriotyzm to postawa oznaczająca szeroko pojętą miłość do Ojczyzny, często wiązana z koniecznością poświęcenia własnego życia dla dobra kraju. Na przestrzeni lat wykształcenie się poczucia państwowości i przynależności do określonej narodowości było związane z obecnością motywów patriotycznych w literaturze. Wielkim pisarzem, patriotą  i budzicielem sumień nazwano Henryka Sienkiewicza, który miłość do Ojczyzny zawarł w szeregu swoich dzieł literackich. Nie tylko powieść "Krzyżacy"  krzepiła serca rodaków żyjących pod zaborami. Twórca starał się również młodzież budzić do postawy miłości swojego kraju.

       Klasa szósta podczas omawiania powieści "W pustyni i w puszczy" tego autora miała okazję odkryć, że nawet tutaj pojawia się wątek walki o wolność i pragnienia odzyskania niepodległości. Tekst publikowany w odcinkach od 1910r. przypominał młodym Polakom wtedy oraz przypomina teraz, że determinacja, gotowość do poświęcenia życia oraz odwaga to wartości, które kierowały powstańcami w 1863r.

       Uczniowie przyjrzeli się postaci Stasia Tarkowskiego oraz jego ojca, którzy żyjąc na odległym kontynencie, pamiętali  o Ojczyźnie.  Jako podsumowanie omawiania lektury  szóstoklasiści wykonali lapbooki ukazujące wątek patriotyczny w powieści "W pustyni i w puszczy". Prezentujemy kilka tych prac bogatych w treść oraz pięknych pod względem graficznym.

      • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

      • 21 lutego już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.  Celem tego święta jest przypomnienie wszystkim narodom jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i  dbałość o jego przetrwanie.  Język ojczysty jest bowiem  najważniejszą wartością każdego narodu i jest świadectwem jego istnienia, dlatego chroniąc go, dbamy o wspólne dziedzictwo kulturowe. W ramach obchodów tego święta uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie zasady ortograficzne oraz gramatyczne, zmierzyli się z łamańcami językowymi. Ponadto wśród uczniów kl.VI przeprowadzono konkurs poprawnościowy. Stawili oni czoła językowym dylematom typu: sweter czy sweter, włączać czy włanczać itp. Najlepszym znawcą, a raczej znawczynią  języka polskiego okazała się Zuzanna Cichoń. Gratulujemy! Na hollu głównym przygotowano również gazetkę ścienną . Cały czas trwa również konkurs kaligraficzny „Sztuka pisania”. Wszystkich zainteresowanych uczniów zapraszamy do wzięcia udziału w nim.

       Dbajmy o naszą mowę ojczystą każdego dnia! Zwracajmy uwagę na interpunkcję, znaki diaktryczne. Nie zgadzajmy się na byle jakość, bo „Musi być czysty język ojczysty!” PAMIĘTAJMY: o właściwym posługiwaniu się nim w mowie i piśmie nie tylko od święta!

      • Wspomnienie...

      • Drodzy Rodzice i Uczniowie!

       Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci  naszej koleżanki Pani Agnieszki Włodarczyk-Peszke, nauczycielki, która od 24 lat z wielkim poświęceniem i ogromną energią kształciła oraz inspirowała uczniów i wychowanków. Przez wiele lat nasze drogi splatały się ze sobą. Była osobą znaną i szanowaną w lokalnym środowisku. Pragniemy wyrazić ogromny smutek z powodu tej nagłej straty.  Wciąż nie możemy uwierzyć, że nie ma jej wśród nas. Jeszcze niedawno krzątała się w budynku szkoły, troszczyła się o uczniów, rozmawiała, śmiała się. Pani Agnieszka była osobą ambitną, nieustannie pragnęła doskonalić swoją pracę, spieszyła się, jakby chciała zdążyć wykonać jeszcze wiele zadań stojących na jej drodze. Dotknięta poważną chorobą podjęła walkę, jednak musiała odejść przedwcześnie. W naszych sercach pozostanie na zawsze życzliwa pamięć o Niej.

       „Ktoś tutaj był,

       a potem nagle zniknął

       i uporczywie go nie ma”

       (Wisława Szymborska)

       Niech odpoczywa w pokoju.

       Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Pracownicy, Rodzice, Uczniowie