• Aktualności

      • Wycieczka dla najlepszych

      • 22 czerwca 2022 r. o godzinie 5.50 wyruszył z Kruszyny autokar wiozący najlepszych uczniów naszej gminy na wycieczkę ufundowaną przez Gminę Kruszyna. Pierwszym punktem programu był pobyt w Arena Laser Games, czyli laserowa gra dwóch zespołów na specjalnie stworzonej arenie, w formie labiryntu. Kolejny punkt – Experymentarium, czyli połączenie nauki z zabawą. Po krótkiej prelekcji uczniowie samodzielnie przeprowadzali eksperymenty i doświadczenia z dziedziny fizyki, biologii i chemii. Następnie pan przewodnik zabrał nas na spacer  ul. Piotrkowską, gdzie podziwialiśmy zabytkowe kamieniczki, Aleję Gwiazd, Pasaż Róż, Ławeczkę Tuwima, Fortepian Rubinsteina, itp. W restauracji zjedliśmy pyszny obiad i wyruszyliśmy do ZOO i Orientarium. Orientarium to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony florze i faunie Azji – słonie indyjskie, makaki, krokodyle, orangutany, a także rafa koralowa, rekiny, płaszczki, rybka Dory. Piękna pogoda, mnóstwo atrakcji, ciekawy program, grzeczni uczniowie i sponsor sprawili, że wycieczka udała się znakomicie. Tego typu nagroda dodatkowo motywuje naszą młodzież do wytężonej pracy w przyszłym roku szkolnym.

       Serdecznie dziękujemy p. Wójt Gminy Kruszyna - Jadwidze Zawadzkiej

      • Bezpieczne wakacje

      • Drodzy Uczniowie!

       Za chwilę rozpoczną się wakacje, a wakacje to czas zabawy, relaksu i nowych wrażeń. Ciesząc się brakiem obowiązków szkolnych, słoneczną pogodą, czy też wyjazdami nie zapomnijcie o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Poniżej przedstawiamy Wam najważniejsze zasady, którymi powinniście się kierować, aby je bezpiecznie spędzić:

       1. Zawsze informujcie rodziców, gdzie i z kim przebywacie. Przekażcie im także, o której godzinie zamierzacie wrócić.
       2. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa na drodze.
       3. Do zabawy wybierajcie zawsze miejsca oddalone od jezdni.
       4. Jeżdżąc na rowerze, rolkach, hulajnodze czy desce – nie traktujcie jezdni jak placu zabaw!
       5. Zawsze zapinajcie pasy w samochodzie.
       6. Nie rozmawiajcie z obcymi. W sytuacji, gdy ktoś Was będzie zaczepiał, nie wdawajcie się w rozmowy – czasami lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilą, odpowiadajcie pewnie, krótko, bez wdawania się w dyskusję.
       7. Nie oddalajcie się z nieznajomymi, nie wsiadajcie z nimi do samochodu. Nie korzystajcie z propozycji przejażdżki lub spaceru.
       8. Nie bierzcie słodyczy ani innych prezentów od obcych.
       9. Pamiętajcie o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwońcie i wezwijcie pomoc.
       10. Kąpcie się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
       11. Nie wchodźcie do wody bez opieki osoby dorosłej.
       12. Nigdy nie pozostawiajcie swoich rzeczy (plecaka, telefonu, torebki, portfela) bez opieki.  Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację wybierając swoje ofiary.
       13. Zawsze dbajcie o środowisko naturalne - nie niszczcie i nie zaśmiecajcie otoczenia, w którym przebywacie!
       14. Nie pływajcie w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
       15. Pamiętajcie o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pijcie dużo wody i zawsze noście nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmarujcie się kremem z filtrem.
       16. Zadbajcie o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
       17. Podczas burzy szukajcie bezpiecznego schronienia.
       18. Podczas górskich wycieczek nie schodźcie ze szlaku.
       19. Nie oddalajcie się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
       20. Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdźcie skórę na obecność kleszczy.
       21. Uważajcie na rośliny, na których się nie znacie. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
       22. Podczas spacerów po lesie stosujcie preparaty odpędzające owady i kleszcze.
       23. Nie rozpalajcie ogniska w lesie.
       24. Nie bawcie się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
       25. Bądźcie rozsądni i zachowajcie umiar we wszystkim, co robicie.
       26. Uczestnicząc w pracach polowych – zachowajcie szczególną ostrożność nie dotykajcie maszyn i urządzeń będących w ruchu i pod napięciem!
       27. Zawsze mówcie "NIE" gdy nie zgadzacie się z szalonymi pomysłami i propozycjami swoich kolegów.
       28. Pamiętajcie, że wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Mitem jest, iż „dopalacze” pomagają w dobrej zabawie. Nauczcie się być asertywni! Nauczcie się odmawiać. PAMIĘTAJCIE – NIE  ISTNIEJE  BEZPIECZNE  BRANIE  NARKOTYKÓW.
       29. Nierzadko ostatni szkolny dzwonek jest dla młodych ludzi sygnałem rozpoczynającym wielkie pijaństwo, a wraz z nim – wielkie ryzyko. Nie dajcie szans, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa.
       30. Okres wakacji to również intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Nie opowiadajcie nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. Możecie być zaproszeni na „bardzo ważne spotkanie”. Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na Wasze pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące: „bo tam się wszystkiego dowiesz”, bądźcie ostrożni. Nie idźcie, jeżeli wcześniej nie sprawdzicie, kim są ludzie, którzy Was  zapraszają i o co im chodzi?
      • Czytam sobie w różnych miejscach

      • Akcja czytelnicza „Czytam sobie w różnych miejscach”…

       W miniony poniedziałek tj. 20 czerwca 2022r. uczniowie klas I-III wzięli udział w niezwykłej  akcji czytelniczej  pt. „Czytam sobie w różnych miejscach”.  Jej celem była promocja  czytelnictwa poprzez zachęcenie uczniów do czytania w nietypowych miejscach. Nasi najmłodsi uczniowie udowodnili, że czytanie nie musi być nudne , może być ciekawą  przygodą z której  czerpiemy radość.

      • „ Świetliczaki na tropie zagadek”

      • Kolejne odsłony projektu edukacyjnego „ Świetliczaki na tropie zagadek”

       W ramach realizacji powyższego projektu uczniowie korzystający ze świetlicy szkolnej uczestniczyli w ostatnim czasie w następujących zajęciach tematycznych: - „Co to jest gafa?” Uczniowie poznali zasady kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach. Wspólnie czytaliśmy książkę Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton. Savoir –vivre dla dzieci”, z której dowiedzieliśmy się, jak należy postępować przy stole, w towarzystwie, w podróży oraz w miejscach publicznych.  Dodatkowo uczniowie zmagali się z zadaniem prawidłowego nakrycia do stołu. Uwieńczeniem zajęć było przeprowadzenie konkursu o tytuł mistrza savoir-vivre. Konkurs ten przeprowadzony został w 2 kategoriach. 1 kategoria obejmowała klasy  I-III, a 2 – klasy IV-VI. Tytuł MISTRZA SAVOIR-VIVRE w klasach młodszych otrzymała Wiktoria Kucharska, natomiast w klasach starszych zwycięzcom został Kacper Błoch. Udzielił on najwięcej poprawnych odpowiedzi i tym samym otrzymał tytuł MISTRZA SAVOIR-VIVRE.  Gratulujemy! - „Czy czas ma skrzydła?” Pytanie to uczniowie zadawali sobie w miniony poniedziałek. Oglądając filmy edukacyjne zapoznaliśmy się z historią mierzenia czasu. Uczniowie dowiedzieli się mnóstwa ciekawych informacji o różnych  sposobach mierzenia czasu i poznali różne zegary począwszy od zegara słonecznego, piaskowego, wodnego, ogniowego po kwarcowy, mechaniczny i cyfrowy. Na koniec  samodzielnie wykonali na papierowych talerzykach tarcze zegarów.

       Wszystkim uczestnikom zajęć dziękujemy za udział w tej części projektu.