Dzień Bezpiecznego Internetu w naszym kraju organizowany jest od 2005r. przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPS), tworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Ideą DBI jest podkreślenie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym jak i również lokalnym, włączają w to zaangażowanie wielu instytucji, w tym najbliższe otoczenie dzieci.
W tym roku nasza szkoła już po raz 3 aktywnie włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Działajmy razem!”. Szkolne obchody DBI realizowane były poprzez podejmowanie różnorodnych działań.
W bibliotece szkolnej przygotowane zostały tematyczne gazetki, na których zamieszczono materiały dotyczące bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci, wyeksponowane zostały również plakaty wykonane przez uczniów. W kl.I SP przeprowadzono zajęcia biblioteczne z wykorzystaniem bajki terapeutycznej „Żółty beret” podczas których ukazano ciemną stronę Internetu i zagrożenia związane z zawieraniem znajomości w sieci czy podawaniem swoich danych itp.
W kl. II i III pedagog przeprowadził zajęcia dot. bezpieczeństwa w sieci w oparciu o materiały edukacyjne ,,Owce w sieci’’. W klasie IV zrealizowano zajęcia edukacyjne,, 3…2….1 internet’’
w oparciu o materiały przesłane przez FDDS. Projekcja atrakcyjnych kreskówek poświęconych różnym formom internetowych zagrożeń, które komentował Krzysztof Hołowczyc- ambasador programu 3…2…1 Internet! szczególnie przypadły uczniom, którzy chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami
i przytaczali sytuacje z którymi sami się spotkali.
W kl. V-VIII przeprowadzono zajęcia w oparciu o materiały edukacyjne ,,Lekcja bezpieczeństwa ‘. Ich celem było podwyższenie poziomu wiedzy uczniów dot. zagrożeń prywatności w sieci oraz bezpiecznego i rozsądnego korzystania z mediów społecznościowych. Podczas spotkań z uczniami poruszono również problem uzależnienia od telefonu komórkowego oraz silną potrzebę bycia on -line przez 24h.
Ponadto uczniowie klas IV, V i VI na zajęciach techniki wykonali broszury dotyczące bezpieczeństwa w sieci.
Kolejnym elementem działań zrealizowanych w ramach DBI była prelekcja policjanta dzielnicowego dla uczniów podczas której również poruszone zostały kwestie bezpieczeństwa w Internecie oraz konsekwencje prawne niewłaściwego użytkowania sieci .
Nasze działania skierowane również były dla rodziców uczniów klas najmłodszych. Pedagog przygotował dla nich broszury informacyjne dotyczące podstawowych zasad bezpieczeństwa w tym ustalenia czasu spędzanego przez dzieci w Internecie, kontrolowania aktywności dzieci w sieci, odwiedzanych przez nic stron i serwisów, zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, które pojawiają się w sieci , publikowania zdjęć czy też korzystania z gier adekwatnych do wieku itp.
W obchody DBI włączyli się również nauczyciele informatyki, którzy na swoich zajęciach również omawiali zagadnienia związane z korzystaniem z Internetu .
Wszystkim podejmowanym działaniom przyświecał cel jakim było zwrócenie uwagi na konieczność rozsądnego korzystanie z sieci, ukazania możliwych zagrożeń czyhających w Internecie oraz schematu postępowania na wypadek, gdy ktoś padnie ofiarą cyberprzemocy.