• Aktualności

            • W rocznicę wybuchu powstania styczniowego

            • Imię, które nosi nasza szkoła, upamiętnia bohaterów powstania styczniowego, największego z polskich zrywów narodowych w XIX wieku,  które wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim i trwało do jesieni następnego roku.

               Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania było ogłoszenie przez rząd carski  branki, czyli przymusowego poboru młodych polskich mężczyzn do armii rosyjskiej.

               Podczas powstania w siłach polskich uczestniczyło w sumie ok. 200 tys. osób i odbyło się ponad tysiąc starć. Miejscem walk była też Kruszyna  i najbliższe okolice. Obok kilku drobniejszych potyczek, na naszych ziemiach rozegrała większa bitwa, zwana  „Bitwą pod Kruszyną”. Miała ona miejsce w dniu 29 sierpnia 1863 roku.  Pomiędzy zdążającym do Koniecpola oddziałem powstańczym gen. Edmunda Taczanowskiego a siłami Imperium Rosyjskiego doszło do walk  zakończonych  rozbiciem oddziałów polskich.  Na cmentarzu w Kruszynie znajduje się zbiorowy grób poległych powstańców.

              Jak pamiętamy z lekcji historii, powstanie styczniowe po półtorarocznej, nierównej, ale heroicznej walce zakończyło się klęską i  nasileniem represji wobec Polaków. Wielu badaczy, choć  jest zdania, że od początku nie miało szans powodzenia militarnego, podkreśla jego moralne znaczenie jako aktu sprzeciwu narodu polskiego wobec zniewolenia i  pogardliwej, bezdusznej polityki zaborcy.

              Chociaż od opisywanych wydarzeń dzieli nas wiele lat, pielęgnujemy pamięć o Tych, którzy polegli „Za Wiarę, Ojczyznę i Wolność”. W przypadającą w tym roku 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, zapaliliśmy symboliczne znicze na powstańczej mogile.

            • Przygotowaliśmy Szlachetną Paczkę

            • W imieniu obdarowanej Rodziny pragniemy serdecznie podziękować wszystkim Darczyńcom Szlachetnej Paczki 2020.

               Idea tej ogólnopolskiej akcji opiera się na przekazywaniu bezpośredniej pomocy potrzebującym  na podstawie wcześniejszego rozpoznania ich potrzeb. Objęliśmy opieką jedną z Rodzin należących do programu i pełni zapału oraz  nadziei przystąpiliśmy do spełniania marzeń naszych bliźnich o godnym życiu i lepszym jutrze. W przygotowanie paczki zaangażowała się niemal cała społeczność lokalna, powstał piękny łańcuszek Ludzi o Wielkich Sercach. Dziękujemy Uczniom, Przedszkolakom,  Rodzicom,  Pani Wójt  i Pracownikom Urzędu Gminy w Kruszynie, Radnym Rady Gminy Kruszyna, Przedsiębiorcom, Pedagogom i Pracownikom Oświaty oraz  Mieszkańcom za wsparcie akcji w postaci środków finansowych i darów rzeczowych. Zebrana kwota pieniężna  w wysokości 3 064 zł pozwoliła na zakup: lodówko – zamrażarki, 1 tony węgla, 2 kompletów ciepłej pościeli ( kołdry + poduszki), bielizny i odzieży męskiej  oraz  artykułów gospodarstwa domowego. Dzięki Państwa wspaniałomyślności, Rodzina otrzymała również drewno opałowe, lepik dekarski, sporą ilość żywności trwałej i chemii gospodarczej, a także spełniło się jej ciche  marzenie o… świątecznej choince. Tym samym zrealizowaliśmy w pełni ideę akcji, którą jest  przygotowanie paczki, będącej darem serca i trafiającej  prosto w serce drugiego człowieka. Prezenty, pięknie zapakowane przez naszych uczniów, trafiły do Rodziny podczas Paczkowego Weekendu Cudów ( 12 – 13 XII br). Obdarowani byli radośnie zaskoczeni. Życzymy Im zdrowia i powodzenia, a wszystkim Darczyńcom tego, by dobro okazane drugiemu człowiekowi wróciło w dwójnasób.

            • Świąteczna wizyta

            • W przedświątecznym czasie odczuwamy szczególną  potrzebę dzielenia się z innymi radością, która pojawia w naszych sercach. Nie zapominany także o tych, których życie naznaczone jest chorobą i związanymi z tym troskami. Co roku  nasza  społeczność szkolna przygotowuje paczkę mikołajkową dla  niepełnosprawnego kolegi, a przedstawiciele SU odwiedzają go w domu rodzinnym. Tegoroczna wizyta miała miejsce w dniu 14 grudnia. Delegacja złożona z  dyrektora naszej  szkoły pana Pawła Klekota, uczennicy kl. VII Anny Zasępy oraz pani Agnieszki Włodarczyk -  Peszke wręczyła chłopcu mikołajkowe prezenty oraz złożyła życzenia świąteczne. Spotkanie upłynęło w ciepłej i radosnej atmosferze. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie upominków.

            • Wyniki konkursu "List do św. Mikołaja"

            • Z przyjemnością informujemy, że konkurs pt. „List do Świętego Mikołaja” został rozstrzygnięty. Celem konkursu  było rozwijanie twórczości plastycznej, kultywowanie Mikołajek oraz doskonalenie umiejętności pisania listów. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-III i klas IV-VI.

              Oto lista zwycięzców:

              kl. I-III

              I miejsce:  Zuzanna Gałbas

              II miejsce:  Paulina Wysmołek

              III miejsce:  Włodarczyk Olga

                                   Bodanka Zuzanna

              Wyróżnienia:

              Wiktoria Wieczorek

              Tymoteusz Bodanka

              Kacper Błoch

              kl.IV

              I miejsce :  Kamila Krawczyk

              II miejsce:  Agata Wysmołek

              III miejsce:  Antonina Najgebauer

              Wyróżnienia:

              Dominik Psiuk

              Bartosz Knaś

              Dziękujemy za udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach. Wręczenie nagród  będzie miało miejsce w najbliższy piątek 18 grudnia w godz. 12.30 -13.30 (z zachowaniem wszelkich środków ostrożności).  Nagrody będzie można również odebrać w sekretariacie szkoły w poniedziałek i wtorek w godz. 8.00- 13.00.

            • Pasowanie na ucznia

            • 6 listopada  2020r. odbyła  się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu  dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektora           Szkoły. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

            • Szkolne Przygody Gangu Fajniaków

            • W tym roku już po raz kolejny uczniowie kl.I-III brali udział w realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego o tematyce ekologicznej pt."Szkolne Przygody Gangu Fajniaków". Pomysłodawcą tego projektu jest sieć sklepów Biedronka.

                          Zajęcia poświęcone były żywiołom powietrza, wody i ognia. Każde spotkanie rozpoczynała rozmowa nt. poszczególnych żywiołów i zjawisk przyrodniczych z nimi związanych. Uczniowie zamieniając się w detektywów badali i eksperymentowali doświadczając na własne oczy niezwykłych cech i właściwości poszczególnych żywiołów. Celem naszych zajęć było zaszczepienie wśród uczniów pasji do ekologii i ochrony przyrody. Realizację programu wzbogaciliśmy dodatkowymi kartami pracy, czytaniem fragmentów ksiązki M. Przewoźniaka
              "Gang Fajniaków i Miasto Marzeń". Dodatkowym działaniem podjętym w ramach realizacji projektu było przeprowadzenie konkursów plastycznych. Tematem prac konkursowych uczniów kl.I był: "Ogień – groźny zywioł", uczniowie kl.II mieli do narysowania : "Jak wyobrażam sobie powietrze?", natomiast uczniowie kl.III "Jak oszczędzać wodę?". Zwycięzcy z kl.II i III obdarowani zostali przekazanymi szkole maskotkami Gangu Fajników. Nagrody czekają jeszcze na uczniów kl.I, którym wprowadzenie zdalnego nauczania nieco pokrzyżowało plany konkursowe.

              Projekt ten realizowany był we współpracy z nauczycielem bibliotekarzem. Udział w nim był doskonałą okazją na urozmaicenie lekcji i pokazanie uczniom nauki przez zabawę. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów. Przebiegały w przyjaznej atmosferze sprzyjającej przyswajaniu wiedzy.

            • Szlachetna Paczka

            • To ogólnopolski projekt społeczny, którego głównym celem jest tzw. „mądra pomoc” - materialne i mentalne wsparcie osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej (https://www.szlachetnapaczka.pl).
              Po raz pierwszy szkoły z terenu naszej gminy przyłączyły do Szlachetnej Paczki w ubiegłym roku, za co pragniemy jeszcze raz gorąco podziękować darczyńcom. Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców, nauczycieli i „ludzi o wielkich sercach” zebrano dużą ilość żywności i chemii gospodarczej, ufundowano również paletę drewna opałowego. Uczniowie z poszczególnych szkół zajęli się pakowaniem i ozdabianiem „prezentów”, które zostały przekazane do magazynu Szlachetnej Paczki w Gminnym Ośrodku Kultury w Mykanowie. Stamtąd paczki trafiły do potrzebujących mieszkańców z 3 gmin: Mykanowa, Kruszyny, Kłomnic. Wspólnym wysiłkiem sprawiliśmy, że na twarzach wielu ludzi zagościł uśmiech, a ich codzienne życie stało się choć odrobinę lżejsze.
              W tym roku pragniemy wspomóc konkretną Rodzinę – schorowanego, doświadczonego przez los Pana Wacława i jego 29 – letniego syna Bożydara zmagającego się z chorobą psychiczną. Oto najpilniejsze potrzeby Rodziny:
              -Lodówka - Rodzina korzysta ze starej lodówki kupionej kilka lat temu jako używanej, która wykazuje objawy zużycia.
              -Odzież dla syna - Chłopak posiada jedynie starą, zniszczoną odzież, brakuje mu nowych, schludnych ubrań. Potrzebna jest odzież męska całoroczna: bluza, spodnie, t – shirt, bielizna. rozmiar L, wzrost 170/ 80 kg
              -Środki czystości - Rodzina oszczędza pieniądze na środkach czystości, zatem ich brakuje.  Potrzebne są: płyn do mycia naczyń, proszek do prania, mydło/żel myjący, szampon, płyny czyszczące, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, płyn do płukania.
              Inne, ważne potrzeby Rodziny.
              -Żywność trwała  -ryż, herbata, olej, kasza, makaron, mąka, dżem, cukier, konserwy mięsne i rybne.
              -Opał - 1 tona -Rodzina martwi się o brak pieniędzy na zakup opału na tegoroczny sezon zimowy.
              Szczególne upominki
              -Ojciec i syn ucieszyliby się z czasopism i książek dot. motoryzacji i polityki oraz małej choinki świątecznej
              Finał Szlachetnej Paczki 2020 odbędzie się w weekend 12-13 grudnia. Tego dnia zgromadzone środki będą przekazywane do lokalnego sztabu akcji w Mykanowie.
              Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami damy radę wspomóc tę rodzinę i zdążymy na czas :)
              Jak możemy pomóc – ofiarowując środki pieniężne, artykuły spożywcze, środki czystości oraz inne, odpowiadające potrzebom Rodziny i przynosząc je do szkoły/przedszkola.
              Pomóc może każdy z nas! Pamiętajmy: DOBRO POWRACA!
              W razie pytań prosimy o kontakt z nauczycielami:
              Agnieszka Dróżdż - (tel. 605 976 102)
              Agnieszka Włodarczyk – Peszke (tel. 603 817 751)

            • Jak uczyć się skutecznie?

            • Garść przydatnych wskazówek

              • Zabieracie się do nauki, myśląc: jak ja nienawidzę tej matematyki, historii, chemii, fizyki ....?

              Nie spodziewaj się, że z takim nastawieniem Twój umysł będzie ochoczo chłonął wiedzę. Znajdź
              w sobie motywację do nauki. Im Twoja motywacja będzie silniejsza tym więcej osiągniesz.

              • Uważacie, że opanowanie jakiegoś działu przekracza Wasze możliwości?

              Myśląc w ten sposób odniesiecie porażkę. Jeśli spodziewacie się, że sobie nie poradzicie, możecie być pewni, że tak właśnie będzie. Natomiast kiedy zaprogramujemy nasz umysł na sukces, osiagniemy go, bo wtedy wkładamy w swoją pracę wiele uwagi, energii i wysiłku.

              • Uczyłeś/łaś się do późnej nocy, ale na klasówce oddałeś/łaś pustą kartkę, bo miałeś/łaś zaćmienie umysłu?

              Pamiętaj, że mózg potrzebuje odpoczynku, aby się zregenerować. Podczas snu następuje wydzielanie hormonu wzrostu i substancji chroniących neurony. Jeśli sen trwa zbyt krótko, umysł pracuje wolniej. Może nawet "zemścić się" się za ten brak snu blokując wszystkie informacje, które mu powierzyłeś/łaś. Powinnaś/powinieneś spać 8 godzin. Wtedy lepiej i szybciej będziesz przyswajać wiedzę. W czasie nauki należy robić przerwy, bowiem kiedy uczymy się nieustannie, może nastąpić "zmęczenie materiału" i Wasza nauka przestaje być skuteczna.

              • Długo siedziałeś/łaś nad książka, ale nie masz pojęcia, o czym czytałeś/ łaś?

              Takie siedzenie nad książką to strata czasu. W trakcie czytania starajcie się skoncentrować nad treścią zamiast przyglądać się literom. Czytanie zacznijcie od  przeglądu całości.  Następnie czytajcie aktywnie: myślcie, kojarzcie, porządkujcie materiał.

              Jeśli:

              • tekst, który czytacie nie jest trudny, przyśpieszcie tempo czytania. Nie dajcie swoim myślą czasu na bujanie w obłokach
              • w trakcie czytania musicie wyłowić najważniejsze informacje użyjcie zakreślacza   podkreślając najważniejsze informacje
              • tekst jest trudny, notujcie w zeszycie zależności i związki między teroriami, faktami czy zasadami. Możecie to zrobić za pomocą wykresów, tabelek, rysunków itp.
              • tekst jest zbyt długi podzielcie go na logiczne części i referujcie sobie treść po przeczytaniu każdego fragmentu
              • Uczyliście się, ale na drugi dzień niewiele pamiętacie?

              Materiał wyparował Wam z głowy ponieważ nie nastąpił jego transport do magazynu pamięci trwałej. Aby wiadomości zostały tam zakodowane muszą być powtórzone i utrwalone. Jednokrotny kontakt z materiałem nie spowoduje wytworzenia w mózgu tzw. engramów, czyli śladów pamięciowych. Im więcej powtórek , tym engramy są trwalsze. Łatwiej wtedy wydobędziecie z głowy wiedzę.

              • Położyliście się i mieliście chęci do nauki, albo szybko zasnęliście nad książką?

              Leżac nasz mózg otrzymuje sygnał, że odpoczywamy. Pracujemy na wysokich obrotach tylko w pozycji pionowej i przy pewnym napięciu mięsniowym, zatem nie uczcie się leżąc.

              • Nie zdążyliście odpowiedzieć na klasówce na wszystkie pytania?

              Pisząc klasówkę zaczynajcie zawsze od pytań łatwiejszych. Jeśli rozpoczniecie  od tych trudniejszych będziecie się denerwować, że czas ucieka a Wy nie możecie sobie poradzic z tym pytaniem. Udzielając odpowiedzi na łatwe pytania nabieramy pewności, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Wasz mózg jest gotowy zmierzyć się z trudnymi pytaniami.

              • Trudno Wam się skoncentrować podczas wykładu nauczyciela na lekcji?

              Notujcie najważniejsze rzeczy o których mówi nauczyciel, to pomoże Wam utrzymać uwagę w stałej gotowości.

              • Musicie napisać wypracowanie, ale nie wiecie, jak się  za nie zabrać?

              Na poczatek zróbcie sobie rozgrzewkę w postaci ćwiczenia płynności słownej (naukowo nazywa się to fluencją). W ciagu  3 minut napiszcie jak najwięcej wyrazów zaczynających się na daną literę, np. Na "k". Jesli przez najbliższe 10 minut nie zajmiecie się wypracowaniem, będziecie musieli powtórzyć ćwiczenie. Potem zapisujcie różne myśli, hasła, wydarzenia, cytaty, pomysły, które przychodzą Wam do głowy. Zróbcie konspekt pracy. Zastanówcie się nad wstępem. Dalej w zasadniczej części wypracowania zadbajcie o to, aby we właściwej kolejności znalazły się główne zagadnienia. Powiążcie je w logiczną całość. Muszą się tutaj znaleźć konkretne argumenty wspierające Wasze twierdzenie. Zakończenie pracy musi zawierać wnioski podsumowujące główne myśli. Powinno odwoływać się do wstępu. W zakończeniu możecie zawrzeć myśl, którą pozostawicie do rozważenia . Pisząc wykarzcie się inwencją, wnikliwością, znajomością zagadnień i samodzielnościa myślenia. Ważne żeby trzymać się tematu!

              • Masz problemy z zapamiętaniem dat, wzorów, słówek, definicji, nazwisk i tytułów?

              Na małych karteczkach wypisz wiadomości, których musisz sie nauczyć: np. po jednej stronie datę, a na odwrocie – wydarzenie, którego dotyczy. Następnie spójrz na datę i spróbuj powiedzieć, jakie wydarzenie wtedy miało miejsce. Sprawdź na odwrocie i jesli odpowiedziałeś/łaś poprawnie, kartonik odłóż na bok, jesli nie – odłoż do nauczenia się.Przekładaj tak długo, aż wszystkie znajdą się na boku. Jeśli jakaś data okaże się wyjatkowo trudna do zapamiętania, narysujcie jej ramkę. Następnie odwróćcie swoje pomoce naukowe i patrząc na napis powiedzcie, kiedy dane wydarzenie miało miejsce. Zobaczysz, że to działa, a nauka dat, wzorów słowek stanie się łatwa. Pisząc na kartonikach uczymy się szybciej, ale i skuteczniej.

              • Język obcy jest dla Ciebie wyjatkowo obcy i sprawia Ci problemy?

              Nie wierz w poradniki typu" Jak nauczyć się języka obcego w 10 dni ? itp.  Musisz poświęcić conajmiej 20 minut/dziennie na jego naukę i jest to takie minimum. W epoce oświecenia w Collegium Nobilium i w Szkole Rycerskiej nauka języków obcych prowadzona była w wymiarze 4 godzin/dziennie: 2 godziny rano i 2 po południu, a w dni wolne od zajęć szkolnych i w czasie wakacji – po dwie godziny dziennie.

              Potraktuj naukę języka jako hobby. Ucz się słówek i zwrotów w następujący sposób:

               usłysz              zbierz w całość            zobacz             napisz na kartce         powiedz

              Słówek warto uczyć sie tematycznie. Ucząc się słownictwa, nie zapominaj o gramatyce. Najszybciej opanujesz struktury gramatyczne, jeśli je zrozumiesz.Skutecznym sposobem uczenia się  form gramatycznych są rozmówki na różne tematy:

              Pamiętaj:

              Aby nauczyć się czytać – musisz czytać

              Aby nauczyć się rozumienia mowy – musisz jej słuchać

              Aby nauczyć sie pisać – musisz pisać

              Aby nauczyć sie mówić  - musisz mówić, choćby do samej/ samego siebie                          

              • Nie zwracasz uwagi na to, jak się odżywiasz?

              To błąd. Sposób odżywiania wpływa na sprawność intelektualną. Jedzenie produktów nafaszerowanych konserwantami i sztucznymi barwnikami powoduje problemy z koncentracją i spowalnia proces zapamiętywania. Istnieja dowody naukowe na to, że jedzenie warzyw i owoców powoduje wzrost aktywności mózgu. W  Twoim jadłospisie powinny znaleźć się ryby,  produkty zbożowe, białkowe ( jajka  szczególnie żółtka zawierają lecytynę, która poprawia pamięć, przyspiesza wymianę informacji w mózgu).Chipsy zamień na orzechy, pestki dyni, słonecznika, czy migdały. Unikaj  żywności typu fast food, nadmiernej ilości soli oraz słodyczy. W czasie nauki najlepiej popijaj niegazowaną wodę mineralną, ponieważ oczyszcza umysł z toksyn.

              • Boisz się sprawdzianów i klasówek?

              Jeśli to tylko lekkie zdenerowanie – to wszystko OK (ponieważ pobudza nas do sprawnego działania, wręcz mobilizuje). Kiedy jednak lęk Cię paraliżuje, zastanów się, co jest tego powodem? Jeśli uczyłeś/łaś się i  jesteś dobrze przygotowany czego masz się obawiać? Myśl o tym , co wiesz, a nie o tym , czego nie umiesz. Zrób parę głebokich oddechów i wiara w swoje możliwości z pewnością ci pomoże. Myśl pozytywnie, że wszystko umiesz i napewno dobrze napiszesz. Myślenie typu: "Nie dam sobie rady" osłabia nasz układ nerwowy. Jesli natomiast idziesz na sprawdzian kompletnie nieprzygotowany to nie dziw się, że towarzyszy ci lęk i zdenerowanie. Na Twoim miejscu też bym się bała.

              UWAGA!!!

              Moi drodzy nie myślcie, że po przeczytaniu tych wskazówek zaczniecie się skutecznie uczyć ( nikt jeszcze nie schudł od samego czytania diet), dlatego też jak najszybciej powyższe wskazówki powinniście wprowadzić w życie.

              Zapamiętajcie poniższe słowa:

              Jeśli zobaczysz lub usłyszysz – zapomnisz

              Jeśli zobaczysz i usłyszysz – zapamiętasz

              Jeśli zobaczysz, usłyszysz i zrobisz – zrozumiesz

              Źródło:

              Informacje pochodzą z: książki "Skoncentruj się" A. Jurek oraz "Ucz się szybciej i zapamiętuj więcej "Gammom D., Bragdon A.D

            • Andrzejki dla Świetliczaków

            • ANDRZEJKI by jollas1 on Genially

              Drogie Świetliczaki, zachęcamy do obejrzenia prezentacji, z której dowiecie się o zwyczajach i obrzędach andrzejkowych( to już wieczór z 29 na 30 listopada). Na kolejnych slajdach znajdziecie informacje o świętym Andrzeju, wróżbach andrzejkowych, są tu kolorowanki do wydruku, układ taneczny, puzzle i inne zabawy.  Uwaga: informacja o konkursie na ostatnim slajdzie nie jest aktualna. Świetlica organizuje aktualnie inny konkurs. Pozdrawiają opiekunowie świetlicy.

               

            • Andrzejki 2020

            • Przy zapalonej świecy,

              Za zamkniętymi drzwiami,

              Odgadnąć próbujemy,

              Co ukrył los przed nami.

              Wróżymy z butów, jabłek,

              Lejemy wosk na wodę,

              Co nam przyniesie przyszłość?

              Kłopoty? Czy przygodę?

              Andrzejki, dzień imienin Andrzeja  kojarzy się wszystkim z  magiczną nocą wróżb, podczas  której można  poznać  swoją przyszłość. Jest to stary zwyczaj ludowy, gdzie wróżby czyniono 29 listopada, w wigilię Andrzejek. Miały one dać  odpowiedź  na długo oczekiwane pytania - "Co go czeka?", "Kim będzie w przyszłości'', "Co mu ześle los?"

              W wigilię św. Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by

              z najróżniejszych oznak  wyczytać swoją przyszłość. Tradycje wróżb andrzejkowych przetrwały do dzisiaj. Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą  wielu przeżyć i emocji. By tradycji stało się zadość... w tym "magicznym" dniu, nie może zabraknąć wróżb, przepowiedni, horoskopów na wesoło, czy "szczęśliwych liczb". Wyruszamy więc w świat magii i czarów:

              Kartka pod tytułem Andrzejki | Movie posters, Decorative bowls, Cards

              Lanie wosku – zabawa na wyobraźnię

              Zacznij od przygotowania wosku do wróżb. Możesz wykorzystać wosk pszczeli, ale jeśli go nie masz, tanie świeczki też będą dobre: pocięte białe świeczki roztop w kąpieli wodnej. Kiedy wosk będzie gotowy, przelewaj go do miski z wodą przez dziurkę od klucza, który trzyma dziecko.

              Gdy zastygnie, podnieś figurkę z wosku do światła  i oceń, jaki cień rzuca ona na ścianie. Z jej kształtu wróżymy przyszłość:

              • Anioł - dobra wiadomość.
              • But - zabiegany rok.
              • Człowiek - poznasz swoją miłość.
              • Dom - bezpieczeństwo.
              • Fontanna - szczęście.
              • Gwiazda - pieniądze i szczęście.
              • Kot - zdrada.
              • Pies - bądź ostrożny w zawieraniu nowych znajomości.
              • Motyl - wewnętrzna przemiana.
              • Pieniądze – oszczędny rok.
              • Serce – znajdziesz miłość.
              • Słońce - oznacza pomyślny rok.

              Czarodziejskie karteczki – zabawa chemiczna

              Czas na wróżbę, która pokaże nam imię przyszłego męża bądź żony malucha! Na białych karteczkach wypisz imiona męskie i żeńskie niewidocznym atramentem (w tej funkcji sprawdzi się sok z cytryny). Kiedy wyschnie, czarodziejskie karteczki włóż do dwóch kapeluszy (damskiego i męskiego).

              Dziewczynki losują karteczki z męskiego kapelusza, chłopcy z damskiego. Z pomocą opiekuna odczytują imię przyszłego męża lub żony nad płomieniem świecy

              Wróżby andrzejkowe - zabawy andrzejkowe dla dzieci.

              Andrzejkowe serce

              Przygotuj: kolorowy papier, nożyczki, długopis, szpilkę.
              Wytnij z papieru serce i napisz na nim kilkanaście imion chłopców i dziewczynek (w zależności od płci dziecka). Wróżba polega na tym, by każde dziecko przekłuło szpilką serce. Imię, na które natrafi, to imię przyszłego ukochanego/ukochanej.

              Dla chętnych zamieszczamy również stronę internetową, gdzie znajdziecie interaktywne wróżby andrzejkowe

              https://wordwall.net/pl/community/andrzejkowe

              Aby spełniły się nasze andrzejkowe wróżby, każdy musi wrzucić grosik do miski z wodą

              Oczywiście wszyscy wiemy,  że wszystkie wróżby traktujemy z przymrużeniem oka, jednak  Andrzejki mają niezaprzeczalnie magiczny klimat.

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

               

            • Konkurs „ List do Świętego Mikołaja”

            • Świetlica szkolna zaprasza uczniów kl.I-III oraz IV-VI do udziału w  konkursie:       

                „ List do Świętego Mikołaja”

              1.Celem konkursu jest:

              - rozwijanie aktywnej twórczości plastycznej

              - kultywowanie tradycji Mikołajek

              - rozwijanie wyobraźni i umiejętności jasnego wyrażania swoich potrzeb

              - doskonalenie umiejętności pisania listu

              2.Konkurs przeznaczony jest dla uczniów:

              -  klas I-III  i polega na przygotowaniu dowolną techniką plastyczną rysunku przedstawiającego prośbę do św. Mikołaja o prezenty o których marzą dzieci. Format pracy A4

                - klas IV-VI i polega na wykonaniu listu do św. Mikołaja w formie pisemnej z 

               możliwością ozdobienia elementami plastycznymi. Praca powinna być napisana ręcznie. Format pracy: dowolny.

                3.  Zdjęcie pracy wraz z imieniem i nazwiskiem autora należy przesłać do  4  grudnia  2020r. na adres: bibliotekaszkolna.kruszyna@gmail.com

              4.Oceny prac dokona powołana komisja konkursowa.

               5.Przy ocenie prac będzie brana pod uwagę pomysłowość, estetyka wykonania, oryginalność zastosowanych technik plastycznych i wyobraźnia.

               6.Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na zaprezentowanie prac na wystawie oraz przetwarzanie danych osobowych autorów na potrzeby konkursu.

               7.Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 7 grudnia. Wyniki zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły. Odbiór nagród będzie możliwy osobiście w szkole (po wcześniejszym ustaleniu terminu).

               Wszystkim uczestnikom życzymy twórczych pomysłów i dobrej zabawy. 

            • 21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

            • ,,Małe radości i drobne gesty

              życzliwości są najpiękniejszymi

              iskierkami naszej codzienności..”

              Tolmann Pesch

               

              Główną  ideą  obchodów tego dnia jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną wrażliwość oraz wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Przesłanie tego święta jest bardzo proste: Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Niech każdy dzień będzie pełen życzliwości, uśmiechu i bezinteresownej pomocy. 

              Drodzy uczniowie!

              W tym dniu i Wy znajdźcie się wśród życzliwych!

              • Doceńcie swoich najbliższych i przyjaciół
              • Uczyńcie drobny gest życzliwości
              • Powiedzcie komuś coś miłego
              • Bądźcie życzliwi, uprzejmi i otwarci wobec innych
              • Okażcie szacunek
              • Bądźcie kulturalni
              • Używajcie czarodziejskich słów: proszę, dziękuję, przepraszam
              • Nie sprawiajcie innym kłopotów
              • Bezinteresownie pomagajcie innym
              • Pamiętajcie o uprzejmości na co dzień ; nie tylko w ten dzień bowiem najlepszym lekarstwem, którego nie sposób przedawkować to… życzliwość i uprzejmość dla drugiego człowieka
              • Bądźcie pozytywnie nastawieni do życia i nie oczekujcie niczego w zamian, a zobaczycie jak świat zmieni się wokół WAS

              Pamiętajcie : ŻYCZLIWOŚĆ ZMIENIA ŚWIAT!

                                           W Dniu Życzliwości życzymy Wam:  samych życzliwych wokół ludzi!!!

            • 11 listopada - PAMIĘTAMY

            • # SzkołaDoHymnu

              10 listopada 2020r. cała społeczność naszej szkoły wzięła udział w kolejnej edycji akcji MEN ,,Szkoła do hymnu’’. Uczniowie i nauczyciele łącząc się on-line o symbolicznej godzinie 1111 uroczyście odśpiewali ,,Mazurka Dąbrowskiego’’ .

            • 11 LISTOPADA - TROCHĘ HISTORII W ŚWIETLICY

            • Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Świetlica też o tym pamięta. Podczas naszych  ubiegłotygodniowych zajęć wykonaliśmy ciekawe prace plastyczne o tematyce patriotycznej dotyczące symboli naszej państwowości, m.in. biało-czerwone flagi, godła z białym orłem w koronie, kokardy narodowe. Były również zadania z kodowania. Dla naszych najmłodszych uczniów uczęszczających na świetlicę była to ciekawa lekcja historii.

            • „Mała książka – wielki człowiek”

            •         Nasza biblioteka szkolna włączyła się w kampanię społeczną „Mała książka -wielki człowiek”, organizowaną przez Instytut Książki. Kampania w tym roku  skierowana  jest do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych. Jej celem jest zachęcenie pierwszoklasistów  do czytania,  rozwijania umiejętności rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, aż w końcu  do czerpania przyjemność z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
              Każdy pierwszoklasista otrzymał Wyprawki Czytelnicze, czyli pakiet książeczek w  skład których wchodzą:                                                                                            - „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów polskich autorów dziecięcych,
              - „Książką połączeni czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym w jaki sposób wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy
              i aktywności związane z tekstami z książki
              - oraz kreatywny alfabet Iwony Chmielewskiej (plakat z literkami do wycinania). Za sprawą tych specjalnie przygotowanych książek chcemy wspólnie z Instytutem Książki zaprosić naszych najmłodszych uczniów do czytania samodzielnego, jak
              i z udziałem najbliższych. Dzięki przekazanym Wyprawkom Czytelniczym nauka czytania może stać się prawdziwą przyjemnością, rozbudzać wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka. Książeczki zostały wręczone uczniom podczas Pasowania na Ucznia.

              Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

            • 5 listopada – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

            • W miniony czwartek 5 listopada  już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.Ponadto rozbudzają wyobraźnię oraz pozwalają na odkrycie piękna literatury. Bajki, baśnie oraz fantastyczne opowieści pełne są przygód wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie trudności. Postacie z bajek stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom. Uczą i pomagają w przezwyciężaniu wielu barier. W ramach obchodów tego święta nauczyciel bibliotekarz zaprosił uczniów kl.1-3 do świata bajek i baśni. Podczas zajęć bibliotecznych uczniowie odgadywali przygotowane zagadki, rebusy, łamigłówki i wykreślanki. Świetnie poradzili sobie również z rozpoznawaniem rekwizytów pochodzących z różnych bajek.Następnie sprawdzali swoją pamięć i wiedzę próbując odgadnąć postacie i tytuły bajek.Niektórzy wcielając się w Kopciuszka oddzielali ziarna grochu i fasoli.Sprawdzianem spostrzegawczości i refleksu była zabawa ruchowa „Zatrute jabłko”, która wywołała nie lada emocje wśród jej uczestników. Zwieńczeniem obchodów tego jakże sympatycznego dnia było wręczenie nagród w wcześniej ogłoszonym konkursie plastycznym pt.” Moja ulubiona postać z bajki”. Dzień ten był wyśmienitą okazją, by zanurzyć się w świat magicznych historii i zainspirować do wspólnej zabawy w bajkowym wymiarze. Sprawił naszym najmłodszym uczniom wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki i że warto po nie sięgać.

            • Świetlicowy Konkurs Ortograficzny

            • 29 października w naszej świetlicy szkolnej odbył się konkurs ortograficzny dla uczniów klas III uczęszczających do świetlicy. Konkurs miał formę gry. Grając w „Maraton ortograficzny” uczniowie musieli wykazać się prawidłową pisownią, dobrą znajomością  zasad ortografii oraz umiejętnością zdrowej rywalizacji.

              Wygrała uczennica: Nikola Kucharska, która popełniła  najmniej błędów.

              Był to kolejny przykład na połączenie nauki z rozrywką.

            • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

            • W minionym tygodniu 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu przypada rocznica urodzin autorki książek dla dzieci i młodzieży Janiny Porazińskiej. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Wiadomo bowiem, że czytanie ma ogromne znaczenie. Wpływa m.in. na rozwój dzieci, rozwija wyobraźnię, ćwiczy pamięć, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. W ramach akcji biblioteka szkolna zorganizowała głośne czytanie. Uczniowie z wielką uwagą wysłuchali baśń Janiny Porazińskiej „Szewczyk Dratewka” w wykonaniu nauczycieli i swoich rówieśników. Dzieci odpowiadały później na pytania związane z treścią wysłuchanej historii o dzielnym Szewczyku Dratewce oraz wykonali ilustrację obrazujące poszczególne przygody naszego tytułowego bohatera. Po raz kolejny udowodniliśmy,że słowa Wisławy Szymborskiej „Czytanie książek, to najlepsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” są cały czas aktualne.