Epidemia koronawirusa wywołuje w nas uczucia takie jak lęk, stres i niepewność. Zwłaszcza dzieci silnie je odczuwają. Chociaż każde dziecko inaczej radzi sobie z takimi emocjami, to w obliczu zamkniętej szkoły i izolacji od kolegów i koleżanek z klasy, my dorośli musimy dać im wsparcie oraz stworzyć poczucie „normalności”. Przedstawiam Państwu kilka wskazówek, jak wspierać dzieci w tym trudnym czasie.
RODZICU:
1.Bądź spokojny
Spokojnie rozmawiaj ze swoimi dziećmi o koronawirusie. Ważne, aby powiedzieć dzieciom o istniejącej możliwości, że ktoś z najbliższego otoczenia w pewnym momencie będzie mieć objawy, które często są bardzo podobne do przeziębienia lub grypy. Zachęcaj dzieci, aby informowały jeśli nie czują się dobrze lub gdy boją się wirusa. Tylko dzięki temu będzie można jak najszybciej im pomóc. Zapewnij swoje dziecko, że choroba wywołana koronawirusem u dzieci i młodzieży przebiega na ogół łagodnie. Należy również pamiętać, że wiele objawów COVID-19 można leczyć. Uspokajaj. Mów dziecku, aby nie bał/a się mówić tego, co czuje i wyrażać swoich obaw.
2. Przypominaj o zasadach higieny.
Warto przypomnieć dzieciom, że są rzeczy, które możemy zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym: często myć ręce, nie dotykać twarzy i zostać w domu. Należy tutaj odwołać się do odpowiedzialności naszych dzieci. Mówmy im, że również od nich zależy rozprzestrzenianie się wirusa. Również na nich spoczywa odpowiedzialność za przestrzeganie zasad higieny. Pokazujmy im, że w sytuacji w jakiej wszyscy się znaleźliśmy ich decyzje również mają ogromne znaczenie dla nas jako rodziny i dla całego społeczeństwa.
3.Trzymaj się rutyny. Wprowadź domowy rytm dnia.
Dzieci bowiem potrzebują rutyny. Należy zatem opracować plan dnia, aby przetrwać w tych trudnych czasach. Polecam stworzenie harmonogramu, który obejmuje zarówno czas na zabawę, możliwość kontaktu z rówieśnikami, a także czas „wolny od technologii” i czas na prace domowe. Dużym wsparciem dla naszych dzieci będzie zapewnienie przewidywalnego dnia i świadomości, kiedy powinny się uczyć lub wypełniać drobne obowiązki domowe, a kiedy mogą się bawić. Starszym dzieciom możemy zaproponować wspólne opracowanie takiego harmonogramu. W przypadku młodszych dzieci najlepiej zaplanować ich dzień tak, aby najpierw zacząć od obowiązków szkolnych, a następnie przeznaczyć czas na zabawę. W przypadku rodziców, którzy pracują i nie są w stanie sprawować nadzoru nad swoimi dziećmi warto byłoby porozmawiać o harmonogramie z osobą, która opiekuje się nimi i wypracować wspólny plan.
4. Pozwól dzieciom odczuwać emocje.
Wraz z zamknięciem szkół, odwołano dodatkowe zajęcia, treningi, mecze i zajęcia, w których dzieci uczestniczyły na co dzień. Jesteśmy skazani na zamknięcie w czterech ścianach i przebywanie tylko z rodziną. To wszystko sprawia, że nie tylko my, ale również dzieci odczuwają wiele trudnych emocji Pozwólmy im na smutek: my, dorośli, patrzymy na tę sytuację z perspektywy naszego życia i doświadczeń, a dla dzieci i młodzieży to poważne problemy. Rodzicu wspieraj i okaż zrozumienie dla ich rozterek i problemów.
5. Sprawdź, jakie informacje o koronawirusie docierają do Twoich dzieci.
W mediach krąży wiele informacji na temat koronawirusa, w tym również i tych nieprawdziwych. Sprawdź, co usłyszało Twoje dziecko lub co uważa, za prawdę. Dowiedz się, co Twoje dziecko już wie i wspólnie rozprawcie się z mitami. Inaczej będziemy rozmawiać z nastolatkami, a inaczej z młodszymi dziećmi. Nastolatkowie z racji fazy buntu – buntują się przeciwko wszystkim i wszystkiemu. Ograniczenie wyjścia z domu, odseparowanie ich od tego, co jest ich codziennością odbierają jako ograniczenie wolności. Powinniśmy z nimi rozmawiać, ukazując wiedzę, że sytuacja jest przejściowa i wkrótce się zmieni. Nastolatka warto uświadomić, że jego zachowanie przekłada się na zdrowie innych. Można usiąść wspólnie z dziećmi przed komputerem i poczytać informacje o koronawirusie pochodzące z wiarygodnych źródeł instytucji państwowych tj. Ministerstwo Zdrowia, NFZ czy Głównego Inspektora Sanitarnego lub organizacji takich jak UNICEF, czy Światowa Organizacja Zdrowia.
6. Nie bagatelizujmy, nie oszukujmy i nie żartujmy.
Nie udawajmy, że nic złego się nie dzieje, nie ukrywajmy niczego, nie bagatelizujmy sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Mówmy dzieciom prawdę. Kłamstwo nie może zachwiać poczucia bezpieczeństwa. W sytuacji, gdy dziecko bagatelizuje problem musimy uświadomić je, mówić o konieczności przestrzegania higieny i bezpieczeństwa oraz o konsekwencjach lekceważenia tych zasad.
I co najważniejsze…
Spróbujmy stwarzać na co dzień różne okazje do wspólnego spędzania czasu.
W przeżywaniu trudnych emocji istotna jest równowaga między rozmową o naszych odczuciach, a znajdywaniem rozrywki, która pozwoli rozproszyć myśli. Poświęćmy czas naszym dzieciom, którego na co dzień zazwyczaj nam brakuje na rozmowy i wspólnie podejmowane działania.
Oprac. Dorota Wojtasińska