• Aktualności

            • Wycieczka dla najlepszych

            • 25 czerwca 2019 r. o godzinie 7.00 wyruszył z Kruszyny autokar wiozący najlepszych uczniów naszej gminy na wycieczkę ufundowaną przez Gminę Kruszyna. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Kopalni Guido w Zabrzu. Przez 3 godziny przemierzaliśmy górnicze chodniki i wyrobiska na głębokości 170 i 320 metrów. Mieliśmy okazję poznać tajniki pracy górników, pogotowia górniczego, zobaczyć jak działają maszyny górnicze, przejechać się szolą oraz elektryczną kolejką podwieszaną. Następnie udaliśmy się do Muzeum Śląskiego, gdzie można było podziwiać wystawy stałe: Laboratorium przestrzeni teatralnych, Galerię sztuki polskiej po 1945 roku, Galerię plastyki nieprofesjonalnej, Galerię śląskiej sztuki sakralnej, a także Światło Historii, czyli ekspozycję poświęconą obliczu Górnego Śląska na przestrzeni wieków. Z wieży widokowej obserwowaliśmy panoramę Katowic. W bistro Moodro zjedliśmy pyszny obiad i wyruszyliśmy do Tarnowskich Gór. Tam w Sztolni Czarnego Pstrąga przepłynęliśmy łódkami 600 metrową trasę. Mimo upału wycieczka doskonale się udała – mnóstwo atrakcji, ciekawy program, doskonała opieka pilota, sympatyczny pan kierowca, grzeczni uczniowie i sponsor, który nie żałował środków finansowych i zapewnił doskonałe warunki do wypoczynku i edukacji.

              Serdecznie dziękujemy p. Wójt Gminy Kruszyna - Jadwidze Zawadzkiej

            • Wkrótce wakacje

            • Zbliża się wyczekiwany przez wszystkich czas letniego wypoczynku, beztroski, zabawy. Bardzo często właśnie w czasie wakacji zostaje uśpiona nasza czujność i zdrowy rozsądek. Jest to niestety przyczyna wielu wypadków i nieszczęśliwych zdarzeń. A oto kilka wskazówek i rad, jak bezpiecznie spędzać wolny czas.


            • Wycieczka do Krakowa

            • 12 czerwca uczniowie klas I-III pojechali do stołecznego miasta królewskiego –Krakowa. Zwiedziliśmy tam Podziemia Starego Rynku Królewskiego. Słuchaliśmy  hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. W katedrze Wawelskiej oglądaliśmy ołtarz i grobowce królów, a w podziemnych kryptach groby: Mickiewicza, Słowackiego i pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Wszyscy weszliśmy na dzwonnicę, aby dotknąć Dzwonu Zygmunta. Następnie udaliśmy się Smoczą Jamą pod pomnik Smoka Wawelskiego. Po południu uczestniczyliśmy w lekcji fizyki na terenie Ogrodu Doświadczeń Stanisława Lema.  

            • Osikowa Dolina

            • Dnia 29 kwietnia dzieci z klas I-III odwiedziły Osikową Dolinę w Koziegłowach. Wszyscy samodzielnie wykonali upominki dla mamy i taty z osikowych wiórów. Dla mam były to czerwone serduszka, a dla tatusiów kolorowe kwiaty. Zapoznaliśmy się z techniką wykonywania wiórów osikowych oraz dalszą technologią wykonywania kapeluszy oraz innych dekoracji.

            • Wielka Zbiórka Książek Zaczytani.org

            • Nasza szkoła kolejny raz uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji Wielka Zbiórka Książek zainicjowanej przez portal Zaczytani.org. Celem akcji było tworzenie bibliotek w szpitalach, na oddziałach dziecięcych, hospicjach i innych instytucjach. Akcję koordynowała biblioteka szkolna.

              Poprzednio udało nam się zebrać 65 książek. W tym roku zebraliśmy 69 ciekawych i kolorowych książek, które mamy nadzieję wszystkim obdarowanym dadzą wiele radości.

              DZIĘKUJEMY wszystkim uczniom za wsparcie i wielkie serce!

            • „Jak nie czytam, jak czytam”

            • Razem z całą Polską pobijaliśmy rekord w jednoczesnym czytaniu!

                          07 czerwca o godz. 10.00 nasza szkoła z inicjatywy nauczyciela bibliotekarza wzięła udział w ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. Celem tej akcji była promocja czytelnictwa wśród uczniów oraz inicjowanie mody na czytanie.

                          Głównym jej założeniem jest zebranie w wybranym miejscu jak największej ilości uczniów i wspólne czytanie (na głos lub po cichu).

              Uczniowie o wyznaczonej godz. pojawili się ze swoimi ulubionymi książkami pochodzącymi ze zbiorów domowych lub z biblioteki szkolnej. Zanim jednak zaczęliśmy czytać bibliotekarz przybliżył zebranym uczniom i nauczycielom zalety i korzyści wynikające z czytania. Akcję rozpoczęto głośnym czytaniem powieści Doroty Terakowskiej „Poczwarka” oraz fragmentu „Hobbita”,  po czym wszyscy zatopili się w lekturze książek czytając już po cichu. Na koniec zrobiliśmy wspólne zdjęcie. Dodatkowo uczniowie klas młodszych wykonali ilustracje przedstawiające przygodę ich ulubionego bohatera. W tym dniu uczniowie odwiedzający bibliotekę szkolną wzięli udział w plebiscycie na „Książkę, którą warto przeczytać” i to właśnie ją polecają do przeczytania.

              Udział w akcji wzięły 62 osoby.

                          Spontaniczna akcja czytelnicza dostarczyła wszystkim ciekawych wrażeń. Wszyscy zgromadzeni uświadomili sobie, że czytanie nie musi być nudne!

            • Gala Wolontariatu „Skrzydła Aniołów”

            • 17 maja przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu wzięli udział w uroczystej Gali Wolontariatu, która miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 29 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie.

              Uroczystość była podsumowaniem działań szkolnych grup wolontariatu podjętych od października do kwietnia bieżącego roku szkolnego.

              Warunkiem uczestnictwa w I Powiatowym Konkursie Szkolnych Klubów  Wolontariatu „Skrzydła Aniołów” było przygotowanie prezentacji multimedialnej dokumentującej podjęte inicjatywy.

              Wśród wyróżnionych grup wolontariuszy powiatu częstochowskiego znaleźli się nasi szkolni wolontariusze, którzy jako nagrodę za bezinteresowną pomoc otrzymali białego anioła- symbol dobroci i miłości bliźniego.

            • Aktywna tablica

            • Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury
              oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017–2019 – „Aktywna tablica”

               

              Głównym celem Programu jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych, wybranych przez szkoły zgodnie z ich zdefiniowanymi potrzebami, podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli przez zmianę sposobu myślenia o możliwościach wykorzystania nowych technologii.

              Wyposażenie lub doposażenie szkół w pomoce dydaktyczne w ramach Programu umożliwi szerokie wykorzystywanie TIK i doprowadzi do upowszechnienia interaktywnych metod pracy na zajęciach edukacyjnych z różnych przedmiotów, a tym samym będzie wspomagać proces kształcenia uczniów w szkołach.

               

              W roku szkolnym 2018/2019 po złożeniu wniosku do organu prowadzącego nasza szkoła bierze udział  w projekcie rządowym Aktyna Tablica na lata 2017-2019, aby realizować zadania współczesnej szkoły takie jak rozwijanie u uczniów i nauczycieli kluczowych kompetencji z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnej czy przygotowanie uczniów do życia  w społeczeństwie informacyjnym, wprowadzanie innowacji pedagogicznych w trakcie trwania programu i dążenie do unowocześniania szkoły.

              W ramach programu do naszej szkoły zakupiono 1 interaktywny monitor dotykowy o przekątnej ekranu 65 -Avtek Touchscreen 5 Connect 65 wraz w oprogramowaniem NOTE. Monitor interaktywny to tablica lekcyjna XXI wieku. Uatrakcyjni prowadzone zajęcia i jednocześnie zapewni nauczycielowi duży komfort użytkowania. W przypadku wyboru urządzenia z komputerem działającym na systemie Windows nie ma konieczności podłączania zewnętrznej jednostki. Dzięki temu korzystanie z monitora staje się jeszcze łatwiejsze. Wystarczy go włączyć i korzystać ze wszystkich funkcji interaktywnych. Parametry komputera pozwalają na komfortowe korzystanie z wszelkich aplikacji instalowanych na monitorze.

            • Majowe święta

            • Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach obchodzimy  ważne święta: Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy,  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Natomiast 8 maja to Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie  II wojny światowej, a 9 maja wypada Dzień Unii Europejskiej. Wkrótce także najcieplejsze majowe święto – Dzień Matki.

              W  kalendarz  corocznych uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jak pamiętamy z historii,  ta ustawa, zatwierdzona przed 228 laty przez Sejm Czteroletni, była próbą  uzdrowienia Polski, wyciągnięcia jej z anarchii i uczynienia rządną.

              Podczas apelu przygotowanego z tej okazji przybliżono okoliczności i wagę uchwalenia pierwszej w  historii  Polski i Europy ustawy zasadniczej. Społeczność naszej szkoły usłyszała piosenki i  wiersze patriotyczne, obejrzała prezentację multimedialną poświęconą Ustawie Rządowej oraz  inscenizację oddającą wyjątkową atmosferę wydarzeń z 3 maja 1791 roku w Warszawie. Apel był okazją, by uzmysłowić młodzieży rolę i znaczenie takich słów jak: Wolność, Naród, Ojczyzna. Niósł przesłanie, że należy pielęgnować karty narodowej  historii oraz postępować tak, by  nasza ojczyzna rozwijała się duchem wolności i odpowiedzialności.

              Młodzi aktorzy z klasy V oraz VIII i III gimnazjum przygotowali tę żywą lekcję historii i wiedzy obywatelskiej wkładając dużo serca i zaangażowania.

            • Obchody DBI

            • Dzień Bezpiecznego Internetu w naszym kraju organizowany jest od 2005r. przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPS), tworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Ideą DBI jest podkreślenie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym jak i również lokalnym, włączają w to zaangażowanie wielu instytucji, w tym najbliższe otoczenie dzieci.

              W tym roku nasza szkoła już po raz 3 aktywnie włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Działajmy razem!”. Szkolne obchody DBI realizowane były poprzez podejmowanie różnorodnych działań.

              W bibliotece szkolnej przygotowane zostały tematyczne gazetki, na których zamieszczono materiały dotyczące bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci, wyeksponowane zostały również plakaty wykonane przez uczniów. W kl.I SP przeprowadzono zajęcia biblioteczne z wykorzystaniem bajki terapeutycznej „Żółty beret” podczas których ukazano ciemną stronę Internetu i zagrożenia związane z zawieraniem znajomości w sieci czy podawaniem swoich danych  itp.

              W kl. II i III pedagog przeprowadził zajęcia dot. bezpieczeństwa w sieci w oparciu o materiały edukacyjne ,,Owce w sieci’’. W klasie IV zrealizowano zajęcia edukacyjne,, 3…2….1 internet’’
              w oparciu o materiały przesłane przez FDDS. Projekcja atrakcyjnych kreskówek poświęconych różnym formom internetowych zagrożeń, które komentował Krzysztof Hołowczyc- ambasador programu 3…2…1 Internet! szczególnie przypadły uczniom, którzy chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami
              i przytaczali sytuacje z którymi sami się spotkali.

              W kl. V-VIII przeprowadzono zajęcia w oparciu o materiały edukacyjne  ,,Lekcja bezpieczeństwa ‘. Ich celem było podwyższenie poziomu wiedzy uczniów dot. zagrożeń prywatności w sieci oraz bezpiecznego i rozsądnego korzystania z mediów społecznościowych. Podczas spotkań z uczniami poruszono również problem uzależnienia  od telefonu komórkowego oraz silną potrzebę bycia on -line przez 24h.

              Ponadto uczniowie klas IV, V i VI na zajęciach techniki wykonali broszury dotyczące bezpieczeństwa w sieci.

              Kolejnym elementem działań zrealizowanych w ramach DBI była prelekcja policjanta dzielnicowego dla uczniów podczas której  również poruszone zostały kwestie bezpieczeństwa w Internecie oraz konsekwencje prawne niewłaściwego użytkowania sieci .

              Nasze działania skierowane również były dla rodziców uczniów klas najmłodszych. Pedagog przygotował  dla nich broszury informacyjne dotyczące podstawowych zasad bezpieczeństwa w tym ustalenia czasu spędzanego przez dzieci w Internecie, kontrolowania aktywności dzieci w sieci, odwiedzanych przez nic stron i serwisów, zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, które pojawiają się w sieci , publikowania zdjęć czy też korzystania z gier adekwatnych do wieku itp.

              W obchody DBI włączyli się również nauczyciele informatyki, którzy na swoich zajęciach również omawiali zagadnienia związane z korzystaniem z Internetu .

              Wszystkim podejmowanym działaniom przyświecał cel jakim było  zwrócenie uwagi na konieczność rozsądnego korzystanie z sieci, ukazania możliwych zagrożeń czyhających w Internecie oraz schematu postępowania na wypadek, gdy ktoś padnie ofiarą cyberprzemocy.

            • III Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz

            • W ostatnim tygodniu marca nasza szkoła włączyła się w III Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Podczas tej akcji uczniowie dowiedzieli się, że Jeżycjada to popularna seria 22 powieści autorstwa Małgorzaty Musierowicz oraz poznali tytuły poszczególnych części. Powieści Jeżycjady od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Jak wiemy można je czytać zawsze i wszędzie, niekoniecznie od początku, bowiem przyjaźń z rodziną Borejków można rozpocząć od dowolnego z 22 tomów, a ich perypetie poznawać kolejno lub na wyrywki.

              W naszej akcji czytelniczej uczestniczyli uczniowie kl. IV,V i VI. Uczennice kl.VII Natalia Mucha i Zuzanna Rybak czytały swoim młodszym koleżankom i kolegom z kl. IV i V fragmenty „Kwiatu kalafiora”. Z kolei uczniowie kl.VI kolejno czytali fragmenty „Ciotki Zgryzotki”, a potem wspólnie rozwiązywali rozsypani literowe i łamigłówki tematycznie związane z tytułami poszczególnych powieści. Uczniowie kl.IV po wysłuchaniu fragmentu książki opisującego główną bohaterkę Gabrielę Borejko, mieli za zadanie ulepić jej postać z plasteliny.

              Również uczennice kl.V ze SKB aktywnie włączyły się do akcji, prezentując bohaterów każdej z powieści na oddzielnych kartkach. Powstała
              w ten sposób galeria bohaterów poszczególnych części Jeżycjady.

              Spotkaniom towarzyszyła wystawa dostępnych w bibliotece szkolnej książek pisarki. Tych, którzy jeszcze nie mieli okazji przeczytać żadnej z powieści serdecznie zapraszamy do wypożyczeń.

              A dlaczego warto sięgnąć po Jeżycjadę? Dlatego, że czytając odpoczniemy od szybkiego tempa świata, w którym przyszło nam dorastać i żyć. Bohaterów Jeżycjady charakteryzuje to, że potrafią się cieszyć drobnymi rzeczami,
              z niechęcią podchodzą do technologii, mają dla siebie czas, rozmawiają ze sobą, dzielą się swoimi troskami i radościami. Ponadto w każdej z powieści możemy znaleźć wiele złotych myśli, które mogą stać się sentencją, mottem
              i przewodnikiem w naszym codziennym życiu.

            • „Możesz tylko stracić…”

            • 22 marca 2019r. w naszej szkole odbył się koncert profilaktyczny pod hasłem „Możesz tylko stracić!”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas VI-VIII oraz III gimnazjum
              z terenu całej gminy. Na naszej szkolnej scenie wystąpił Arkadiusz Zawiliński z Gorlic – muzyk, bluesman, tekściarz, gitarzysta, który czynnie włączył się w nurt ruchu abstynenckiego oraz profilaktyki skierowanej do młodzieży. Podczas spotkania przestrzegał przed zgubnym wpływem używek. Ukazał negatywne konsekwencje wejścia na drogę uzależnienia. Mówił o swoich doświadczeniach, zwracając uwagę na fakt, że jeśli ktoś już raz spróbował to spróbuje kolejny raz, dlatego musi uważać i pracować nad sobą. Porównał uzależnionego człowieka do „kiszonego ogórka”, który już nigdy nie będzie świeży i zielony. Na różne sposoby próbował uświadomić zebranym uczniom, że nałogi niszczą w człowieku to, co w nim najcenniejsze: zdrowie, radość, chęć życia, przyjaźń i miłość. Sięgając po różnego rodzaju substancje możemy to wszystko stracić. Musimy pamiętać, że problem uzależnienia dotyka również rodzinę i znajomych osoby uzależnionej.

              W trakcie spotkania mówił o poczuciu własnej wartości, rozwijaniu zainteresowań
              i pasji, które powinny być naszym drogowskazem i wskazać nam cel w życiu. Zwrócił uwagę na potrzebę wzorców, braku autorytetów u młodych ludzi, ogromnym wpływie grupy rówieśniczej i trudnej sztuce przepraszania. Duży nacisk muzyk postawił na agresję słowną, wulgaryzmy oraz różne formy przemocy rówieśniczej tej w realnym świecie jak i w mediach społecznościowych.

              Swoją prelekcję urozmaicał autorskimi utworami muzycznymi, które jak dobrze się
              w nie wsłuchaliśmy niosły niezwykle głęboki i pouczający dla nas przekaz. Utwory „Droga jest w nas”, „Własna mapa kraju”, „Bieda, aż piszczy” skupiły uwagę uczniów. W swojej twórczości propagował trzeźwy i zdrowy styl życia. Proste teksty i historie z własnego życia szczególnie zwróciły uwagę uczniów. Ich skupienie podczas spotkania oraz wielokrotnie pojawiające się brawa były dowodem na pozytywny odbiór tej formy profilaktyki.

              Program „Możesz tylko stracić…” wpisuje się w realizację Programu Wychowawczo-Profilaktycznego naszej szkoły.

              Serdecznie dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kruszynie za sfinansowanie powyższego działania.

            • Trening czyni mistrza

            •             Od dwunastu lat uczniowie naszej gminy mają możliwość uczestnictwa w obozach sportowych organizowanych w Centralnych Ośrodkach Sportu. Tego typu wyjazdy zostały zainicjowane przez Pana Marka Smolińskiego- nauczyciela wychowania fizycznego i cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży naszej gminy.                                                  Centralny Ośrodek Sportu (COS) jest podmiotem wyspecjalizowanym w szkoleniu sportowym kadry olimpijskiej i narodowej, zarówno seniorów, jak i juniorów. Posiada sześć Ośrodków Przygotowań Olimpijskich: w Spale, Władysławowie, Giżycku, Wałczu, Szczyrku i Zakopanem.                                                                                                                                        W przeciągu dziesięciu lat nasi młodzi sportowcy odwiedzili wszystkie wyżej wymienione ośrodki, niektóre z nich nawet kilkakrotnie.

              Podstawowym zadaniem COS jest zapewnienie warunków dla szkolenia sportowego prowadzonego przez polskie związki sportowe i inne podmioty zajmujące się kulturą fizyczną, w tym przede wszystkim do tworzenia warunków odpowiednich dla przygotowywania kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach Europy oraz mistrzostwach świata.

              Pobyt naszych uczniów w Centralnych Ośrodkach Sportu jest zatem dla nas niezmiernym zaszczytem, a jednocześnie wyzwaniem.

                       W tym roku obóz sportowy  został zorganizowany w Wałczu. Wałcz- to wspaniałe bukowe lasy, świeże powietrze, czyste i przepięknie położone jezioro, wymarzone miejsce do wypoczynku i uprawiania sportu, zarówno amatorskiego, jak i zawodowego. Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Wałczu charakteryzuje się unikalnym położeniem obiektów oraz wyjątkowymi uwarunkowaniami geograficzno-historycznymi. W skład infrastruktury ośrodka wchodzą: hale sportowe, pływalnia, siłownie, stadion lekkoatletyczny, boisko do gry w hokeja na trawie.

                            Nasi uczniowie pod opieką nauczycieli: Marka Smolińskiego, Marcina Woldona, Justyny Milejskiej-Cień i Anety Majcherek  mogli doskonalić swoje umiejętności sportowe w profesjonalnie wyposażonych obiektach. Zajęcia odbywały się w hali sportowej, siłowni oraz na pływalni.

                          Myślę, że wszyscy uczestnicy wyjazdu mile wspominają spędzony czas. Była to doskonała forma aktywnego wypoczynku, która z pewnością dostarczyła uczniom siły witalnej na II semestr nauki, a zdobyte tam umiejętności sportowe na pewno zaowocują w przyszłości.

            • Powitanie Wiosny

            • Jak co roku 21 marca uczniowie kl. I - III naszej szkoły wybrali się na powitanie nowej pory roku - wiosny.

              To czas, w którym przyroda budzi się po zimowym śnie do życia. W czwartek rano spotkaliśmy się przed szkołą i wyruszyliśmy autokarem do Łęgu nad rzekę Wartę.

              Po przyjeździe wyruszyliśmy z Marzanną w barwnym pochodzie po ulicach spokojnej i urokliwej miejscowości naszej gminy.

              W końcu dotarliśmy nad rzekę Wartę, gdzie spaloną Marzannę wrzuciliśmy do rzeki i przy okrzykach "Żegnaj zimo, witaj wiosno" patrzyliśmy, jak płynie do morza.

              Kiedy już zniknęła nam z oczu, poszliśmy na plac p. Jadczyków.

              Tam piekliśmy w ognisku kiełbaski i piliśmy gorącą herbatę. Potem dzieci bawiły się na placu zabaw grając w piłkę, w berka, a także śpiewały wesołe piosenki.

              Wszyscy bardzo zadowoleni i szczęśliwi wróciliśmy do domów. Za wspaniałą gościnę, miłą atmosferę i radosną zabawę dziękujemy p. Agnieszce Jadczyk i wychowawcom kl. I - III.

            • Dzień Kobiet

            • 8 marca to wyjątkowy dzień dla wszystkich Pań. Również nasi Panowie nie zapomnieli o tak ważnym dniu. Z okazji Dnia Kobiet w szkole odbyły się małe klasowe uroczystości. Każda klasa świętowała na swój sposób. Dziewczynki od kolegów dostały jakiś miły upominek albo kwiatka. Niektórzy uczniowie wybrali się do kina. Męska część pracowników szkoły również pamiętała o marcowym święcie. Panowie wręczyli wszystkim Paniom słodkie upominki. Uczniowie klas starszych przygotowali przedstawienie. To był bardzo sympatyczny dzień.

            • Udział w Międzyszkolnym konkursie czytelniczo – profilaktycznym

            • W dniu 26 lutego br. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Lgocie Małej odbyła się

              X edycja Międzygminnego konkursu „Mam wybór”. Jego ideą jest promocja zdrowego stylu życia, uświadomienie młodzieży zagrożeń związanych z uzależnieniami oraz  dostarczanie  racjonalnych pomysłów na spędzanie wolnego czasu m.in. poprzez propagowanie czytelnictwa.

                          W konkursie wzięły udział dzieci z 5 szkół podstawowych. Eliminacje odbyły się w dwóch grupach wiekowych: uczniowie klas I – III oraz IV – VI. Dla młodszych dzieci przewidziano konkurs plastyczno – literacki, a dla uczniów klas starszych test z literatury oraz z wiedzy dotyczącej profilaktyki.

                          W młodszej grupie wiekowej naszą szkołę reprezentowali: Filip Wrona, Antonina Najgebauer, Natalia Cicha, Natalia Gielec. Ich zadaniem było przeczytanie dodatkowych lektur.

              W tym roku organizatorzy zaproponowali: „Przygody Filonka Bezogonka”, „Szewczyka Dratewkę”  i „O tym, jak z lnem było”.   Reprezentanci  klas IV – VI w osobach: Bartosz Ościk, Wojciech Zasępa, Jan Zasępa, Nadia Kubik, Justyna Rygał zgłębiali treść  „Skrzyni Władcy Piorunów”,  „Pierścienia  i Róży”, „Braci Lwie Serce” oraz  zapoznali się z  zagadnieniami związanymi z przemocą w cyberprzestrzeni i uzależnieniami.                                                                                                          

                          Konkurs przebiegał w miłej i życzliwej atmosferze. Po wysiłku włożonym w rozwiązanie zadań był czas na słodki poczęstunek, a potem kolejne emocje związane z ogłoszeniem wyników.

                           Nasi uczniowie znakomicie poradzili sobie z zadaniami konkursowymi  i zdobyli czołowe miejsca. W grupie uczniów młodszych nagrodzono pracę Natalii Cichej, natomiast w gronie laureatów  w  starszej grupie wiekowej znaleźli się: Justyna Rygał, Jan Zasępa, Wojciech Zasępa

              i Bartosz Ościk. Jury wysoko oceniło także prace plastyczne – ilustracje do lektur wykonane przez naszych uczniów z klas I – III. Gratulujemy!

            • BEZPIECZNE FERIE

            • Drodzy Uczniowie! Już w poniedziałek, 11 lutego, rozpoczną się długo oczekiwane ferie zimowe. Ferie są po to, aby odpoczywać,  bawić się i realizować swoje pasje. By był to czas spędzony radośnie i bezpiecznie, warto mieć na uwadze następujące zasady:

              • wychodząc z domu zostawiamy  informację o miejscu, w które się udajemy oraz planowanym czasie powrotu
              • na zimowe wycieczki nie wybieramy  się sami, w grupie jest bezpieczniej
              • ubieramy się odpowiednio do temperatury panującej na dworze
              • nie zjeżdżajmy na sankach w pobliżu jezdni oraz zbiorników wodnych
              • w czasie zjeżdżania zachowujemy bezpieczną odległość między sankami, nie doczepiamy sanek do samochodu
              • rzucając się śnieżkami nie łączymy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieni oraz nie celujemy w twarz drugiej osoby
              • na łyżwach jeździmy tylko w przeznaczonych do tego  miejscach, nie ślizgamy się po lodzie na rzece lub stawie
              • nie przebiegamy przez ulicę, nie przechodzimy w miejscach niedozwolonych
              • uważamy na zwisające z dachu sople
              • pamiętamy o zdrowym odżywianiu
              • racjonalnie korzystamy z komputera i Internetu
              • nie ufamy osobom obcym
              • mówimy „NIE” używkom i dopalaczom
              • w razie zagrożenia nie wahamy się wezwać pomocy dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
            • Podziękowania dla wolontariuszek

            • Jest nam niezmiernie miło oznajmić, że dziewczęta z naszej szkoły: Urszula Blukacz, Weronika Klekot, Dominika Polewska, Martyna Kubik, Michalina Koćwin, Dominika Peszke otrzymały podziękowania za udział w 27. Finale WOŚP. W Urzędzie Gminy w Kruszynie odbyło się spotkanie podsumowujące tegoroczną akcję. Uczestniczyli w nim: wójt gminy – pani Jadwiga Zawadzka, szefowa Sztabu WOŚP w Kruszynie – sekretarz UG pani Małgorzata Wierzbicka oraz wolontariusze. By nim zostać, należało zgłosić się i zarejestrować w lokalnym sztabie WOŚP. Później odbyły się spotkania informacyjne z szefową sztabu, podczas których kandydatki zapoznały się z regulaminem wolontariusza i przygotowywały orkiestrowe gadżety. W dniu finału  dziewczęta wraz z koleżankami ze SP Fundacji „Elementarz” w Jackowie  już od rana kwestowały na terenie całej gminy dziękując darczyńcom uśmiechem i czerwonymi serduszkami. Towarzyszyli im i pomagali: Kinga Wałek, Oliwia Zasępa, Monika Wójcik, Oliwia Kokoszka, Weronika Zatoń, Mateusz Kamiński, Dominik Królik, Norbert Powroźnik, Natalia Mucha, Oskar Klekot, Stanisław Bossowski. Warto podkreślić, że na terenie naszej gminy, w której  WOŚP gra od 7 lat, po raz pierwszy kwestowali młodzi. Nasi wolontariusze wywiązali się z tego trudnego i odpowiedzialnego zadania bardzo dobrze, co podkreśliła pani sekretarz dziękując im za zaangażowanie i owocną współpracę. Łączymy wyrazy uznania, życzymy,  by pomaganie innym było źródłem niesłabnącej radości  oraz dziękujemy Rodzicom  wolontariuszy za motywowanie, wsparcie i opiekę.

            • Rozgrywki szachowe

            • 29 stycznia w świetlicy w Teklinowie odbył się III Międzygminny Turniej Szachowy pod patronatem Pani Wójt Gminy Kruszyna Jadwigi Zawadzkiej. W rozgrywkach brały udział dzieci ze szkół w Skrzydlowie,  Rędzinach, Widzowie, Lgocie Małej i Kruszynie. W turnieju po raz pierwszy wzięły udział dziewczynki z klasy I i II. Liliana Włodarczyk zajęła II miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

            • Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

            • 18 stycznia 2019 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka – wielkiego amatora miodu mieszkającego w Stumilowym Lesie, który od 1926r. jest ulubieńcem zarówno dzieci, jak i dorosłych
              W tym dniu uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych specjalnie przygotowanych przez nauczyciela bibliotekarza. Na początku spotkania uczniowie kl. I i III wysłuchali fragment książki A.A.Milne „Kubuś Puchatek”, które przeczytały im uczennice kl.V należące do Szkolnego Kółka Bibliotecznego. Następnie nauczyciel bibliotekarz przybliżył historię powstania najsłynniejszego misia na świecie. W dalszej części na uczniów każdej klasy czekały zagadki, łamigłówki i wykreślanki dot. Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Aby dotrzeć do Stumilowego Lasu uczniowie musieli przejść przez wysoką trawę ,  schronić się przed silnym wiatrem, ominąć liczne kałuże, nasłuchiwali odgłosów zwierząt i je rozpoznawali. Ponadto były konkurencje pompowania balona na czas i jeszcze wiele innych, z którymi doskonale sobie poradzili. W tym dniu uczniowie przynieśli do szkoły przedmioty i maskotki przedstawiające Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Wśród uczniów przeprowadzono plebiscyt na najpopularniejszą postać – z którego wynika, że to amator miodu jest ich ulubioną postacią.  Z troski o jego zdrowie uczniowie kl.II przygotowali owocowe szaszłyki, będące alternatywną przekąską do słodkiego miodu, którymi częstowały uczniów i nauczycieli.

              W ramach obchodów tego dnia uczniowie kl.II podzieleni na grupy przygotowali makiety głównych postaci, wzięli udział w klasowym konkursie dot. znajomości lektury itp. Nie zapominajmy, że były to urodziny Kubusia Puchatka nie zabrakło więc płynących z serc dzieci życzeń.

              Z uśmiechniętych min uczniów wnioskujemy, że ten dzień przyniósł im wiele radości i cieszymy się, że Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka na stałe wpisał się w wydarzenia szkolne i działania biblioteki.