• Aktualności

            • Święto Niepodległości

            • 10 listopada inscenizacją słowno – muzyczną pt. „Pisk Białego Orła” upamiętniliśmy 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Motywem przewodnim przedstawienia był biały orzeł, którego pisk nie pozwalał bohaterom sztuki tracić nadziei na odzyskanie wolności. Spektakl odbył się w scenerii, która oddawała realia życia ówczesnych czasów. Gra sceniczna naszych uczniów przeplatana była śpiewem pięknych i przejmujących piosenek. Dopełnieniem przedstawienia  był  taniec z flagami w wykonaniu naszych uczennic oraz taniec białego orła i czarnych ptaków symbolizujących trzech zaborców.  Inscenizacja pt. „Pisk Białego Orła” była piękną lekcją historii – lekcją patriotyzmu, która miała na celu wzbudzenie refleksji na temat faktów historycznych i pamięci o bohaterach, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

              W ramach akcji „Szkoła do hymnu” wspólnie odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”.

            • DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

            • Podobnie jak w ubiegłym roku – 8 listopada włączyliśmy się w obchody Dnia Zdrowego Śniadania. Dla uczniów klasy 3 był to szczególny dzień, bowiem uczestniczyli w zajęciach poświęconych zdrowemu odżywianiu się, dowiedzieli się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Dzięki niemu mamy energię do nauki, lepszą koncentrację i siłę do zabawy. Pomijanie porannego posiłku to jeden z częstszych błędów żywieniowych. Trzecioklasiści dowiedzieli się jak wyglądają tradycyjne śniadania dzieci na całym świecie, segregowali produkty na te zdrowe i niezdrowe, poznali ilość cukru w znanych i często spożywanych produktach i napojach oraz odmierzali ich zawartość. Następnie przygotowali pyszne, zdrowe i pożywne kanapki dające energię do pracy, nauki i zabawy na cały dzień. Prezentowane śniadanka w postaci kolorowych kanapek, potwierdziły, że nasi uczniowie w pełni potrafią zadbać o swoje zdrowie, używając produktów zapewniających ich energię na cały dzień!
              Po takim śniadaniu nabrali dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom..

               SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ

            • Podsumowanie akcji „Święty Mikołaj na Kresach”

            • 17 października w naszej szkole odbyło się podsumowanie akcji " Święty Mikołaj na Kresach".                    W tym niełatwym czasie wojny na Ukrainie szczególnego wsparcia wymagają Polacy mieszkający w Obwodzie Lwowskim. Idea tegorocznej akcji polegała na przygotowaniu przez uczniów jednej klasy paczki dla jednego kolegi/koleżanki z Ukrainy. W przygotowanych prezentach znalazły się: zeszyty, kredki, plastelina, mazaki, długopis, ołówek, czekolada, cukierki, batony, ciastka. Nasi uczniowie przygotowali podarunki wzbogacone o puzzle, gry edukacyjne oraz kartki z życzeniami. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie i okazaną dobroć.

            • Tydzień Uczniowskiej Supermocy

            • W dniach 19 -23 października w naszej szkole zorganizowano szereg działań w ramach Tygodnia Uczniowskiej Supermocy. Ta ogólnopolska akcja została zorganizowana przez p. Joannę Gadomską ("Biologia z Blondynką") oraz p. Katarzynę Włodkowską ("Facetka od polaka"). Patronat medialny nad akcją sprawowali m. in.: EDICO- Centrum Rozwoju Edukacji, Głos Nauczycielski, Progresownia, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile i Koninie, Edukacje- Inspiracje, Superbelfrzy i inni.
              Uczniowie nie zawsze zdają sobie sprawę ze swoich umiejętności, projekt miał na celu uświadomienie im swoich mocnych stron, zaprezentowanie uczniowskich talentów, budowanie poczucia własnej wartości i wzmacnianie własnego pozytywnego wizerunku. Dzięki naszej akcji uczniowie zrozumieli, że warto rozwijać swoje zdolności, poszerzać zainteresowania, a przede wszystkim wierzyć w siebie i swoje możliwości. W ten sposób można zbudować swoją drogę do gwiazd.

              Wiedza o mocnych stronach dodaje skrzydeł, unosi, podnosi na duchu – powoduje, że mocno wierzymy w siebie i dużo łatwiej pokonujemy własny strach i stres. Wykorzystywanie swoich mocnych stron sprawia ogromną radość, daje satysfakcję oraz poczucie spełnienia.

            • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

            • Bajki i baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dzieci. Dlatego też  bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta, które przypada 5 listopada - w rocznicę urodzin Walta Disneya (znanego producenta bajek). Dzień Postaci z Bajek na stałe wpisał się w kalendarz  biblioteki szkolnej. Już kolejny rok  z rzędu z tej okazji organizowane są lekcje biblioteczne poświęcone najbardziej znanym i lubianym postaciom z bajek. 7 listopada uczniowie klasy I i II wzięli udział w takich zajęciach podczas których rozpoznawali bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Segregowali rekwizyty, przez chwilę stali się Kopciuszkiem, który oddzielał ziarna fasoli od grochu. Nie zabrakło również zabaw ruchowych. Najwięcej emocji przyniosła zabawa pt. ”Zatrute jabłko” –  rozwijająca szybkość i  refleks.  W tym dniu uczniowie przynieśli do szkoły przeróżne przedmioty wśród których były koszulki, maskotki, książki, lalki, figurki przedstawiające ich ulubione bajkowe postacie, a następnie je zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom z klasy. Nie zabrakło: Księżniczek, Myszki Miki, Kubusia Puchatka, Boba Budowniczego, Olafa, Minionków, Spangeboba i wielu innych bajkowych postaci. Natomiast uczniowie kl.3 przystąpili do zmagań konkursowych  również dotyczących rozpoznawania bajkowych postaci i tytułów bajek. Najlepiej z pytaniami poradziły sobie 3 uczennice: Zuzanna Gałbas, Zuzanna Szczepocka i Michalina Musiał.
              Celem obchodów tego dnia było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Była to również niebywała okazja promowania
               i rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród  naszych najmłodszych uczniów.

            • #Szkoła Pamięta 2022

            • Uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w akcji „Szkoła Pamięta”, której celem było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego miejsca, regionu i lokalnej społeczności. W ramach tej akcji podjęto różnorodne działania upamiętniające tj.: odwiedzenie pobliskiego cmentarza i porządkowanie grobów, palenie zniczy oraz porządkowanie terenu wokół pomnika upamiętniającego zamordowanych mieszkańców naszej gminy z rąk hitlerowskiego okupanta. Do powyższej akcji włączyli się również nasi najmłodsi uczniowie, którzy wykonali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych.

              Poprzez te działania oddaliśmy hołd bohaterom, którzy zginęli za wolną Polskę.

               #SzkołaPamięta

            • Kampania Białych Serc

            • W dniach od 12 – 23 października nasza szkoła wzięła udział w XVII edycji Kampanii Białych Serc. W tym roku kampania przebiegała pod hasłem „Włącz Alarm” i zwracała uwagę na problem uzależnienia od telefonów komórkowych i Internetu. Symbolem kampanii są białe serca, którymi uczniowie przystroili okna sali lekcyjnej. W ramach obchodów  odbyły się zajęcia profilaktyczne dotyczące fonoholizmu, uczniowie wykonali plakat pt. „STOP używaniu telefonów na przejściach dla pieszych” oraz porządkowali zaniedbane groby na pobliskim cmentarzu. W akcję włączyli się również nasi najmłodsi uczniowie kl. I-III, którzy wzięli udział w Marszu Białych Serc.

            • „Mała książka – wielki człowiek”

            • W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”, organizowanej przez Instytut Książki - uczniowie klasy pierwszej otrzymali bezpłatne Wyprawki Czytelnicze, czyli pakiet książeczek w skład których wchodzą:  - „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów polskich autorów dziecięcych, - „Książką połączeni czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym w jaki sposób wspierać dziecko w nauce czytania. Celem kampanii jest zachęcenie pierwszoklasistów do czytania, rozwijania umiejętności rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, aż w końcu do czerpania przyjemność z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
              Dzięki przekazanym Wyprawkom Czytelniczym nauka czytania może stać się prawdziwą przyjemnością, rozbudzać wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka oraz pasję czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania horyzontów.

              Życzymy naszym najmłodszym uczniom miłej lektury!

            • Wycieczka do Torunia

            • W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Torunia. Zobaczyliśmy wiele cennych zabytków kultury średniowiecznej. Zwiedziliśmy Dom Mikołaja Kopernika, braliśmy udział w warsztatach wypieku toruńskich pierników . Wyjazd dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń

            • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

            • 29 września uczniowie klas I-III wzięli udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Gościem specjalnym była pani Wioletta Pichit – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kruszynie, która z wielką przyjemnością zapoznała naszych najmłodszych uczniów z książką Janiny Porazińskiej  pt. „Kozucha Kłamczucha”. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali bajki i odpowiadali na pytania, a na koniec zmierzyli się z mini konkursem w ramach, którego uczniowie kl. III mieli odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego nie powinniśmy kłamać?”, natomiast uczniowie kl. I i II mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną ukazującą wybraną przygodę naszej książkowej bohaterki.
                             Mamy nadzieję, że akcja ta zachęci dzieci do czytania książek i częstszego odwiedzania zarówno biblioteki szkolnej jak i publicznej. Apelujemy do rodziców bądź innych członków rodzin, aby codziennie czytali swoim dzieciom  książkę przez co najmniej 10 minut. Niech tych okazji do czytania dzieciom będzie jak najwięcej, bowiem czytanie na głos  stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.

            • 83. rocznica wybuchu II wojny światowej

            • Wrzesień to miesiąc szczególny dla nas, Polaków, dla naszej pamięci historycznej i tożsamości narodowej.

              W tym roku obchodzimy 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, najtragiczniejszego wydarzenia XX wieku. Wojna pozostawiła po sobie rany do dziś niezagojone. Do dziś nie wiemy, gdzie  zostały pochowane ciała sześciu milionów Polaków, którzy ginęli na wszystkich frontach wojny czy w obozach zagłady.

              W czasie wojny ginęli wszyscy: dzieci, starsi, wojskowi, cywile, prości i uczeni. Wojna dotknęła wszystkich Polaków. Nie oszczędziła również mieszkańców gminy Kruszyna.

              W niedzielę czwartego września w naszej gminie odbyły się uroczyste obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej i „Krwawego poniedziałku”.

              Czwartego września 1939 roku hitlerowcy dokonali mordu na mieszkańcach Kruszyny. Zbrodnia była odwetem za zabójstwo niemieckiego żołnierza, o które niesłusznie posądzono mieszkańców Kruszyny. Bezbronną ludność pognano pod mur cmentarza i rozstrzelano.

              Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. odprawioną w Kościele św. Macieja Apostoła w Kruszynie. Kolejnym punktem uroczystości było oddanie hołdu poległym, które miało miejsce pod Pomnikiem Pamięci w Kruszynie.

              Drugą część uroczystości rozpoczęła Pani Wójt Gminy Kruszyna Jadwiga Zawadzka, wygłaszając przemówienie, w którym przywołała tragiczne wydarzenia z września 1939 roku.

              Kolejnym punktem uroczystości było złożenie biało-czerwonych kwiatów przez poszczególne delegacje mieszkańców naszej gminy.

              Uroczystości uświetnił występ artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie.

              W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Urzędu Gminy Kruszyna, radni Gminy Kruszyna, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych naszej gminy, poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie, dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy naszej gminy.

              Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta z Kruszyny.

              Dramat II wojny światowej nie jest tylko doświadczeniem, podręcznikową przeszłością, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń. Pamiętać o nich będziemy, ponieważ rozumiemy, że naród, który zapomni o swej przeszłości, skazany jest na bolesne doznania.

              Niech na zawsze w pamięci naszego narodu pozostaną imiona tych, którzy życie oddali dla ojczyzny. To dzięki nim możemy żyć teraz w wolnej ojczyźnie. Niech ich niezłomna i bohaterska postawa będzie dla nas drogowskazem w nauce, pracy i służbie dla Rzeczypospolitej.

            • Zaproszenie

            • Wójt Gminy Kruszyna i dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych  w Kruszynie  serdecznie zapraszają na uroczystość 83. rocznicy wybuchu  II wojny Światowej oraz „Krwawego poniedziałku” w Kruszynie, która odbędzie się 4 września 2022r. o godzinie 11.00. W kościele parafialnym pw. św. Macieja Apostoła zostanie odprawiona msza św. w intencji poległych.

              Kolejnym punktem uroczystości będzie przemarsz i złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym naszych lokalnych bohaterów. Uroczystość uświetni Orkiestra Dęta z Kruszyny oraz występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kruszynie.

              Ta uroczystość to żywa lekcja historii, którą obchodzimy od wielu lat.

            • Wycieczka dla najlepszych

            • 22 czerwca 2022 r. o godzinie 5.50 wyruszył z Kruszyny autokar wiozący najlepszych uczniów naszej gminy na wycieczkę ufundowaną przez Gminę Kruszyna. Pierwszym punktem programu był pobyt w Arena Laser Games, czyli laserowa gra dwóch zespołów na specjalnie stworzonej arenie, w formie labiryntu. Kolejny punkt – Experymentarium, czyli połączenie nauki z zabawą. Po krótkiej prelekcji uczniowie samodzielnie przeprowadzali eksperymenty i doświadczenia z dziedziny fizyki, biologii i chemii. Następnie pan przewodnik zabrał nas na spacer  ul. Piotrkowską, gdzie podziwialiśmy zabytkowe kamieniczki, Aleję Gwiazd, Pasaż Róż, Ławeczkę Tuwima, Fortepian Rubinsteina, itp. W restauracji zjedliśmy pyszny obiad i wyruszyliśmy do ZOO i Orientarium. Orientarium to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony florze i faunie Azji – słonie indyjskie, makaki, krokodyle, orangutany, a także rafa koralowa, rekiny, płaszczki, rybka Dory. Piękna pogoda, mnóstwo atrakcji, ciekawy program, grzeczni uczniowie i sponsor sprawili, że wycieczka udała się znakomicie. Tego typu nagroda dodatkowo motywuje naszą młodzież do wytężonej pracy w przyszłym roku szkolnym.

              Serdecznie dziękujemy p. Wójt Gminy Kruszyna - Jadwidze Zawadzkiej

            • Bezpieczne wakacje

            • Drodzy Uczniowie!

              Za chwilę rozpoczną się wakacje, a wakacje to czas zabawy, relaksu i nowych wrażeń. Ciesząc się brakiem obowiązków szkolnych, słoneczną pogodą, czy też wyjazdami nie zapomnijcie o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Poniżej przedstawiamy Wam najważniejsze zasady, którymi powinniście się kierować, aby je bezpiecznie spędzić:

              1. Zawsze informujcie rodziców, gdzie i z kim przebywacie. Przekażcie im także, o której godzinie zamierzacie wrócić.
              2. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa na drodze.
              3. Do zabawy wybierajcie zawsze miejsca oddalone od jezdni.
              4. Jeżdżąc na rowerze, rolkach, hulajnodze czy desce – nie traktujcie jezdni jak placu zabaw!
              5. Zawsze zapinajcie pasy w samochodzie.
              6. Nie rozmawiajcie z obcymi. W sytuacji, gdy ktoś Was będzie zaczepiał, nie wdawajcie się w rozmowy – czasami lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilą, odpowiadajcie pewnie, krótko, bez wdawania się w dyskusję.
              7. Nie oddalajcie się z nieznajomymi, nie wsiadajcie z nimi do samochodu. Nie korzystajcie z propozycji przejażdżki lub spaceru.
              8. Nie bierzcie słodyczy ani innych prezentów od obcych.
              9. Pamiętajcie o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwońcie i wezwijcie pomoc.
              10. Kąpcie się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
              11. Nie wchodźcie do wody bez opieki osoby dorosłej.
              12. Nigdy nie pozostawiajcie swoich rzeczy (plecaka, telefonu, torebki, portfela) bez opieki.  Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację wybierając swoje ofiary.
              13. Zawsze dbajcie o środowisko naturalne - nie niszczcie i nie zaśmiecajcie otoczenia, w którym przebywacie!
              14. Nie pływajcie w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
              15. Pamiętajcie o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pijcie dużo wody i zawsze noście nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmarujcie się kremem z filtrem.
              16. Zadbajcie o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
              17. Podczas burzy szukajcie bezpiecznego schronienia.
              18. Podczas górskich wycieczek nie schodźcie ze szlaku.
              19. Nie oddalajcie się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
              20. Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdźcie skórę na obecność kleszczy.
              21. Uważajcie na rośliny, na których się nie znacie. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
              22. Podczas spacerów po lesie stosujcie preparaty odpędzające owady i kleszcze.
              23. Nie rozpalajcie ogniska w lesie.
              24. Nie bawcie się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
              25. Bądźcie rozsądni i zachowajcie umiar we wszystkim, co robicie.
              26. Uczestnicząc w pracach polowych – zachowajcie szczególną ostrożność nie dotykajcie maszyn i urządzeń będących w ruchu i pod napięciem!
              27. Zawsze mówcie "NIE" gdy nie zgadzacie się z szalonymi pomysłami i propozycjami swoich kolegów.
              28. Pamiętajcie, że wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Mitem jest, iż „dopalacze” pomagają w dobrej zabawie. Nauczcie się być asertywni! Nauczcie się odmawiać. PAMIĘTAJCIE – NIE  ISTNIEJE  BEZPIECZNE  BRANIE  NARKOTYKÓW.
              29. Nierzadko ostatni szkolny dzwonek jest dla młodych ludzi sygnałem rozpoczynającym wielkie pijaństwo, a wraz z nim – wielkie ryzyko. Nie dajcie szans, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa.
              30. Okres wakacji to również intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Nie opowiadajcie nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. Możecie być zaproszeni na „bardzo ważne spotkanie”. Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na Wasze pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące: „bo tam się wszystkiego dowiesz”, bądźcie ostrożni. Nie idźcie, jeżeli wcześniej nie sprawdzicie, kim są ludzie, którzy Was  zapraszają i o co im chodzi?
            • Czytam sobie w różnych miejscach

            • Akcja czytelnicza „Czytam sobie w różnych miejscach”…

              W miniony poniedziałek tj. 20 czerwca 2022r. uczniowie klas I-III wzięli udział w niezwykłej  akcji czytelniczej  pt. „Czytam sobie w różnych miejscach”.  Jej celem była promocja  czytelnictwa poprzez zachęcenie uczniów do czytania w nietypowych miejscach. Nasi najmłodsi uczniowie udowodnili, że czytanie nie musi być nudne , może być ciekawą  przygodą z której  czerpiemy radość.

            • „ Świetliczaki na tropie zagadek”

            • Kolejne odsłony projektu edukacyjnego „ Świetliczaki na tropie zagadek”

              W ramach realizacji powyższego projektu uczniowie korzystający ze świetlicy szkolnej uczestniczyli w ostatnim czasie w następujących zajęciach tematycznych: - „Co to jest gafa?” Uczniowie poznali zasady kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach. Wspólnie czytaliśmy książkę Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton. Savoir –vivre dla dzieci”, z której dowiedzieliśmy się, jak należy postępować przy stole, w towarzystwie, w podróży oraz w miejscach publicznych.  Dodatkowo uczniowie zmagali się z zadaniem prawidłowego nakrycia do stołu. Uwieńczeniem zajęć było przeprowadzenie konkursu o tytuł mistrza savoir-vivre. Konkurs ten przeprowadzony został w 2 kategoriach. 1 kategoria obejmowała klasy  I-III, a 2 – klasy IV-VI. Tytuł MISTRZA SAVOIR-VIVRE w klasach młodszych otrzymała Wiktoria Kucharska, natomiast w klasach starszych zwycięzcom został Kacper Błoch. Udzielił on najwięcej poprawnych odpowiedzi i tym samym otrzymał tytuł MISTRZA SAVOIR-VIVRE.  Gratulujemy! - „Czy czas ma skrzydła?” Pytanie to uczniowie zadawali sobie w miniony poniedziałek. Oglądając filmy edukacyjne zapoznaliśmy się z historią mierzenia czasu. Uczniowie dowiedzieli się mnóstwa ciekawych informacji o różnych  sposobach mierzenia czasu i poznali różne zegary począwszy od zegara słonecznego, piaskowego, wodnego, ogniowego po kwarcowy, mechaniczny i cyfrowy. Na koniec  samodzielnie wykonali na papierowych talerzykach tarcze zegarów.

              Wszystkim uczestnikom zajęć dziękujemy za udział w tej części projektu.

            • Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU

            • Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU to ogólnopolski projekt, który ma na celu edukację dzieci z zakresu bezpieczeństwa. Początki projektu sięgają  grudnia 2017 roku, kiedy to przeszkolona kadra ruszyła w Polskę, aby rozpocząć działania.  Do tej pory w akcji wzięło udział łącznie  85 szkół podstawowych z całego kraju, z małych miejscowości, których populacja nie przekracza 40 tysięcy mieszkańców, a 10 maja kadra ta dotarła do naszej szkoły. Akademia Bezpieczeństwa zapewnia kompleksowe zajęcia edukacyjne z udziałem funkcjonariuszy Policji z Komendy Głównej oraz Komend Wojewódzkich, Powiatowych, Miejskich, a także ratowników medycznych i wykwalifikowanych animatorów. W zajęciach wykorzystywane są nowoczesne maszyny i sprzęty, w tym m. in. symulatory wypadków, a przekaz dla najmłodszych uczniów kreowany jest za pomocą inscenizacji teatralnych w wykonaniu profesjonalnych aktorów.

               „Fachowość i rzeczowość zajęć zostały wzmocnione tym, że Fundacja PZU zadbała o to, by każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, zawieszki i opaski odblaskowe oraz zakładki z zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej i z zasadami bezpiecznego poruszania się w Internecie. Natomiast szkoła została obdarowana profesjonalną apteczką pierwszej pomocy wraz z tablicami edukacyjnymi”

            • Powstania Śląskie

            • 11 kwietnia odbyła się w naszej szkole prelekcja przeprowadzona przez dra Juliusza Sętowskiego - Kierownika Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy na temat Powstań Śląskich. Prelekcja połączona była z prezentacją multimedialną i wystawą eksponatów, które udostępniło Muzeum Częstochowskie.  

            • Sędzia Anna Maria Wesołowska

            • 24 marca gościliśmy w naszej szkole osobę znaną z TV - sędzię Annę Marię Wesołowską. Pani sędzia spotkała się zarówno z uczniami, jak i z rodzicami, dziadkami i pozostałymi mieszkańcami naszej gminy. Temat spotkania był następujący: "Jak w świetle współczesnych zagrożeń budować szczęśliwą rodzinę i bezpieczną szkołę". Pani Anna bardzo szybko znalazła wspólny język z uczniami. Przytoczone opowiadania i przykłady, z którymi miała okazję  zetknąć się w pracy zawodowej bardzo zaciekawiły naszą młodzież i mamy nadzieję, że będą przestrogą na przyszłość i ustrzegą ich przed popełnieniem podobnych błędów.

            • Wesołych Świąt

            • Z okazji Świąt Wielkanocnych składamy najserdeczniejsze życzenia:

              dużo zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa, mnóstwa wiosennego optymizmu oraz odpoczynku w gronie rodzinnym.