• Aktualności

      • Pasowanie na ucznia kl. I

      • Uroczystości pasowania na ucznia klasy I Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych odbyły się 7 października 2021r. Poprzedził je okres kilku tygodni przygotowań, w którym dzieci poznały prawa i obowiązki ucznia, poznali szkołę, jej pracowników, otoczenie, koleżanki i kolegów. Jest to przeżycie nie tylko dla samych dzieci, ale także dla rodziców, wychowawcy, starszych kolegów i koleżanek. Odświętnie ubrani pierwszoklasiści z radością w sercach i z przejęciem zaprezentowali przygotowane wierszyki i zaśpiewali piosenki. Po prezentacji uczniów nastąpiła ceremonia ślubowania uczniów i pasowania, którego dokonał Pan Dyrektor Paweł Klekot. Następnie wychowawca wręczył uczniom dyplomy i rożki ze słodyczami. Zadowoleni pierwszoklasiści wspólnie pozowali do fotografii.  Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w miłych wspomnieniach wszystkich uczniów.

      • Spotkanie z autorem książek

      • 4 października 2021r uczniowie naszej szkoły brali udział w spotkaniu z autorem książek dla dzieci, panem Romanem Pankiewiczem. Spotkanie zorganizowała pani Wioletta Pichit kierownik Gminnej Biblioteki w Kruszynie. Podczas spotkania gościli również uczniowie ze szkoły w Lgocie Małej i Widzowie. Pan Roman zaprezentował swoje książki o ważnych zawodach. ,,Nauczyciel’’, ,,Bibliotekarz’’, ,,Żołnierz’’, ,,Strażak’’ i ,,Policjant’’. Dzieci żywo reagowały na opowiadania autora o swojej pracy. Chętnie wysłuchali wszystkich książek z komentarzem autora. To była bardzo ciekawa lekcja.

      • Dzień chłopaka w naszej szkole

      • Dzień chłopaka w Polsce przypada 30 września. Z tej okazji  uczennice naszej szkoły zorganizowały akademię.  

       Dzień chłopaka obchodzą wszyscy chłopcy w całej Polsce.  W naszej szkole również poddaliśmy się nastrojowi tego dnia. Uśmiechy, drobne upominki, cukierki z pewnością uszczęśliwiły niejednego z nich.

       Dla wszystkich chłopców dziewczyny przygotowały krótkie przedstawienie i quiz.  Dziękujemy dziewczynom z klas: IV, V, VI, VII, VIII za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.  Wszystkim chłopcom życzymy uśmiechu i radości.

      • Czytamy z sercem

      • 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten został ustanowiony w 2001r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego celem jest promocja głośnego czytania. Jak powszechnie wiadomo głośne czytanie stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo oraz pobudza wyobraźnię. W tym dniu przypada również Światowy Dzień Serca. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z sercem”. Czytaliśmy teksty dotyczące nie tylko budowy, funkcjonowania  oraz chorób serca, ale również zachowań, które mogą nas przed  nimi uchronić. Teksty były dostosowane do wieku uczniów  i tak uczniowie kl.I-III wysłuchali  tekstu Małgorzaty Ficoń „Serce misia”, w kl. IV-V czytane było opowiadanie Aleksandry Chmielewskiej pt. „Ktoś”, natomiast w kl. VI-VIII był to tekst „Fantastyczna pompka” M. Ficoń oraz fragm. książki W. Grajkowskiego „Krew”. Dzień ten był niepowtarzalną okazją do promowania głośnego czytania literatury dotyczącej serca.

      • Z miłości do zwierząt

      • Wychowanie do wartości takich, jak prawda i dobro to misja, którą realizuje nasza szkoła już od wielu lat.  Działalność charytatywna to jeden ze sposobów pomagania innym a jednocześnie wzbogacania swojego wnętrza. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kruszynie pracują w Szkolnym Klubie Wolontariatu, pomagają dzieciom na Kresach, uczestniczą w zbiórkach Góra Grosza oraz Szlachetna Paczka, akcjach niesienia radości dzieciom z Domu Dziecka w Chorzenicach .

       Tej jesieni, kierowani miłością do zwierząt,  postanowiliśmy kolejny już raz zadbać     o naszych „braci mniejszych” z pobliskiego schroniska dla psów „As” w Jamrozowiźnie.

       Pies od dawna towarzyszy człowiekowi: jest przyjacielem, często traktujemy go jak członka rodziny.  Opiekowanie się zwierzęciem uczy dzieci wrażliwości i empatii. Niestety nie każdy psiak ma tyle samo szczęścia, czasami człowiek zawodzi te zależne od ludzi stworzenia. Wiele z nich porzucono, pozostawiono bez opieki, ciepłej budy i posiłku, niektóre doznały przemocy i cierpienia.  Takie właśnie psy znalazły opiekę w schronisku „As’, z którym nasza szkoła nawiązała współpracę.

       Potrzebne artykuły:

       - karma mokra dla psów i kotów,

       - żwirek do kuwet dla kotów,

       - koce,  ręczniki, kołdry bez pierza,

       - szczotki, grzebienie,

       - obroże, smycze, szelki,

       - szampony do kąpania psów i kotów .

       Czas trwania zbiórki:

       1.10.2021-15.11.2021

       W razie pytań prosimy o kontakt z nauczycielami:

       Anną Gabryel

       Dorotą Wojtasińską

      • Dzień Kropki w kl. I

      • W ubiegłym tygodniu uczniowie kl. I włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. Jest to niezwykłe i wyjątkowe święto. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach kreatywności, odwagi, ale również wzmocnienie pewności siebie. Podczas zajęć bibliotecznych uczniowie wysłuchali opowiadanie z książki „The Dot”. Poznali historię małej dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. To od maleńkiej kropki zaczyna się najpiękniejsza przygoda – odkrywanie siebie i swoich talentów. Podczas zajęć podjęliśmy wiele kreatywnych działań i zabaw w których główna bohaterką była KROPKA. Uczniowie bawili się przy muzyce, liczyli kropki, łączyli je ze sobą ,odgadywali ile widzą  kropek, rysowali po śladzie. Na koniec każdy z uczniów rysował swoją kropkę. To nietypowe święto stało się okazją do rozwijania i odkrywania drzemiących w naszych najmłodszych uczniach  talentów.

      • W hołdzie bohaterom i ofiarom II wojny światowej

      •  „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”.

                                             Zbigniew Herbert

       W dniu 5 września uczestniczyliśmy w szczególnej uroczystości – gminnych obchodach 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pierwsze dni września 1939 roku boleśnie zapisały się na kartach historii naszej Małej Ojczyzny – mieszkańcy Kruszyny i okolicznych miejscowości doświadczyli licznych  egzekucji i szykan ze strony żołnierzy Wehrmachtu.

       Niedzielna uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji Ojczyzny, po której, w asyście Orkiestry Dętej,  odbył się przemarsz pod Obelisk Pamięci w Kruszynie. Zebrani wysłuchali przemówień okolicznościowych, po których złożono pod pomnikiem wiązanki biało – czerwonych kwiatów i zapalono znicze. Uczniowie naszej szkoły przygotowali na tę okoliczność montaż słowno – muzyczny, w którym słowami poetów i kompozytorów oddali hołd Tym, którzy potrafili „pięknie żyć i pięknie umierać”.

       W obchodach rocznicy Krwawego Poniedziałku uczestniczyło wielu znamienitych gości: Senator RP pan dr Ryszard Majer, przedstawiciele władz samorządowych na czele z  Wójt Gminy Kruszyna panią Jadwigą Zawadzką oraz Radnymi, Dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy wraz z pocztami sztandarowymi, Zarząd oraz  członkowie TPK, druhowie OSP. Na uroczystości licznie zgromadziła się społeczność szkolna SP w Kruszynie oraz mieszkańcy gminy.

        Dziękujemy wszystkim obecnym za udział w tej szczególnej lekcji historii i patriotyzmu.

      • Żywa lekcja historii...

      • Trzeciego września gościliśmy w murach naszej szkoły Pana Stanisława Zasępę- członka Towarzystwa Przyjaciół Kruszyny, byłego mieszkańca Kruszyny, oficera wojskowego- który przybliżył  uczniom naszej szkoły wydarzenia z okresu II wojny światowej, a w szczególności tragiczną historię „krwawego poniedziałku” w Kruszynie ( 4 września 1939 r.).

       Pan Stanisław, który przybył do naszej szkoły na zaproszenie dyrektora i nauczycieli naszej szkoły opowiedział uczniom o tragicznych wydarzeniach z początku II wojny światowej. W szczegółowy sposób przedstawił tragiczne dzieje mieszkańców Kruszyny z 4 września 1939 r.

       Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści dotyczących przyczyn mordu dokonanego na bezbronnej ludności Kruszyny.

       To spotkanie  to „żywa lekcja historii”, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci i młodzieży.

      • Zaproszenie

      • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych  w Kruszynie  serdecznie zaprasza na uroczystość 82. rocznicy wybuchu  II wojny Światowej oraz „Krwawego poniedziałku” w Kruszynie, która odbędzie się 5 września 2021r. o godzinie 11.00  w kościele parafialnym pw. św. Macieja Apostoła zostanie odprawiona msza św. w intencji poległych.

       Kolejnym punktem uroczystości będzie przemarsz i złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym naszych lokalnych bohaterów. Uroczystość uświetni Orkiestra Dęta z Kruszyny.

       Ta uroczystość to żywa lekcja historii, którą obchodzimy od wielu lat.

       ”Naród, który traci pamięć, traci swą tożsamość” powiedział św. Jan Paweł II – pamiętajmy o tym.

      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

      • 1 września 2021r. (środa) rozpoczynamy nowy rok szkolny 2021/2022. Tradycyjnie o godz. 8.00 odbędzie się w kościele parafialnym  msza św., na którą zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników obsługi. Następnie o godz. 8.45 spotykamy się w klasach:

       kl I - sala nr 10,

       kl II - sala nr 11,

       kl III - sala nr 12,

       kl IV - sala nr 6,

       kl V - sala nr 9,

       kl VI - sala nr 5,

       kl VII - sala nr 4,

       kl VIII - sala nr 8.

       Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną bardzo prosimy o zachowanie reżimu sanitarnego, czyli zasłanianie ust i nosa, dezynfekcję rąk i zachowanie bezpiecznych odległości.

       Do zobaczenia

      • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021

      • Dnia 24 czerwca w uroczysty sposób pożegnaliśmy naszych kolegów i koleżanki z klasy ósmej. Na uroczystej akademii klasa ósma podziękowała za wspólne lata spędzone w naszej szkole, a klasa siódma wręczyła im skromne upominki.

       Rozdanie świadectw kończących rok szkolny 2020/2021odbyło się 25 czerwca 2021r. w klasach lekcyjnych, w gronie wychowawców, klasowych kolegów i koleżanek bez uroczystej akademii. Był to wyjątkowo trudny rok, nic nie było „normalne”. Wszyscy uczyliśmy się nowych form i metod pracy. Napotykaliśmy trudności, nie uniknęliśmy błędów, dlatego tym bardziej cieszymy się z naszych osiągnięć. Udało się wiele: udział i sukcesy w konkursach i olimpiadach, wycieczki, wyjścia, zawody sportowe.

       W tym dniu Wszystkim należą się gorące podziękowania:

       Uczniom za pracowitość, wysiłek, zaangażowanie w zdobywaniu nowych umiejętności, w poznawaniu i rozwijaniu swoich zdolności i talentów. Gronu Pedagogicznemu oraz Pracownikom Szkoły za włożony trud, za życzliwość i troskę o kształtowanie właściwych postaw. Rodzicom za współpracę, za wszelkie działania wspierające szkołę, za zrozumienie oraz pomoc i zaangażowanie w zdalną naukę.

       Przed nami wyczekiwane wakacje. Życzymy Wszystkim wielu pozytywnych wrażeń, dużo słońca, radości, pogody ducha, poznania nowych, ciekawych miejsc i osób. Korzystajmy z uroków lata przede wszystkim mądrze i bezpiecznie. Nabierzmy sił do dalszej nauki i pracy w nowym roku szkolnym.

      • Konkurs o kardynale Wyszyńskim

      •    Uczennica klasy 8 - Aleksandra Mierczak wzięła udział w Wojewódzkim  Konkursie na prezentację multimedialną pt.: „Życie jest większe od legend, bo w życiu jest prawda. Rzecz o kardynale Stefanie Wyszyńskim”.  Praca naszej uczennicy była przygotowana merytorycznie i ciekawie, dlatego  zajęła wysokie trzecie miejsce, a także zdobyła cenne punkty do rekrutacji w szkole średniej.

       W 2021 roku obchodzona jest 120 rocznica urodzin i 40 rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prawdopodobnie w tym roku odbędzie się także ogłoszenie jego beatyfikacji, pierwotnie zaplanowanej na 2020 rok, ale odłożonej z uwagi na pandemię. Rocznice zadecydowały o uchwaleniu przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej 2021 rokiem Prymasa Tysiąclecia.

              Konkurs został zorganizowany przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia była Katolicka Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Królowej Jadwigi w Częstochowie. Honorowy patronat nad konkursem przyjęli Metropolita Częstochowski Arcybiskup Wacław Depo oraz Marszałek Województwa Śląskiego Pan Jakub Chełstowski.

                Patronatem medialnym konkurs objęło Radio „Jasna Góra” oraz Tygodnik katolicki „Niedziela” i „Gazeta Częstochowska” – Tygodnik Regionalny.

       Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie 25 marca 2021 r. zorganizowała konferencję online podsumowującą konkurs.

                Zwycięzcy konkursu mieli okazję udzielić wywiadu w Radiu „Jasna Góra” oraz zwiedzić Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

       Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      • Finalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

      • Finalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych i Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego

       Z wielka dumą i uznaniem informujemy, że uczennica kl. VIII naszej szkoły-Justyna Rygał zdobyła dwa tytuły finalisty w konkursach z języka polskiego.

            Uzyskanie tytułu finalisty w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych  uprawnia do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z uwzględnieniem maksymalnej ilości punktów (100%) oraz daje pierwszeństwo wyboru szkoły średniej.

       Taką właśnie nagrodę będącą efektem ciężkiej pracy, wytrwałości i wiary we własne siły otrzymała Justyna Rygał.

       Udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych  przebiegał w kilku etapach: szkolnym, rejonowym, ogólnopolskim. W każdym z tym etapów należało wykazać się wiedzą i umiejętnościami ujętymi w podstawie programowej z języka polskiego dla szkół podstawowych poszerzonymi o zagadnienia konkursowe. Etap rejonowy i ogólnopolski składał się z części pisemnej ( napisanie rozprawki i rozwiązanie testu językowego) oraz części ustnej (umiejętność analizy i interpretacji utworu poetyckiego).

       Spośród kilkuset uczestników konkursu w gronie finalistów znalazła się właśnie Justyna Rygał.

       Organizatorem Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych jest Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk .

       Drugi tytuł finalisty Justyna uzyskała w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Polskiego organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Katowicach.

       Konkurs ten przebiegał również w trzech etapach, w którym oprócz zagadnień znajdujących się  w podstawie programowej dla drugiego etapu edukacyjnego należało wykazać się znajomością dodatkowych tekstów literackich.

       Udział w dwóch konkursach wymagał od Justyny wiele pracy, zaangażowania, wytrwałości oraz znajomości dodatkowych dzieł z literatury polskiej i obcej.

       Samokształcenie oraz wieloletnie świadome pogłębianie wiedzy poprzez lekturę dodatkowych tekstów literackich przyczyniły się  do sukcesu uczennicy.

       Składamy  serdeczne gratulacje  i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

      • Mali wynalazcy

      • Uczniowie klasy 3 zmienili się w wynalazców. Mieli przed sobą zadnie, aby stworzyć coś z zużytych rzeczy. Powstały niesamowite i niepowtarzalne prace. Przy ich wykonaniu wykazali się niezwykłą wyobraźnią, oryginalnym pomysłem i kreatywnością.

       Powyżej efekty prac naszych małych wynalazców:

      • Dzień Przyjaciela w kl. II

      • 9 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Przyjaciela. W ramach jego obchodów odbyły się zajęcia biblioteczno – terapeutyczne. Uczniowie dowiedzieli się z nich jak ważna jest przyjaźń w naszym życiu. Poznali cechy jakimi powinien odznaczać się prawdziwy przyjaciel.

       Drugoklasiści zmagali się z przygotowanymi zagadnieniami, wykreślankami i rozsypankami wyrazowo-zdaniowymi. Wysłuchali opowiadania Liliany Fabisińskiej pt. „Przyjaźń, czyli o długich rozmowach za pomocą latarek i kredek”, a na koniec mieli zadanie narysować portret swojego przyjaciela/przyjaciółki. Wymieniali przykłady bajkowych przyjaźni. Wszyscy byliśmy zgodni, że „tylko ten ma przyjaciół, co  przyjacielem być umie.

       Pamiętajmy, że dobry przyjaciel to prawdziwy skarb, dlatego warto o niego dbać !

       Drodzy uczniowie życzymy Wam prawdziwych i szczerych przyjaźni.

      • Wyróżnienie w konkursie literackim

      • Jan Zasępa, uczeń klasy VII, otrzymał wyróżnienie w konkursie literackim “List do babci/dziadka” skierowanym  do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego, kłobuckiego i lublinieckiego. Celem konkursu było  pokazanie więzi wnuków z dziadkami wyrażonej w formie listu. Konkurs organizowany był  w ramach kampanii Polska Przyjazna Osobom Starszym przez Senatora RP Ryszarda Majera oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. W dniu 10 czerwca w GOK w Mykanowie  odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

       Serdecznie gratulujemy Jankowi!

      • Osiągnięcia w konkursach plastycznych

      • Uczeń klasy VII,  Ignacy Głowacki, zdobył wyróżnienie w etapie wojewódzkim XI  edycji  Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy”. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie pracy plastycznej obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy w gospodarstwie rolnym oraz rolniczym chorobom zawodowym. Sukces Ignacego jest znaczący, gdyż  konkurs cieszył ogromnym zainteresowaniem – organizatorzy otrzymali ok. 1000 prac! Warto nadmienić, że to nie jedyne osiągnięcie naszego kolegi w tym roku szkolnym. Ignacy jest także laureatem   Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego  "Świąteczny zimowy pejzaż" zorganizowanego przez MOK w Łazach.

        Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów artystycznych.