• Aktualności

      • 83. rocznica wybuchu II wojny światowej

      • Wrzesień to miesiąc szczególny dla nas, Polaków, dla naszej pamięci historycznej i tożsamości narodowej.

       W tym roku obchodzimy 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, najtragiczniejszego wydarzenia XX wieku. Wojna pozostawiła po sobie rany do dziś niezagojone. Do dziś nie wiemy, gdzie  zostały pochowane ciała sześciu milionów Polaków, którzy ginęli na wszystkich frontach wojny czy w obozach zagłady.

       W czasie wojny ginęli wszyscy: dzieci, starsi, wojskowi, cywile, prości i uczeni. Wojna dotknęła wszystkich Polaków. Nie oszczędziła również mieszkańców gminy Kruszyna.

       W niedzielę czwartego września w naszej gminie odbyły się uroczyste obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej i „Krwawego poniedziałku”.

       Czwartego września 1939 roku hitlerowcy dokonali mordu na mieszkańcach Kruszyny. Zbrodnia była odwetem za zabójstwo niemieckiego żołnierza, o które niesłusznie posądzono mieszkańców Kruszyny. Bezbronną ludność pognano pod mur cmentarza i rozstrzelano.

       Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. odprawioną w Kościele św. Macieja Apostoła w Kruszynie. Kolejnym punktem uroczystości było oddanie hołdu poległym, które miało miejsce pod Pomnikiem Pamięci w Kruszynie.

       Drugą część uroczystości rozpoczęła Pani Wójt Gminy Kruszyna Jadwiga Zawadzka, wygłaszając przemówienie, w którym przywołała tragiczne wydarzenia z września 1939 roku.

       Kolejnym punktem uroczystości było złożenie biało-czerwonych kwiatów przez poszczególne delegacje mieszkańców naszej gminy.

       Uroczystości uświetnił występ artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie.

       W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Urzędu Gminy Kruszyna, radni Gminy Kruszyna, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych naszej gminy, poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie, dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy naszej gminy.

       Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta z Kruszyny.

       Dramat II wojny światowej nie jest tylko doświadczeniem, podręcznikową przeszłością, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń. Pamiętać o nich będziemy, ponieważ rozumiemy, że naród, który zapomni o swej przeszłości, skazany jest na bolesne doznania.

       Niech na zawsze w pamięci naszego narodu pozostaną imiona tych, którzy życie oddali dla ojczyzny. To dzięki nim możemy żyć teraz w wolnej ojczyźnie. Niech ich niezłomna i bohaterska postawa będzie dla nas drogowskazem w nauce, pracy i służbie dla Rzeczypospolitej.

      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

      • 1 września 2022r. (czwartek) rozpoczynamy nowy rok szkolny 2022/2023. Tradycyjnie o godz. 8.00 odbędzie się w kościele parafialnym msza św., na którą zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły. Następnie o godz. 8.45 odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego na sali gimnastycznej, a w dalszej części spotkanie uczniów z wychowawcami w klasach:

       kl I - sala nr 10,

       kl II - sala nr 12,

       kl III - sala nr 11,

       kl IV - sala nr 6,

       kl V - sala nr 8,

       kl VI - sala nr 9,

       kl VII - sala nr 5,

       kl VIII - sala nr 4.

       Do zobaczenia

      • Zaproszenie

      • Wójt Gminy Kruszyna i dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych  w Kruszynie  serdecznie zapraszają na uroczystość 83. rocznicy wybuchu  II wojny Światowej oraz „Krwawego poniedziałku” w Kruszynie, która odbędzie się 4 września 2022r. o godzinie 11.00. W kościele parafialnym pw. św. Macieja Apostoła zostanie odprawiona msza św. w intencji poległych.

       Kolejnym punktem uroczystości będzie przemarsz i złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym naszych lokalnych bohaterów. Uroczystość uświetni Orkiestra Dęta z Kruszyny oraz występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kruszynie.

       Ta uroczystość to żywa lekcja historii, którą obchodzimy od wielu lat.

      • Wycieczka dla najlepszych

      • 22 czerwca 2022 r. o godzinie 5.50 wyruszył z Kruszyny autokar wiozący najlepszych uczniów naszej gminy na wycieczkę ufundowaną przez Gminę Kruszyna. Pierwszym punktem programu był pobyt w Arena Laser Games, czyli laserowa gra dwóch zespołów na specjalnie stworzonej arenie, w formie labiryntu. Kolejny punkt – Experymentarium, czyli połączenie nauki z zabawą. Po krótkiej prelekcji uczniowie samodzielnie przeprowadzali eksperymenty i doświadczenia z dziedziny fizyki, biologii i chemii. Następnie pan przewodnik zabrał nas na spacer  ul. Piotrkowską, gdzie podziwialiśmy zabytkowe kamieniczki, Aleję Gwiazd, Pasaż Róż, Ławeczkę Tuwima, Fortepian Rubinsteina, itp. W restauracji zjedliśmy pyszny obiad i wyruszyliśmy do ZOO i Orientarium. Orientarium to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony florze i faunie Azji – słonie indyjskie, makaki, krokodyle, orangutany, a także rafa koralowa, rekiny, płaszczki, rybka Dory. Piękna pogoda, mnóstwo atrakcji, ciekawy program, grzeczni uczniowie i sponsor sprawili, że wycieczka udała się znakomicie. Tego typu nagroda dodatkowo motywuje naszą młodzież do wytężonej pracy w przyszłym roku szkolnym.

       Serdecznie dziękujemy p. Wójt Gminy Kruszyna - Jadwidze Zawadzkiej

      • Bezpieczne wakacje

      • Drodzy Uczniowie!

       Za chwilę rozpoczną się wakacje, a wakacje to czas zabawy, relaksu i nowych wrażeń. Ciesząc się brakiem obowiązków szkolnych, słoneczną pogodą, czy też wyjazdami nie zapomnijcie o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Poniżej przedstawiamy Wam najważniejsze zasady, którymi powinniście się kierować, aby je bezpiecznie spędzić:

       1. Zawsze informujcie rodziców, gdzie i z kim przebywacie. Przekażcie im także, o której godzinie zamierzacie wrócić.
       2. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa na drodze.
       3. Do zabawy wybierajcie zawsze miejsca oddalone od jezdni.
       4. Jeżdżąc na rowerze, rolkach, hulajnodze czy desce – nie traktujcie jezdni jak placu zabaw!
       5. Zawsze zapinajcie pasy w samochodzie.
       6. Nie rozmawiajcie z obcymi. W sytuacji, gdy ktoś Was będzie zaczepiał, nie wdawajcie się w rozmowy – czasami lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilą, odpowiadajcie pewnie, krótko, bez wdawania się w dyskusję.
       7. Nie oddalajcie się z nieznajomymi, nie wsiadajcie z nimi do samochodu. Nie korzystajcie z propozycji przejażdżki lub spaceru.
       8. Nie bierzcie słodyczy ani innych prezentów od obcych.
       9. Pamiętajcie o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwońcie i wezwijcie pomoc.
       10. Kąpcie się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
       11. Nie wchodźcie do wody bez opieki osoby dorosłej.
       12. Nigdy nie pozostawiajcie swoich rzeczy (plecaka, telefonu, torebki, portfela) bez opieki.  Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację wybierając swoje ofiary.
       13. Zawsze dbajcie o środowisko naturalne - nie niszczcie i nie zaśmiecajcie otoczenia, w którym przebywacie!
       14. Nie pływajcie w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
       15. Pamiętajcie o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pijcie dużo wody i zawsze noście nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmarujcie się kremem z filtrem.
       16. Zadbajcie o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
       17. Podczas burzy szukajcie bezpiecznego schronienia.
       18. Podczas górskich wycieczek nie schodźcie ze szlaku.
       19. Nie oddalajcie się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
       20. Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdźcie skórę na obecność kleszczy.
       21. Uważajcie na rośliny, na których się nie znacie. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
       22. Podczas spacerów po lesie stosujcie preparaty odpędzające owady i kleszcze.
       23. Nie rozpalajcie ogniska w lesie.
       24. Nie bawcie się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
       25. Bądźcie rozsądni i zachowajcie umiar we wszystkim, co robicie.
       26. Uczestnicząc w pracach polowych – zachowajcie szczególną ostrożność nie dotykajcie maszyn i urządzeń będących w ruchu i pod napięciem!
       27. Zawsze mówcie "NIE" gdy nie zgadzacie się z szalonymi pomysłami i propozycjami swoich kolegów.
       28. Pamiętajcie, że wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Mitem jest, iż „dopalacze” pomagają w dobrej zabawie. Nauczcie się być asertywni! Nauczcie się odmawiać. PAMIĘTAJCIE – NIE  ISTNIEJE  BEZPIECZNE  BRANIE  NARKOTYKÓW.
       29. Nierzadko ostatni szkolny dzwonek jest dla młodych ludzi sygnałem rozpoczynającym wielkie pijaństwo, a wraz z nim – wielkie ryzyko. Nie dajcie szans, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa.
       30. Okres wakacji to również intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Nie opowiadajcie nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. Możecie być zaproszeni na „bardzo ważne spotkanie”. Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na Wasze pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące: „bo tam się wszystkiego dowiesz”, bądźcie ostrożni. Nie idźcie, jeżeli wcześniej nie sprawdzicie, kim są ludzie, którzy Was  zapraszają i o co im chodzi?
      • Czytam sobie w różnych miejscach

      • Akcja czytelnicza „Czytam sobie w różnych miejscach”…

       W miniony poniedziałek tj. 20 czerwca 2022r. uczniowie klas I-III wzięli udział w niezwykłej  akcji czytelniczej  pt. „Czytam sobie w różnych miejscach”.  Jej celem była promocja  czytelnictwa poprzez zachęcenie uczniów do czytania w nietypowych miejscach. Nasi najmłodsi uczniowie udowodnili, że czytanie nie musi być nudne , może być ciekawą  przygodą z której  czerpiemy radość.

      • „ Świetliczaki na tropie zagadek”

      • Kolejne odsłony projektu edukacyjnego „ Świetliczaki na tropie zagadek”

       W ramach realizacji powyższego projektu uczniowie korzystający ze świetlicy szkolnej uczestniczyli w ostatnim czasie w następujących zajęciach tematycznych: - „Co to jest gafa?” Uczniowie poznali zasady kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach. Wspólnie czytaliśmy książkę Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton. Savoir –vivre dla dzieci”, z której dowiedzieliśmy się, jak należy postępować przy stole, w towarzystwie, w podróży oraz w miejscach publicznych.  Dodatkowo uczniowie zmagali się z zadaniem prawidłowego nakrycia do stołu. Uwieńczeniem zajęć było przeprowadzenie konkursu o tytuł mistrza savoir-vivre. Konkurs ten przeprowadzony został w 2 kategoriach. 1 kategoria obejmowała klasy  I-III, a 2 – klasy IV-VI. Tytuł MISTRZA SAVOIR-VIVRE w klasach młodszych otrzymała Wiktoria Kucharska, natomiast w klasach starszych zwycięzcom został Kacper Błoch. Udzielił on najwięcej poprawnych odpowiedzi i tym samym otrzymał tytuł MISTRZA SAVOIR-VIVRE.  Gratulujemy! - „Czy czas ma skrzydła?” Pytanie to uczniowie zadawali sobie w miniony poniedziałek. Oglądając filmy edukacyjne zapoznaliśmy się z historią mierzenia czasu. Uczniowie dowiedzieli się mnóstwa ciekawych informacji o różnych  sposobach mierzenia czasu i poznali różne zegary począwszy od zegara słonecznego, piaskowego, wodnego, ogniowego po kwarcowy, mechaniczny i cyfrowy. Na koniec  samodzielnie wykonali na papierowych talerzykach tarcze zegarów.

       Wszystkim uczestnikom zajęć dziękujemy za udział w tej części projektu.

      • Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU

      • Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU to ogólnopolski projekt, który ma na celu edukację dzieci z zakresu bezpieczeństwa. Początki projektu sięgają  grudnia 2017 roku, kiedy to przeszkolona kadra ruszyła w Polskę, aby rozpocząć działania.  Do tej pory w akcji wzięło udział łącznie  85 szkół podstawowych z całego kraju, z małych miejscowości, których populacja nie przekracza 40 tysięcy mieszkańców, a 10 maja kadra ta dotarła do naszej szkoły. Akademia Bezpieczeństwa zapewnia kompleksowe zajęcia edukacyjne z udziałem funkcjonariuszy Policji z Komendy Głównej oraz Komend Wojewódzkich, Powiatowych, Miejskich, a także ratowników medycznych i wykwalifikowanych animatorów. W zajęciach wykorzystywane są nowoczesne maszyny i sprzęty, w tym m. in. symulatory wypadków, a przekaz dla najmłodszych uczniów kreowany jest za pomocą inscenizacji teatralnych w wykonaniu profesjonalnych aktorów.

        „Fachowość i rzeczowość zajęć zostały wzmocnione tym, że Fundacja PZU zadbała o to, by każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom, zawieszki i opaski odblaskowe oraz zakładki z zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej i z zasadami bezpiecznego poruszania się w Internecie. Natomiast szkoła została obdarowana profesjonalną apteczką pierwszej pomocy wraz z tablicami edukacyjnymi”

      • Powstania Śląskie

      • 11 kwietnia odbyła się w naszej szkole prelekcja przeprowadzona przez dra Juliusza Sętowskiego - Kierownika Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy na temat Powstań Śląskich. Prelekcja połączona była z prezentacją multimedialną i wystawą eksponatów, które udostępniło Muzeum Częstochowskie.  

      • Sędzia Anna Maria Wesołowska

      • 24 marca gościliśmy w naszej szkole osobę znaną z TV - sędzię Annę Marię Wesołowską. Pani sędzia spotkała się zarówno z uczniami, jak i z rodzicami, dziadkami i pozostałymi mieszkańcami naszej gminy. Temat spotkania był następujący: "Jak w świetle współczesnych zagrożeń budować szczęśliwą rodzinę i bezpieczną szkołę". Pani Anna bardzo szybko znalazła wspólny język z uczniami. Przytoczone opowiadania i przykłady, z którymi miała okazję  zetknąć się w pracy zawodowej bardzo zaciekawiły naszą młodzież i mamy nadzieję, że będą przestrogą na przyszłość i ustrzegą ich przed popełnieniem podobnych błędów.

      • Wesołych Świąt

      • Z okazji Świąt Wielkanocnych składamy najserdeczniejsze życzenia:

       dużo zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa, mnóstwa wiosennego optymizmu oraz odpoczynku w gronie rodzinnym.

      • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

      • Jak co roku, także i w tym roku nasza szkoła włączyła się do wspólnego świętowania tego dnia. Jego obchody przypadają w rocznicę urodzin jednego z największych baśniopisarzy – Hansa  Christiana Andersena.  Z tej okazji  biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów :

       - kl II: Konkurs czytelniczy dotyczący znajomości baśni H. CH. Andersena. Uczestnicy musieli zmierzyć się z testem sprawdzającym znajomość poszczególnych baśni.

       Zwycięzcami konkursu zostali:

       Tymoteusz Bodanka – I miejsce

       Alan Miarzyński – II miejsce

       Nikola Bińczyk – II miejsce

       Oskar Bartnik – II miejsce

       Zuzanna Szczepocka – III miejsce

       Aleksander Skoczylas – III miejsce

       Jagoda Pilarz – III miejsce

       - kl IV:  Konkurs czytelniczy pt. „Moja ulubiona baśń H. CH. Andersena”. Zadaniem konkursowym było wybranie ulubionej baśni i uzasadnienie dlaczego tę baśń uczeń lubi najbardziej?

       Zwycięzcy konkursu to:

       Olga Włodarczyk – I miejsce

       Zuzanna Bodanka – II miejsce

       Kornelia Kowalska – III miejsce

       Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!

      • XVIII Turniej Piłki Nożnej

      • 6 kwietnia 2022 roku w naszej szkole odbył się Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Kruszyna. W rozgrywkach uczestniczyli uczniowie w dwóch kategoriach: grupa starsza rocznik 2007 i 2008 oraz młodsza 2009 i młodsi. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych atmosfera była gorąca,  a uczniowie pięknie prezentowali swoje umiejętności piłkarskie. W turnieju łącznie uczestniczyło 9 drużyn w obu kategoriach a wyniki przedstawiają się następująco:

       Kategoria 2009 i młodsi:

       I – miejsce SP w Widzowie, II – miejsce SP w Rzerzęczycach, III – miejsce SP w Lgocie Małej, IV – miejsce SP w Jackowie, V – miejsce SP w Kruszynie

       Kategoria 2007 i 2008

       I – miejsce SP w Rzerzęczycach, II – miejsce SP w Kruszynie, III – miejsce SP w Witkowicach, IV – miejsce SP w Widzowie  Gratulujemy wszystkim uczestnikom i mamy nadzieję, że za rok spotkamy się po raz kolejny.

      • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

      • 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Z uwagi na to, że w tym roku dzień ten wypadł w sobotę, obchodziliśmy go w poniedziałek 4 kwietnia. Tego dnia uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko. W najmłodszych klasach przeprowadzono pogadanki poświęcone tematyce autyzmu, dzięki różnym ćwiczeniom, uczniowie mogli przekonać się i doświadczyć jak odczuwają i odbierają świat osoby z autyzmem. Dodatkowym działaniem podjętym przez SU było odczytanie informacji dotyczących autyzmu oraz fragmentu książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. ”Kosmita” przez szkolny radiowęzeł.

      • Ile jest kropek? – kolejne zadanie w projekcie „ Świetliczaki na tropie … zagadek ”

      • Tym razem udaliśmy się do Australii. Wysłuchaliśmy kilku ciekawostek na temat Australii i jej rdzennych mieszkańców oraz poznaliśmy sztukę aborygeńską, która polega na malowaniu kolorowych obrazów za pomocą kropek. Na zakończenie uczniowie wykonali prace plastyczne metodą kropkowania. Do robienia kropek posłużyły nam patyczki do uszu, które maczaliśmy w farbie. Świetliczaki wykazały się bogactwem natury, znaków i form. Powstało wiele kreatywnych prac. Każdy miał inny pomysł. Piękne wzory utworzyły barwne kompozycje. Na koniec zorganizowaliśmy wystawę naszych prac w świetlicy szkolnej.

      • 21 marca : Dzień Kolorowej Skarpetki - Światowy Dzień Zespołu Downa

      • 21 marca oprócz pierwszego dnia wiosny obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto to zostało ustanowione w 2005r. Zespół Downa jest wadą genetyczną, gdzie 21. chromosom składa się z trzech „ramion” zamiast dwóch. Jedno z nich jest więc „nie do pary”. Zdarza się też, że osoby z zespołem Downa mają problemy z rozpoznawaniem kształtów lub kolorowych wzorów, przez co można czasem zobaczyć je w dwóch różnych skarpetkach. Światowy Dzień Zespołu Downa jest obchodzony 21 marca dlatego, że liczby 3 i 21 symbolizują trzecie, „nadprogramowe” ramię w dwudziestym pierwszym chromosomie, którego obecność stanowi główną przyczynę tej wady genetycznej. Nazwa zespołu Downa, inaczej określanego trisomią 21. chromosomu, pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który to jako pierwszy go opisał. Dodatkowy chromosom objawia się zespołem wad wrodzonych, z których większość (bo aż 79%) to wady małe. Generalnie, stałymi cechami Zespołu Downa jest niepełnosprawność intelektualna oraz pierwotny niedobór odporności. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy. Zespół Downa jest zazwyczaj identyfikowany przy urodzeniu na co pozwala obecność cech fizycznych, tj.: niskie napięcie mięśniowe, lekko spłaszczony profil twarzy i mongoloidalne ustawienie skośnych, wąskich szpar powiekowych a także poprzeczna linia tzw. małpia bruzda na wewnętrznej części dłoni. Z okazji tego Dnia na całym świecie odbywają się spotkania, których celem jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa oraz propagowanie integracji. W tym roku po raz pierwszy również i my na znak solidarności z osobami włączyliśmy się do akcji i założyliśmy kolorowe skarpetki nie do pary. Ten spontaniczny gest miał na celu podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób zmagających się z Zespołem Downa. Kolorowe skarpetki na naszych stopach były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z nimi. Dodatkowym działaniem było przygotowanie przez uczennice kl.VIII krótkiej informacji o specyfice tej choroby i odczytanie jej przez radiowęzeł szkolny.

      • Mali astronomowie

      • Uczniowie korzystający ze szkolnej świetlicy zrealizowali kolejne zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Świetliczaki- na tropie…zagadek”.  Zadanie o tytule  „Nie wszystko gwiazda, co się świeci” wymagało od nas zapoznania się z tematyką kosmosu, obejrzeliśmy więc filmy animowane prezentujące Układ Słoneczny.

       Dzieci z klasy drugiej i czwartej nie tylko potrafiły wymienić planety, które wchodzą w jego skład, ale dyskutowały o odkryciach naukowych sprzed kilku lat, które wykluczyły Pluton z Układu Słonecznego.

       Otóż od odkrycia do 2006 roku był on oficjalnie uznawany za dziewiątą planetę, jednak  w 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety, określając go planetoidą, co oznacza, że Układ Słoneczny składa się z 8 planet. Niektórzy drugoklasiści potrafią wymienić ich nazwy kolejno, rozpoczynając od najbliższego Słońcu Merkurego. Tutaj należą się podziękowania dla nauczycieli oraz rodziców, którzy rozwijają zainteresowania dzieci astronomią.

       Na koniec zajęć uczniowie śpiewali piosenkę o Układzie Słonecznym oraz wykonali pracę plastyczną polegającą na wykonaniu układu planet przy użyciu plasteliny. Wszystkim uczestnikom tej części projektu serdecznie dziękują opiekunowie świetlicy: Magdalena Chrząstek, Anna Gabryel, Justyna Kowalik, Dorota Wojtasińska.

      • Rekrutacja do klasy I

      • Od 1 marca 2022 roku rozpoczyna się rekrutacja do Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie. Termin składania wniosków o przyjęcie dziecka do szkoły upływa 25 marca 2022 roku.

       Zasady rekrutacji, w tym harmonogram składania dokumentów, reguluje Zarządzenie nr 7/2022 Wójta Gminy z dnia 12 stycznia 2022r.

       Wnioski do pobrania w sekretariacie szkoły oraz na stronie internetowej od 21 lutego 2022r.

       Serdecznie zapraszamy.

      • Picture Dictionary

      • Wyniki  II edycji Szkolnego Konkursu Językowo-Plastycznego  Picture Dictionary

       W dniu 30.01.2022 r. zakończyliśmy nabór prac konkursowych do słowniczka obrazkowego. Zadaniem uczniów było przedstawić wybrane słowo w języku angielskim za pomocą obrazu przy użyciu dowolnej techniki plastycznej. Dzieci wykazały się kreatywnością, pracowitością i cierpliwością w wykonywaniu prac.

       Komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca Zespołu Językowego w Szkole Podstawowej w Kruszynie Katarzyna Pochwat, nauczyciel plastyki Aleksandra Kołaczkowska, pedagog szkolny Dorota Wojtasińska wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych:

       Kategoria klas I-III

       Pierwsze miejsce- Olga Wyżykowska klasa I, Drugie miejsce -Wiktoria Majchrzak klasa II, Trzecie miejsce-jury przyznały tu dwie nagrody-Filip Psiuk klasa I oraz Adam Tarnowski klasa I.

        Kategoria klas IV-VIII

       Pierwsze miejsce- Kamila Krawczyk klasa V, Drugie miejsce- Antonina Najgebauer klasa V, Trzecie miejsce –Dominik Psiuk klasa V.

       Serdecznie gratulujemy uczestnikom oraz zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.