• Aktualności

      • Wychowanie przez czytanie

      • Uczniowie kl. VII Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie otrzymali certyfikat  udziału w programie edukacyjnym „WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE”.

       Dzięki temu nasza placówka zyskała tytuł Szkoły Promującej Czytelnictwo i Wartości Moralne wśród Dzieci i Młodzieży.

       „Wychowanie przez czytanie” to program adresowany do uczniów klas V – VIII szkół  podstawowych. Głównym celem programu jest wprowadzenie uczniów w świat uniwersalnych wartości moralnych, propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży oraz umacnianie roli literatury jako kompasu moralnego i źródła inspiracji przy podejmowaniu życiowych decyzji.

       Realizacja zadań programu polegała na prowadzeniu zajęć szkolnych z zakresu edukacji moralnej opartych na lekturze opowiadań z książek „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach" oraz „Gorzka czekolada t. 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach”            z wykorzystaniem przygotowanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” scenariuszy i innych materiałów projektowych.

       Drugim elementem realizacji programu był udział w konkursie na najlepszą prezentację filmową zrealizowaną przez uczniów na temat wybranej wartości omawianej podczas realizacji programu.

      • Wyniki konkursu BIZnet

      • 25 stycznia odbyło się uroczyste podsumowanie projektu organizowanego przez Stowarzyszenie Razem Na Wyżyny.

       W konkursie „BIZnet – nauka przedsiębiorczości z wykorzystaniem internetowej gry ekonomicznej” wzięło udział 19 uczniów naszej szkoły z klas VII i VIII podzielonych na 7 zespołów. W konkursie uczestniczyli również uczniowie z 14 innych szkół podstawowych z regionu- w sumie 300 osób.

       Podczas 7 rund rozegranych w ciągu 6 tygodni każda drużyna musiała podejmować trudne decyzje począwszy od nadania nazwy firmie, określenia celów i strategii, podziału obowiązków i wyboru firmy rachunkowej czy banku obsługującego dana firmę. W kolejnych rundach należało podejmować strategiczne dla firmy decyzje związane z dokonywaniem zakupów hurtowych u najlepszych dostawców, określaniem ceny sprzedaży, zaplanowaniem wielkości sprzedaży na kolejny miesiąc/rundę i oczywiście zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników zapewniając im odpowiednio wyposażone stanowiska pracy.

       Na dzisiejszym podsumowaniu okazało się, że jedna z drużyn z naszej szkoły w składzie: Martyna Broniszewska, Nadia Kubik, Jan Zasępa wypracowała największy wynik finansowy spośród wszystkich drużyn biorących udział w konkursie i zajęła zaszczytne pierwsze miejsce zdobywając cenne nagrody.

       Gratulujemy zwycięzcom, ale również wszystkim pozostałym uczestnikom zaangażowania i wytrwałości. Życzymy, aby doświadczenie zdobyte w trakcie gry zaowocowało trafnymi decyzjami  w dalszym życiu.

       Justyna Broniszewska- szkolny opiekun grup

       Paweł Klekot- dyrektor

      • Narnia-tajemnicza kraina

      • Obecnie na języku polskim klasa piąta omawia lekturę „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”. Aby pobudzić wyobraźnię  dzieci podzielone    na grupy wykonywały makietę opisanej w książce krainy. Prace tworzyły przy użyciu kartonu, kredek, flamastrów i plasteliny. Uczniowie okazali się bardzo kreatywni. Rysowali i lepili elementy baśniowego świata, który znajdował się po drugiej stronie szafy. Powstał zamek Białej Czarownicy, pałac Ker-Paravel, dom fauna Tumnusa oraz państwa Bobrów, góry i rzeki.

       Poza znajomością utworu uczniowie wykazali się zdolnościami plastycznymi oraz (co najważniejsze) potrafili ze sobą współpracować, aby wspólnie zaplanować i wykonać pracę. Komunikowanie się, szukanie wspólnej drogi  oraz podział obowiązków to cenne umiejętności, które w dorosłym życiu okażą się niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.