• Aktualności

      • Czytamy z sercem

      • 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten został ustanowiony w 2001r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego celem jest promocja głośnego czytania. Jak powszechnie wiadomo głośne czytanie stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo oraz pobudza wyobraźnię. W tym dniu przypada również Światowy Dzień Serca. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z sercem”. Czytaliśmy teksty dotyczące nie tylko budowy, funkcjonowania  oraz chorób serca, ale również zachowań, które mogą nas przed  nimi uchronić. Teksty były dostosowane do wieku uczniów  i tak uczniowie kl.I-III wysłuchali  tekstu Małgorzaty Ficoń „Serce misia”, w kl. IV-V czytane było opowiadanie Aleksandry Chmielewskiej pt. „Ktoś”, natomiast w kl. VI-VIII był to tekst „Fantastyczna pompka” M. Ficoń oraz fragm. książki W. Grajkowskiego „Krew”. Dzień ten był niepowtarzalną okazją do promowania głośnego czytania literatury dotyczącej serca.

      • Z miłości do zwierząt

      • Wychowanie do wartości takich, jak prawda i dobro to misja, którą realizuje nasza szkoła już od wielu lat.  Działalność charytatywna to jeden ze sposobów pomagania innym a jednocześnie wzbogacania swojego wnętrza. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kruszynie pracują w Szkolnym Klubie Wolontariatu, pomagają dzieciom na Kresach, uczestniczą w zbiórkach Góra Grosza oraz Szlachetna Paczka, akcjach niesienia radości dzieciom z Domu Dziecka w Chorzenicach .

       Tej jesieni, kierowani miłością do zwierząt,  postanowiliśmy kolejny już raz zadbać     o naszych „braci mniejszych” z pobliskiego schroniska dla psów „As” w Jamrozowiźnie.

       Pies od dawna towarzyszy człowiekowi: jest przyjacielem, często traktujemy go jak członka rodziny.  Opiekowanie się zwierzęciem uczy dzieci wrażliwości i empatii. Niestety nie każdy psiak ma tyle samo szczęścia, czasami człowiek zawodzi te zależne od ludzi stworzenia. Wiele z nich porzucono, pozostawiono bez opieki, ciepłej budy i posiłku, niektóre doznały przemocy i cierpienia.  Takie właśnie psy znalazły opiekę w schronisku „As’, z którym nasza szkoła nawiązała współpracę.

       Potrzebne artykuły:

       - karma mokra dla psów i kotów,

       - żwirek do kuwet dla kotów,

       - koce,  ręczniki, kołdry bez pierza,

       - szczotki, grzebienie,

       - obroże, smycze, szelki,

       - szampony do kąpania psów i kotów .

       Czas trwania zbiórki:

       1.10.2021-15.11.2021

       W razie pytań prosimy o kontakt z nauczycielami:

       Anną Gabryel

       Dorotą Wojtasińską

      • Dzień Kropki w kl. I

      • W ubiegłym tygodniu uczniowie kl. I włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. Jest to niezwykłe i wyjątkowe święto. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach kreatywności, odwagi, ale również wzmocnienie pewności siebie. Podczas zajęć bibliotecznych uczniowie wysłuchali opowiadanie z książki „The Dot”. Poznali historię małej dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. To od maleńkiej kropki zaczyna się najpiękniejsza przygoda – odkrywanie siebie i swoich talentów. Podczas zajęć podjęliśmy wiele kreatywnych działań i zabaw w których główna bohaterką była KROPKA. Uczniowie bawili się przy muzyce, liczyli kropki, łączyli je ze sobą ,odgadywali ile widzą  kropek, rysowali po śladzie. Na koniec każdy z uczniów rysował swoją kropkę. To nietypowe święto stało się okazją do rozwijania i odkrywania drzemiących w naszych najmłodszych uczniach  talentów.

      • W hołdzie bohaterom i ofiarom II wojny światowej

      •  „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”.

                                             Zbigniew Herbert

       W dniu 5 września uczestniczyliśmy w szczególnej uroczystości – gminnych obchodach 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pierwsze dni września 1939 roku boleśnie zapisały się na kartach historii naszej Małej Ojczyzny – mieszkańcy Kruszyny i okolicznych miejscowości doświadczyli licznych  egzekucji i szykan ze strony żołnierzy Wehrmachtu.

       Niedzielna uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji Ojczyzny, po której, w asyście Orkiestry Dętej,  odbył się przemarsz pod Obelisk Pamięci w Kruszynie. Zebrani wysłuchali przemówień okolicznościowych, po których złożono pod pomnikiem wiązanki biało – czerwonych kwiatów i zapalono znicze. Uczniowie naszej szkoły przygotowali na tę okoliczność montaż słowno – muzyczny, w którym słowami poetów i kompozytorów oddali hołd Tym, którzy potrafili „pięknie żyć i pięknie umierać”.

       W obchodach rocznicy Krwawego Poniedziałku uczestniczyło wielu znamienitych gości: Senator RP pan dr Ryszard Majer, przedstawiciele władz samorządowych na czele z  Wójt Gminy Kruszyna panią Jadwigą Zawadzką oraz Radnymi, Dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy wraz z pocztami sztandarowymi, Zarząd oraz  członkowie TPK, druhowie OSP. Na uroczystości licznie zgromadziła się społeczność szkolna SP w Kruszynie oraz mieszkańcy gminy.

        Dziękujemy wszystkim obecnym za udział w tej szczególnej lekcji historii i patriotyzmu.

      • Żywa lekcja historii...

      • Trzeciego września gościliśmy w murach naszej szkoły Pana Stanisława Zasępę- członka Towarzystwa Przyjaciół Kruszyny, byłego mieszkańca Kruszyny, oficera wojskowego- który przybliżył  uczniom naszej szkoły wydarzenia z okresu II wojny światowej, a w szczególności tragiczną historię „krwawego poniedziałku” w Kruszynie ( 4 września 1939 r.).

       Pan Stanisław, który przybył do naszej szkoły na zaproszenie dyrektora i nauczycieli naszej szkoły opowiedział uczniom o tragicznych wydarzeniach z początku II wojny światowej. W szczegółowy sposób przedstawił tragiczne dzieje mieszkańców Kruszyny z 4 września 1939 r.

       Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści dotyczących przyczyn mordu dokonanego na bezbronnej ludności Kruszyny.

       To spotkanie  to „żywa lekcja historii”, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci i młodzieży.