• Aktualności

            • Jasełka

            • W piątek 20 grudnia 2019 r. w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz rodzice, aby obejrzeć jasełka bożonarodzeniowe.

              Występy naszych uczniów podziwiała również pani Jadwiga Zawadzka – Wójt Gminy Kruszyna oraz p. Kamila Kowalska - Przewodnicząca Rady Rodziców. Młodzi aktorzy
              w pięknych kostiumach oraz w scenografii nawiązującej do Betlejem, doskonale przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Kolorowe stroje i wspaniała gra artystów sprawiły, że wszyscy
              z zainteresowaniem oglądali występujących, którzy z ogromnym przejęciem i poświęceniem odtworzyli swoje role. Jasełka miały tradycyjną obsadę i nawiązywały do historii narodzenia Jezusa i spisku Heroda. Była Maryja, św. Józef, dzieciątko Jezus, aniołowie, trzej królowie
              i pastuszkowie itd. Misterium bożonarodzeniowe przeplatane było pastorałkami i kolędami, co wprowadziło zebranych w iście świąteczny nastrój. Radosny śpiew kolęd przypomniał wszystkim, że święta Bożego Narodzenia są już blisko.

              Na zakończenie zgromadzeni wysłuchali wzruszających życzeń od pani Wójt, pana Dyrektora oraz Przewodniczącej Rady Rodziców.

              Jasełka były również okazją do wręczenia uczniom nagród w konkursach: wojewódzkim
              i szkolnym nawiązujących tematyką do ozdób bożonarodzeniowych.

                             Dziękujemy Wszystkim życząc zdrowych, wesołych Świat Bożego Narodzenia. 

            • W Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN WOM w Częstochowie

            • 16 grudnia 2019r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych w PBP RODN WOM w Częstochowie. Każda klasa miała inny temat i tak uczniowie klasy I udali się na zajęcia z p. Katarzyną Kucharzewską pt. „Bon ton, czyli dobre maniery” podczas których mieli okazję poznać ABC dobrego zachowania. Zajęcia miały na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest posiadanie dobrych manier oraz ćwiczenie umiejętności dbania o dobre relacje z innymi.  Z  kolei klasa II pod opieką dr Agaty Arkabus udała się na zajęcia pt. ”Od papirusa do audiobooka”. Treści prezentowane w czasie tych zajęć przybliżyły dzieciom historię pisma i książki. Zdobyte wiadomości uczniowie utrwalili praktycznymi ćwiczeniami i zadaniami dotyczącymi projektowania inicjału swojego imienia, czy odkodowaniem hieroglifów. Zapoznali się również z alfabetem Braille’a. Odwiedzili także wypożyczalnię i czytelnię tutejszej biblioteki. Natomiast uczniowie kl.III uczestniczyli
              w zajęciach pod nazwą „Czary mary z tabliczką mnożenia” podczas których mieli możliwość ćwiczyć i utrwalać tabliczkę mnożenia poprzez różne zabawy edukacyjne oparte na ciekawych pomocach dydaktycznych. Największym zainteresowaniem okazała się aplikacja Math Games mająca na celu naukę i doskonalenie umiejętności matematycznych
              w zakresie dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia
              . To ona wzbudziła wśród uczniów największy entuzjazm.

              Uśmiech na ich twarzach po skończonych zajęciach był dowodem na to, że wyjazd należy zaliczyć do udanych.

            • Każdy może być św. Mikołajem

            • Wedle przekazów św.  Mikołaj  w IV w. piastował urząd biskupa w Azji Mniejszej i poświęcił całe swoje życie służbie Bogu i bliźnim. Jest wzorem dobroci,  życzliwości i altruizmu. Warto te cechy naśladować, a każdy z nas może być takim św. Mikołajem w swoim najbliższym  środowisku. Wokół  są osoby potrzebujące, samotne, chore. Można je wesprzeć nie tylko materialnie, ważna jest też chwila uwagi, miłe słowo, drobna pomoc.

              Podzielić się z innymi, otworzyć  na drugiego człowieka, sprawić, by na czyjejś twarzy zagościł uśmiech -  z taką właśnie intencją zastęp Mikołajek i Mikołajów w osobach uczniów klasy VI, VII i VIII, z uśmiechami  na twarzach i blaszką domowego ciasta udał się ze świąteczną wizytą do niepełnosprawnego kolegi i jego mamy. Te odwiedziny wpisały się w tradycję szkoły, a w tym roku byliśmy u Wiktorka już po raz 8! W imieniu całej społeczności szkolnej złożyliśmy życzenia świąteczne i wręczyliśmy prezenty. Jak co roku, spotkaliśmy się z serdecznym i życzliwym przyjęciem, a czas w gościnie, wypełniony wspomnieniami, rozmowami i żartami, upłynął niepostrzeżenie szybko. Żegnając się, zadeklarowaliśmy w imieniu św. Mikołaja, że za rok pojawimy się znowu.

              Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za wielkie i otwarte serca!

            • Spotkanie uczniów klas I-III z pielęgniarką szkolną i policjantem dzielnicowym

            • W ramach realizacji Programu Wychowawczo-Profilaktycznego w poniedziałek
              9 grudnia 2019r. odbyło się spotkanie dotyczące zdrowia i higieny osobistej z pielęgniarką szkolną panią Eulalią Wojczyk. Celem spotkania było uświadomienie uczniom konieczności przestrzegania prawidłowych nawyków higienicznych, zasad prawidłowego odżywiania
              i prowadzenia zdrowego stylu życia.

              Dzień później we wtorek 10 grudnia 2019r. w ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem uczniowie wzięli udział w spotkaniu z policjantem dzielnicowym asp.szt. Mirosławem Nowakiem. Prowadzący spotkanie zwracał uwagę na zasady bezpieczeństwa jakie należy zachować podczas poruszania się po drodze, zachęcał do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Ponadto przestrzegał przed rozmową z osobą nieznajomą, przyjmowaniem od niej prezentów, czy otwieraniem drzwi nieznajomym. Zwrócił także uwagę na konieczność podróżowania w fotelikach samochodowych z zapiętymi pasami. Na koniec spotkania policjant przybliżył uczniom charakterystykę wykonywanego zawodu, czynności podejmowane przez policjantów podczas trwania służby oraz wymagania psychofizyczne niezbędne do pracy w Policji.

              Mamy nadzieję, że informacje zdobyte podczas spotkań z pielęgniarką szkolną i policjantem dzielnicowym znajdą zastosowanie w praktyce i przyczynią się do poprawy zdrowia
              i bezpieczeństwa naszych najmłodszych uczniów.

            • Widowisko obrzędowe

            • Uczniowie klasy VII   uczestniczyli w widowisku obrzędowym „Ostatni różaniec” w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Borowianki”, które było częścią  warsztatów promujących dawne, regionalne zwyczaje realizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Mykanów.

              Obrzęd, odtworzony przez członkinie zespołu, to  lokalny obyczaj odwiedzania domu wdowy przez 8 dni po pogrzebie i odmawiania modlitwy różańcowej za duszę zmarłego. Panie z zespołu „Borowianki”, ubrane na czarno, modlące się i śpiewające pieśni nabożne były w swoich rolach bardzo autentyczne, podobnie jak i scenografia przedstawiająca wnętrze dawnej, wiejskiej chaty.

              Widowisko zostało zaprezentowane w GOK w Mykanowie. Dodatkową atrakcją spotkania była inscenizacja II części „Dziadów” A. Mickiewicza w znakomitym wykonaniu uczniów SP w Borownie. Uczestnicy warsztatów, po „uczcie duchowej”, mogli  skosztować wyśmienitych, tradycyjnych wypieków przygotowanych przez członkinie zespołu.

              Wyjazd miał dla naszych uczniów dużą wartość poznawczą, rozbudził zainteresowanie dawnymi, lokalnymi zwyczajami,  wzbudził też podziw i szacunek dla ludzi z pasją, którzy poprzez realizację takich właśnie przedsięwzięć pragną ocalić je od zapomnienia.

            • Legendy Jury

            • 14 listopada 2019 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbyła się promocja książki pt. „Legendy Jury”. Publikacja jest efektem pięciu edycji Regionalnego Konkursu Legend, Baśni, Podań „Legendy Jury” organizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie w latach 2015-2019 oraz dwóch edycji Jurajskiego Konkursu Plastycznego dla młodzieży i dorosłych „Ilustracja do bajek, legend, podań” z lat 2018-2019.

                          Wśród opublikowanych legend znalazły się także legendy o Kruszynie napisane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie będących laureatami V edycji Regionalnego Konkursu Legend, Baśni, Podań „Legendy Jury” (czerwiec 2019).

                          Młodzi literaci to: Dominika Peszke autorka legendy „Miłość młodego Denhoffa i Barbary”, Maja Borowska autorka legendy „Wielka miłość” oraz Mikołaj Bednarz autor legendy „Odwaga Denhoffa i śmierć bazyliszka”.

              Laureaci konkursu otrzymali w czerwcu nagrody pieniężne, jednak największym powodem do dumy  jest publikacja napisanych przez nich tekstów.

              Legendy powstały w oparciu o autentyczne postacie, miejsca i wydarzenia Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

              Autorzy opublikowanych legend, baśni opowiadań przy owacjach uczestników uroczystości odebrali  14 listopada pakiety książek.

                          Książka „Legendy Jury” jest dostępna w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kruszynie, wszystkich czytelników zachęcamy do zapoznania się z tekstami.

            • Powiatowy Konkurs Recytatorski „Opowiem Ci o mojej Ojczyźnie”

            •             28 listopada w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie odbyła się III edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Opowiem Ci o mojej Ojczyźnie”. Głównymi celami konkursu było: upamiętnienie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, kształtowanie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży, uwrażliwienie na piękno poezji ojczystej oraz doskonalenie umiejętności recytacji.

                           W tym roku konkurs miał charakter szczególny, gdyż honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła Wójt Gminy Kruszyna Jadwiga Zawadzka, która dokonała uroczystego rozpoczęcia i zakończenia konkursu.

              W konkursie wzięło udział sześćdziesięcioro czworo uczniów - przedstawicieli szkół powiatu częstochowskiego( gminy Rędziny, gminy Kłomnice, gminy Mykanów, gminy Poczesna , gminy Olsztyn, gminy Kruszyna) oraz miasta Częstochowy. Konkurs przebiegał w trzech etapach. kl. I-III, kl. IV-VI, kl. VII-VIII. Zadaniem każdego z uczestników była recytacja przygotowanego tekstu poetyckiego o tematyce patriotycznej. Jury w składzie: Sylwia Kurcab- nauczyciel konsultant Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, Urszula Mielczarek- nauczyciel konsultant Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie oraz Dorota Wojtasińska- nauczyciel bibliotekarz  Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie oceniało recytację uczestników w zakresie opanowania pamięciowego tekstu, poprawności dykcji, intonacji i tempa mówienia. Laureatami w poszczególnych etapach konkursu zostali następujący uczniowie:

              Etap I- kl.I-III:

              I miejsce- Zuzanna Bodanka ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w           Kruszynie

              II miejsce- Tymoteusz Sirek ze Szkoły Podstawowej nr 33 im. Marii Kownackiej w Częstochowie

              III miejsce- Barbara Krok ze Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie

              Wyróżnienie- Lena Piątkowska ze Szkoły Podstawowej w Kusiętach

                                        Maja Dróżdż ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Fatimskich w Rybnej

                                   Emilia Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 33 im. Marii Kownackiej w Częstochowie           

              Etap II- kl. IV-VI:

              I miejsce- Elena Pianka ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudnikach

              II miejsce- Bartosz Kuziorowicz ze Szkoły Podstawowej nr 49 im. Janusza Kusocińskiego w

              Częstochowie, Natalia Pruszek ze Szkoły Podstawowej im. B. Prusa w Garnku

              III miejsce- Nela Kucharczyk ze Szkoły Podstawowej im. J. Kochanowskiego w Czarnym Lesie,

                          Paweł Gogacz ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Fatimskich w Rybnej

              Wyróżnienie- Anna Praska ze Szkoły Podstawowej we Wrzosowej

              Bartosz Kołdon ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudnikach                        Ewa Jędryka ze Szkoły Podstawowej we Wrzosowej

              Maciej Dubiak ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudnikach

              Katarzyna Sznajder ze Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie           

              Etap III- kl. VII-VIII:

              I miejsce- Klara Gwiazda-Fluks ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudnikach

              II miejsce- Ewelina Tądel ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudnikach

              III miejsce- Borys Sobkowiak ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudnikach       

              Wyróżnienie- Alicja Dobosz ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w              

              Kruszynie, Monika Tarnowska ze Szkoły Podstawowej we Wrzosowej,

              Jakub Krok ze Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w

              Widzowie

                    

                          Zwycięzcy zostali obdarowani nagrodami wręczonymi przez Wójta Gminy Kruszyna Jadwigę Zawadzką, komisję konkursową, przewodniczącą rady rodziców Kamilę Kowalską oraz organizatorów konkursu- dyrektora Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie Pawła Klekota oraz Justynę Milejską-Cień, inicjatorkę konkursu.

                          Uczestnicy konkursu zaprezentowali szeroki repertuar utworów poetyckich oraz wysoki poziom umiejętności recytatorskich. Przysłuchując się deklamacji utworów, mogliśmy uświadomić sobie piękno naszej ojczystej ziemi oraz przypomnieć najważniejsze momenty w dziejach polskiego narodu.

            • Gminny Konkurs Pięknego Czytania

            • 22 listopada 2019r. odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Pięknego Czytania, którego organizatorem była biblioteka szkolna. Konkurs adresowany był dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej z terenu całej gminy. Celem konkursu było rozwijanie pasji czytania, promocja czytelnictwa oraz rozwijanie zdrowego współzawodnictwa. Do konkursu przystąpili uczniowie ze SP w Lgocie Małej, Jackowa i Kruszyny. Uczestnicy czytali wylosowany przez siebie fragment książki adekwatny do wieku. Zmagania uczniów oceniała Komisja Konkursowa w składzie: p.Małgorzata Ciupińska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kruszynie oraz p. Kamila Kowalska – przewodnicząca Rady Rodziców. Ocenie podlegała: płynność czytania, przeczytanie tekstu bezbłędnie, prawidłowa dykcja i intonacja oraz interpretacja tekstu. Jury wyłoniono następujących zwycięzców:

              kat.kl I

              I miejsce: Szymon Rems – SP w Jackowie

              II miejsce: Nina Tyrka – SP w Kruszynie

              III miejsce: Sylwester Pingielski

              kat. kl.II

              I miejsce: Rafał Rorat

              II miejsce: Lena Perlińska

              kat. kl.III

              I miejsce:

              I miejsce: Joanna Kremblewska

              II miejsce: Lena Pachuc

              III miejsce: Kajetan Kręt

              Uroczystego wręczenia nagród dokonała Wójt Gminy p.Jadwiga Zawadzka oraz Dyrektor Szkoły p.Paweł Klekot. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w odkrywaniu zalet wynikających z czytania książek.