• Aktualności

      • Prelekcja "Nie bądź obojętny, reaguj na przemoc"

      • 19 maja 2023r. odbyła się prelekcja dotycząca przemocy wobec dzieci. Spotkanie poprowadziła pani Elżbieta Jasińska - pielęgniarka szkolna. Zachęcamy uczniów klas I-IV do udziału w konkursie na plakat pt. ,,Nie bądź obojętny, reaguj na przemoc’’. Prace prosimy dostarczać do sekretariatu, do dnia 15 czerwca 2023r.

      • XIX Turniej Piłki Nożnej

      • W dniu 17 maja 2023r. odbył się XIX Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Kruszyna. Ideą tego turnieju jest wyłonienie zwycięskiej drużyny, która będzie grała zgodnie z zasadami fair play. Gospodarzem była Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie. Do turnieju zgłosiły się następujące drużyny: Jacków, Lgota Mała, Widzów, Mstów oraz Kruszyna. Mecze rozegrała każda drużyna. Nad przebiegiem meczów czuwał sędzia Dominik Majcherek. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięska drużyna puchar. Nagrody zwycięzcom wręczyli pani Wójt Jadwiga Zawadza wraz z panem Dyrektorem Paweł Klekotem. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

       Wyniki: I Mstów, II Widzów, III Kruszyna, IV Jacków, V Lgota Mała

      • Zajęcia przyrodnicze w kamieniołomie Lipówka

      • Uczniowie klasy 5 SP w Kruszynie w dniu dzisiejszym wzięli udział w zajęciach przyrodniczych w kamieniołomie Lipówka w Rudnikach. Pomimo niesprzyjającej aury wyruszyliśmy na spacer wzdłuż ścieżki edukacyjnej "Kopalnia przywrócona naturze ", podczas którego mogliśmy zobaczyć najciekawsze fragmenty kamieniołomu i zapoznać się z geologią, florą i fauną tego miejsca. Na pewno tu wrócimy przy lepszej pogodzie!

      • Wycieczka do Wieliczki

      • W dniu 9 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli " Wieliczka", która od wielu lat znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wyjazd dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń .

      • Zwycięstwo Mikołaja i Wojtka w konkursie z języka niemieckiego

      • Uczniowie klasy VIII – Mikołaj Bednarz i Wojtek Zasępa zajęli 3. miejsce w  konkursie plastyczno-językowym  „In der Märchenwelt der Brüder Grimm”  (W świecie baśni braci Grimm) organizowanym  przez RODN WOM w Częstochowie we współpracy z Goethe-Institut z Krakowa.

       Zadanie  polegało na napisaniu własnej opowieści z udziałem dowolnie wybranych bohaterów z baśni braci Grimm, dziejącą się we współczesnych czasach. Forma pracy to krótki komiks w języku niemieckim.

       Celem konkursu było motywowanie uczniów do nauki języka niemieckiego, zainteresowanie  tematyką baśni braci Grimm, rozwijanie kompetencji czytelniczych, rozwijanie twórczego myślenia i  doskonalenie umiejętności plastyczno-językowych  oraz  wzmacnianie wychowawczej roli szkoły.

       Zajęcie III miejsca świadczy o spełnieniu wszystkich kryteriów, osiągniętych celach edukacyjnych i wysokiej wartości artystycznej  pracy konkursowej, została dostrzeżona  przez komisję  spośród 80 prac zgłoszonych  z całego województwa śląskiego.

       W związku z tym zostaliśmy zaproszeni na uroczyste ogłoszenie wyników, które odbyło się w Womie w Częstochowie, chłopcy otrzymali dyplomy i nagrody, poznali innych uczestników konkursu i obejrzeli ich zwycięskie prace.

       Sukces  w tym konkursie  może być dla pozostałych uczniów naszej szkoły doskonałym przykładem „lodołamacza” w kontakcie z językiem niemieckim, który jako drugi język obcy jest nauczany tylko przez 2 lata w  podstawowym  zakresie.

       Tegorocznym laureatom doda zapewne w przyszłości odwagi w sięganiu po kolejne sukcesy, bo właśnie sukces jest najlepszą motywacją do dalszej pracy. 

       Serdecznie gratuluję Mikołajowi i Wojtkowi kreatywności, chęci i zaangażowania,  życzę im, aby rozwijali swoje zainteresowanie językiem niemieckim i aby podczas kolejnych lat nauki zawsze kierowali się popularną  maksymą, że;  Englisch ist ein Muss, aber Deutsch ist ein Plus.

        

      • Poznaj Polskę

      • Za nami rozstrzygnięcia czwartej edycji ministerialnego programu „Poznaj Polskę”. W tej edycji na liście szkół, które otrzymały finansowe wsparcie znalazło się miejsce dla naszej szkoły. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie otrzymała dotację w wysokości 5 tysięcy złotych na organizację wycieczki jednodniowej dla klas IV – VIII oraz kolejne 5 tysięcy dla klas I-III. Środki zostaną przeznaczone na wycieczki:  do Kopalni Soli w Wieliczce dla uczniów klas IV-VIII oraz do Krakowa dla uczniów klas I-III. Wycieczki odbędą się w maju i czerwcu.

      • Zdrowie na talerzu

      • Uczennice kl. VII naszej szkoły: Marika Bodanka i Justyna Niemiec zakwalifikowały się do 2 etapu Powiatowego Konkursu Kulinarnego ,,Zdrowie na talerzu”. Zadaniem tego etapu było przygotowanie dania głównego i deseru zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania. Serdecznie gratulujemy dziewczynom umiejętności!

      • Konkurs Poezji Śpiewanej i Recytowanej

      • W dniu dzisiejszym uczennice naszej szkoły: Marika Bodanka, Wiktoria Walkiewicz i Joanna Kremblewska wzięły udział w XII Powiatowym Konkursie Poezji Śpiewanej i Recytowanej. Serdecznie gratulujemy wysokiego poziomu umiejętności recytatorskich i wokalnych.

      • Wyniki Szkolnego Konkursu Kaligraficznego pt. „Sztuka pisania”

      • Tuż przed świętami ogłoszono wyniki konkursu kaligraficznego organizowanego w ramach „Dnia pisania piórem” oraz „Dnia Języka Ojczystego”. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności pięknego pisania, rozpowszechnianie sztuki kaligrafii oraz rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego. Spośród prac, które napłynęły na konkurs wyłoniono następujących zwycięzców:

       kategoria klas I-III  - I miejsce: Nikola Bińczyk, II miejsce: Michalina Błoch, III miejsce: Natalia Tyrka, Wyróżnienie: Zuzanna Szczepocka

       kategoria klas IV-VI - I miejsce: Antonina Najgebauer, II miejsce: Kacper Błoch, III miejsce: Olga Włodarczyk, Wyróżnienie: Mateusz Głąb

       kategoria klas VII-VIII - I miejsce: Marika Bodanka, II miejsce: Justyna Niemiec
                                                                                                  Zwycięzcom gratulujemy!

      • Wesołych Świąt

      • Z najlepszymi życzeniami – Dyrektor, Nauczyciele, Uczniowie i Pracownicy Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie

      • Międzygminny Konkurs Recytatorski

      • Dzisiaj w naszej szkole odbył się Międzygminny Konkurs Recytatorski " Opowiem Ci o mojej Ojczyźnie". Wydarzenie to wpisuje się w realizację projektu " Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim", do którego przystąpiła nasza szkoła. Głównym celem konkursu było uczczenie 160. rocznicy Powstania Styczniowego. W pierwszej części konkursu utwory o tematyce patriotycznej recytowali uczniowie kl.I-III. Laureatami konkursu w tej kategorii wiekowej zostali:

       Zuzanna Szczepocka- I miejsce

       Gabryela Żmuda- II miejsce

       Marcelina Błoch- III miejsce

       Wyróżnienie - Emilia Kwarciak.

       W drugim etapie konkursu swoje umiejętności recytatorskie prezentowali uczniowie kl. IV-VIII.

       Laureatami konkursu w tej kategorii wiekowej zostali:

       Julia Burzyńska ze Szkoły Podstawowej w Rzerzęczycach- I miejsce

       Marika Bodanka ze Szkoły Podstawowej w Kruszynie - II miejsce

       Lena Perlińska ze Szkoły Podstawowej w Kruszynie i Angelika Zebisz ze Szkoły Podstawowej w Rzerzęczycach-III miejsce

       Dominika Gizler ze Szkoły Podstawowej w Lgocie Małej, Barbara Krok i Amelia Rak ze Szkoły Podstawowej w Widzowie- wyróżnienie.

       Wszystkim uczestnikom konkursu składamy serdeczne gratulacje.

      • Pierwszy Dzień Wiosny i Dzień Zespołu Downa

      • Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przynieśli zeszyty i podręczniki nie w plecakach, lecz w innych wyszukanych przedmiotach.

       W klasie piątej udaliśmy się z wizytą na Olimp, by poszukać bogini urodzaju- Demeter.

       21 marca to również Światowy Dzień Zespołu Downa. Uczniowie naszej szkoły, na znak solidarności z osobami chorymi, założyli dwie różne, kolorowe skarpetki.

      • Śladami Powstania Styczniowego ...

      • W dniu dzisiejszym przedstawiciele uczniów naszej szkoły wraz z dyrektorem wzięli udział w uroczystości upamiętniającej 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w ramach realizacji projektu "Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim". Wydarzenie miało miejsce w Bastionie Świętej Barbary na Jasnej Górze. Nasza szkoła została uhonorowana pamiątkową tablicą oraz srebrnym nominałem upamiętniającym Powstanie Styczniowe.

      • Szlachetna akcja "Kresy"

      • W piątek dwudziestego czwartego lutego reprezentacja uczniów naszej szkoły wraz z dyrektorem Pawłem Klekotem wzięła udział w uroczystym podsumowaniu akcji charytatywnej organizowanej przez Towarzystwo Patriotyczne " Kresy", do której przyłączyła się społeczność naszej szkoły.

       Uroczystości miały miejsce na Jasnej Górze. Po uroczystej mszy świętej odprawionej w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem księdza Arcybiskupa Wacława Depo nastąpiło wręczenie podziękowań szkołom uczestniczącym w akcji, które miało miejsce w Sali Jana Pawła II.

       Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli tę szlachetną akcję.

      • Regionalne Dyktando

      • W dniu dzisiejszym Marika Bodanka i Bartosz Ościk reprezentowali uczniów naszej szkoły w IV Regionalnym Dyktandzie im. Jury Krakowsko- Częstochowskiej " Mistrz Ortografii". Dyktando, z którym zmierzyli się nasi uczniowie było niezwykle trudne, mimo tego nasza uczennica Marika Bodanka zdobyła III miejsce. Serdecznie dziękujemy Marice i Bartkowi za godne reprezentowanie naszej szkoły.