• Aktualności

      • "Pomidor - warzywo, czy owoc?"

      • „Pomidor-warzywo czy owoc?” to tytuł zadania zrealizowanego na świetlicy szkolnej  w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Świetliczaki na tropie… zagadek”.

       Na początek odbyła się pogadanka na temat zdrowego odżywiania oraz roli warzyw i owoców w diecie człowieka. Dzieci wykazały się sporą wiedzą na temat polskich płodów rolnych i sadowniczych, opowiadały też o właściwościach smakowych produktów importowanych.  Wspominaliśmy o ulubionych produktach oraz tych, które dzieci często spożywają. Rodzice naszych uczniów starają się dbać o zaopatrzenie pudełek śniadaniowych  w owoce i warzywa, aby dieta dziecka była zbilansowana i bogata w witaminy.

       Kolejnym elementem w ramach realizacji zadania było wykonanie kolorowanek wybranych warzyw. Dzieci rozwijały sprawność manualną oraz dobierały odpowiednie kolory kredek.

       Finalna część zadania to sporządzenie dwóch sałatek: owocowej i warzywnej. Uczniowie wyposażeni przez rodziców w  produkty przystąpili do  dokładnego ich umycia a następnie obrania i pokrojenia przy użyciu bezpiecznych nożyków ze szkolnej jadalni. Pracę nadzorował opiekun świetlicy. Dzieci świetnie się zintegrowały i doskonale bawiły, ale najlepszą częścią zadania okazało się jedzenie sałatek. Uczestnicy pamiętali o poczęstowaniu Pana Dyrektora oraz Pań z obsługi szkoły. Opiekun z trudem „wywalczył” niewielką porcję do spróbowania. Nic się nie zmarnowało, wszystko zostało zjedzone, a obierki i ogryzki trafiły do domowego królika. Wykonaliśmy pracę w 100 procentach ekologicznie.

       Starsi uczniowie pomogli posprzątać klasę, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do udziału w kolejnych świetlicowych wyzwaniach.

      • Projekt Edukacyjny "Świetliczaki..."

      • W bieżącym roku szkolnym świetlica Szkoły Podstawowej w Kruszynie bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Świetliczaki na tropie… zagadek”.

       Cele projektu:

       ​-wychowanie aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyro­dą ucznia;

       -uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody;

       -działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju i świata;

       -rozwijanie zdolności manualnych ucznia;

       -zainicjowanie współpracy między placówkami w całej Polsce.

       Czas trwania projektu: wrzesień 2021 r. – maj 2022 r.

       Zadania świetlicy w Kruszynie: opiekunowie świetlicy wybrali kilka zagadnień do realizacji w naszej szkole. Odnoszą się one do szeroko pojętej ekologii, pozwalają zdobyć wiedzę z geografii, biologii, astronomii.  Ważną funkcją projektu jest integracja dzieci oraz wspólne wykonywanie różnorodnych działań, z których relacje będą się pojawiać na stronie naszej szkoły.

       Osoby odpowiedzialne za realizację projektu: Magdalena Chrząstek, Anna Gabryel, Justyna Kowalik, Dorota Wojtasińska.

      • 11 listopada w naszej szkole

      • 11 listopada - wolność, niepodległość - to hasło było motywem przewodnim  obchodów Narodowego Święta Niepodległości, czyli 103 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wiersze, piosenki, a także prezentacja multimedialna przybliżyły uczniom wydarzenia z tamtego okresu.

      • Przyroda na liściu malowana

      • 4 listopada uczennice kl 3 i 8 wzięły udział w powiatowym konkursie plastycznym "Przyroda na liściu malowana". Nina Tyrka zdobyła wyróżnienie.

       Gratulujemy i życzymy wszystkim uczestniczkom wielu sukcesów.

      • Dzień Kredki

      • Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas I-III do wzięcia udziału w konkursie plastycznym z okazji DNIA KREDKI.

       Zadaniem konkursowym jest wykonanie ilustracji oczywiście KREDKAMI do piosenki Fasolek pt. „Kolorowe kredki”.

       Format pracy: A-4

       Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej w terminie do 22 listopada.

       Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody w postaci zestawów plastycznych w walizce (kredki, farby, mazak)

      • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

      • 5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Data ta nie jest przypadkowa – jest to bowiem dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disneya. Jest to niebywała okazja, aby przypomnieć sobie ulubionych bajkowych bohaterów.  Z tej okazji uczniowie kl.I-III wzięli udział w zajęciach bibliotecznych podczas których musieli wykazać się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. rozwiązywali zagadki, rozpoznawali bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, karty pracy, labirynty oraz zabawy ruchowe. Najwięcej emocji przyniosła zabawa pt. ”Zatrute jabłko” –  rozwijająca szybkość i refleks oraz  zabawa „Pomagamy Kopciuszkowi” – podczas której uczniowie przez chwilę mogli poczuć się jak Kopciuszek oddzielając groch od ziaren fasoli. W tym dniu uczniowie przynieśli do szkoły przeróżne przedmioty wśród których były koszulki, maskotki, książki, lalki, figurki przedstawiające ich ulubione bajkowe postacie, a następnie je zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom z klasy. Nie zabrakło: księżniczek, Myszki Miki, Kubusia Puchatka, Boba Budowniczego, Królewny Śnieżki, Świnki Peppy, Spangeboba, Króla Lwa i wielu innych bajkowych postaci.  Na zajęciach panowała iście bajkowa atmosfera.

        Celem tego święta było przypomnienie postaci z kultowych bajek, jak również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną bajek. Bajek, w których postacie często uczą rozróżniania dobra od zła, prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym, czy współczucia. Był to również dzień promowania i rozwijania zainteresowań czytelniczych naszych najmłodszych uczniów.

      • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

      • W październiku obchodziliśmy  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To październikowe święto bibliotek szkolnych, ustanowione zostało przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999r., obchodzone było przez jeden dzień, a od 2008 r. przez cały październik. Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na ważną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwoju zainteresowań czytelniczych. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: „Baśnie i legendy z całego świata”.

       W tym roku w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych udział wzięli uczniowie kl.1-3. Na lekcji bibliotecznej, poświęconej baśniom i legendom uczniowie poznali utwory pochodzące z różnych stron świata. Poznali mnóstwo niesamowitych, niebywałych, pięknych, a niekiedy i zagadkowych historii. Wszystkie zaprezentowane utwory cechowała ogromna wartość edukacyjna. Baśnie i legendy uczą młodego czytelnika, jak należy żyć: uwrażliwiają na dobro i zło, pokazują, jak powinno wyglądać postępowanie w różnych sytuacjach, uświadamiają konieczność pokonywania zagrożeń, przeszkód i życiowych przeciwności

       Wśród uczniów największym zainteresowaniem cieszyły się najsłynniejsze legendy europejskie. Uczniowie wysłuchali m.in. legendy pochodzące z Danii, Hiszpanii, Grecji. W ostatnim tygodniu października na długiej przerwie czytane były wybrane baśnie. Ponadto przez cały miesiąc w bibliotece szkolnej zorganizowana była wystawa książek „Baśnie i legendy świata”.

       Na pytanie „Czy warto czytać baśnie i legendy?” uczniowie zgodnie odpowiedzieli, że tak. Czytanie bowiem to najlepsza okazja do spędzenia wolnego czasu.

      • Światowy Dzień Mycia Rąk

      • 15 października uczniowie z grupy świetlicowej włączyli się w obchody tego święta. Jego celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk oraz mobilizacja jak największej ilości osób do częstego używania wody i mydła. Światowy Dzień Mycia Rąk to sposób na uświadomienie nie tylko uczniom, że mycie rąk ma ogromny wpływ na stan zdrowia i może uchronić przed wieloma chorobami. 

       Okazuje się, że mycie rąk wodą i mydłem przed posiłkiem i po skorzystaniu z toalety redukuje infekcje dróg oddechowych o około 25%. Co ważne, regularna higiena jest podstawą walki z koronawirusem. Dokładne mycie dłoni i częste ich odkażanie zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID-19. Uczniowie uczęszczający do świetlicy mieli okazję porozmawiać o tym jak ważne jest mycie rąk. Poznali szereg ciekawostek dotyczący np. ilości mikrobów znajdujących się na telefonie komórkowym, najbrudniejszych miejsc w domu itp. Ponadto wykonali demonstrację w praktyce – myjąc ręce według zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

      • "Dziady cz. II"

      • Dzisiaj w Dzień zaduszny uczniowie kl. VII brali udział w głośnym czytaniu " Dziadów cz.II".

       W niezwykłej scenerii, przy zasłoniętych oknach i zapalonych świecach przenieśli się w czasy romantyzmu, by poznać losy bohaterów dramatu Mickiewicza. "Dziady cz.II" to utwór opisujący dawny obrzęd ludowy związany z przywoływaniem dusz zmarłych, w trakcie którego żywi pomagają umarłym w odzyskaniu spokoju ducha, a zmarli w zamian udzielają żyjącym przestróg i nauk moralnych, na podstawie własnych doświadczeń. Ludowe widzenie świata w utworze wyraża treści związane z tym, jak żyć, by zasłużyć na szczęście wieczne.

      • Szkoła pamięta...

      • W ostatnim tygodniu października uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczycieli, bardzo licznie uczęszczali na nasz lokalny cmentarz. Oprócz zapalania symbolicznych zniczy, uczniowie bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem  porządkowali groby poległych żołnierzy, a także stare, zapomniane mogiły.

       "Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość" - mawiał nasz wielki rodak - Jan Paweł II, dlatego pamiętamy ...

      • DEN w naszej szkole

      • Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto, święto polskiej szkoły: nauczycieli, pracowników obsługi oraz uczniów. Uczniowie naszej szkoły, chcąc wyrazić swą wdzięczność za trud wkładany w codzienną edukację, przygotowali z tej okazji akademię.

       Poza recytacją i śpiewem mogliśmy zobaczyć scenki z życia ucznia i szkoły. Pierwsza z nich  przedstawiała codzienny dylemat ucznia, czyli wymówkę - co zrobić, aby nie pójść do szkoły. Druga scenka prezentowała rozmowę uroczej pani redaktor z uczniami, z woźną oraz  nauczycielką. Akademia zakończyła się wspólną piosenką wszystkich występujących uczniów. Każdy z nauczycieli i pracowników szkoły otrzymał miły upominek w formie kwiatów.