• Szkoła Patriotów

• PROJEKT „SZKOŁA PATRIOTÓW”

Nasza szkoła realizowała projekt „Szkoła Patriotów”.

Jego celem było:

- przywracanie i podtrzymywanie pamięci o ważnych dla historii naszej Ojczyzny i regionu bohaterach i wydarzeniach
          - upowszechnianie wiedzy na temat miejsc męczeństwa na naszej ziemi,
          - systematyczna opieka nad miejscami pamięci, które upamiętniają na naszym terenie ważne wydarzenia z historii Polski
          - kształtowanie wśród dzieci i młodzieży szacunku do przeszłości i dziedzictwa
          - pielęgnowanie tradycji patriotycznych poprzez propagowanie wiedzy o ważnych wydarzeniach z historii naszego regionu
          - rozwijanie kreatywności i umiejętności wśród uczniów w zakresie efektywnej współpracy w grupie
          Realizacja działań w ramach projektu umożliwi szkole staranie się o uzyskanie certyfikatu „Szkoła Patriotów”.

Szkoła Patriotów - wybór miejsca pamięci

Realizacja projektu została podzielona na kilka etapów, a planowane przez nas działania zostały wpisane do programu wychowawczo -profilaktycznego szkoły.

Pierwszym naszym działaniem był wybór miejsca pamięci. Miejscem pamięci, które wybraliśmy jako najważniejsze dla naszej społeczności lokalnej jest Pomnik Pamięci związany z powstańcami styczniowymi i ofiarami II wojny światowej. To właśnie to miejsce otoczymy szczególną opieką i troską.

Marszobieg "Śladami Powstania Styczniowego"

1 czerwca cała nasza szkolna społeczność wzięła udział w marszobiegu na dystansie 1863 metrów. Jego ideą było upamiętnienie 160 rocznicy Powstania Styczniowego i zaangażowanie w to działanie jak największej liczby uczniów, a także pokazanie uczniom, że cześć i pamięć można oddawać na różne sposoby.

MIĘDZYGMINNY KONKURS PLASTYCZNY o tematyce powstańczej pod nazwą

„Powstanie Styczniowe : Historia i pamięć”

Kolejnym naszym działaniem była organizacja konkursu plastycznego, którego celem było:

- uczczenie 160 rocznicy Powstania Styczniowego,

- kultywowanie i upowszechnianie tradycji narodowej,

- pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej i postaw patriotycznych wśród

młodego pokolenia za pośrednictwem wypowiedzi plastycznej

- budzenie zainteresowań przeszłością,

- popularyzowanie wśród młodzieży tematyki historii powstania styczniowego,

- propagowanie wśród uczniów historii regionalnej,

- rozbudzenie wyobraźni twórczej dzieci i młodzieży oraz zainspirowanie do rozwijania zdolności oraz umiejętności plastycznych

Konkurs skierowany był do uczniów klas I – VIII szkół podstawowych. Organizowany w trzech

kategoriach wiekowych:

1) kat. I dla uczniów kl. I – III

2) kat. II dla uczniów kl. IV- VI

3) kat.III dla uczniów kl. VII -VIII

Zadaniem  konkursowym było wykonanie pracy plastycznej – plakatu dotyczącego wydarzeń, postaci, scen walki podczas powstania styczniowego.

Konkurs historyczny pt. "Śladami powstania styczniowego" . Głównym celem konkursu było uświadomienie uczniom znaczenia Powstania Styczniowego oraz promowanie i kształtowanie patriotyzmu w nawiązaniu do tradycji niepodległościowych narodu polskiego.

Międzygminny Konkurs Recytatorski "Opowiem Ci o mojej ojczyźnie". Głównym celem konkursu było uczczenie 160. rocznicy Powstania Styczniowego oraz prezentacja umiejętności artystycznych, rozwijanie umiejętności językowych,a także kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego. Konkurs podzielony był na dwie kategorie wiekowe: uczniowie kl.I-III i  uczniowie kl. IV-VIII.

Patriotyczny spacer.

Spacer uczniów kl.I-III do miejsc pamięci znajdujących się na terenie pobliskiego cmentarza parafialnego.

Żywa lekcja historii.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłym spotkaniu  ze świadkiem historii panem Stanisławem Zasępą – członkiem Towarzystwa Przyjaciół Kruszyny, który przybliżył  uczniom naszej szkoły wydarzenia z okresu II wojny światowej, a w szczególności tragiczną historię "Krwawego poniedziałku".