• Aktualności

            • Laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego

            • 8 maja uczennica naszej szkoły Marika Bodanka otrzymała z rąk Śląskiej Wicekurator Oświaty zaświadczenie potwierdzające uzyskanie tytułu Laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego. Ten ogromny sukces dydaktyczny to niewątpliwie wynik niezwykłych zdolności oraz ciężkiej pracy Mariki.

              Uzyskanie tytułu laureata uprawnia do zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego przy jednoczesnym otrzymaniu 100% punktów oraz daje pierwszeństwo w wyborze szkoły średniej.

              Gala wręczenia zaświadczeń laureatom odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie z udziałem władz oświatowych województwa śląskiego, dyrektorów szkół oraz rodziców nagrodzonych uczniów. Serdecznie gratulujemy naszej uczennicy i życzymy dalszych sukcesów dydaktycznych.

              Jesteśmy dumni, że wśród laureatów województwa śląskiego znalazła się uczennica naszej szkoły, godnie reprezentująca i promująca naszą szkołę na szczeblu wojewódzkim

            • Wycieczka Pszczyna-Oświęcim

            • W czwartek 11 kwietnia 2024r., wczesnym rankiem uczniowie naszej szkoły  wyruszyli na wycieczkę  do Pszczyny i  do jednego z najważniejszych miejsc w historii Polski – Muzeum Auschwitz-Birkenau.

              Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania neobarokowego zamku w Pszczynie. Udokumentowane początki murowanego, obronnego zamku pszczyńskiego sięgają I połowy XV wieku. Wtedy to dobrami pszczyńskimi władali książęta cieszyńscy. W późniejszych latach zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Obecny właściciel – Bolko (wywodzący się z dynastii Hochbergów) mieszka w Monachium. Zamek w Pszczynie należy do tych nielicznych muzeów tego typu w naszej części Europy, które zachowały historyczne, w 80% oryginalne wyposażenie. Pałac jest pięknie wyposażony, posiada oryginalne, idealnie zachowane wnętrza, które zrobiły niemałe wrażenie na zwiedzających. Zamek w Pszczynie jest bowiem  obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.

              Nie była to jednak typowa wycieczka szkolna, gdyż jako drugi punkt uczniowie odwiedzili największy cmentarz świata. Zobaczyli jedno z najsmutniejszych miejsc na świecie, przepełnione ludzką tragedią, barbarzyństwem i nienawiścią. Z przewodnikiem, po minięciu bramy z niemieckim napisem „Arbeit macht frei”, uczniowie rozpoczęli zwiedzanie wystawy stałej oraz obiektów na terenie obozu macierzystego Auschwitz I. Następnie udali się do obozu Auschwitz II – Birkenau. Zobaczyli z bliska czym była wojna i jaką cenę płacili i wciąż płacą za nią narody. Nasi uczniowie w refleksji i zadumie zobaczyli Miejsce Pamięci, baraki, rampę, ubrania, cele, zdjęcia, komorę gazową, krematorium i inne smutne pamiątki obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Nasza młodzież w skupieniu i powadze należnej temu miejscu zwiedziła teren byłego obozu.  Była to prawdziwa lekcja historii o tragicznych wydarzeniach jakie miały miejsce podczas II wojny światowej.

              Zwiedzanie uwrażliwiło uczniów na los innych oraz skłoniło młodych ludzi do głębokiej refleksji nad istotą człowieczeństwa i potrzebą pielęgnowania takich wartości jak: wzajemny szacunek, przyjaźń, tolerancja, miłość.

            • Majowe święta

            • 233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli.

            • Warsztaty Ekologiczne

            • 26 kwietnia w naszej szkole miały miejsce Warsztaty Ekologiczne. Wprowadzeniem do tematu była projekcja filmu "My jesteśmy zmianą". Następnie uczniowie klas I i II wypełniali rebusy i kolorowanki o tematyce ekologicznej. Uczniowie klasy III wyklejali Ziemię na papierowych talerzykach. Uczniowie klas IV-VIII mieli do wykonania trzy zadania: 

              • stworzyć ciekawy kolaż z recyklingowych materiałów o tematyce ekologicznej
              • zaprojektować torbę ekologiczną, zachęcającą do redukcji opakować foliowych i plastikowych, zgodnie z ideą ZERO WASTE
              • wykonać recyklingową zabawkę.

              Prace trwały trzy godziny lekcyjne. Uczniowie pracowali z wielkim zaangażowaniem, wykazali się pomysłowością i niebywałą wyobraźnią. Efekty ich pracy można podziwiać na wystawie obok kącika regionalnego oraz na zdjęciach.

            • Wyniki konkursu z języka angielskiego ‘Forget-me-not’

            • 16 kwietnia 2024 roku przeprowadzono w naszej szkole ogólnopolski konkurs ‘Forget-me-not’ zorganizowany przez Centrum Edukacji Filotimo, nad którym patronat objęło czasopismo ‘Języki obce w szkole’. Do rywalizacji mogli przystąpić uczniowie z klas         IV-VIII. Aby przygotować się do konkursu należało zapoznać się z opowiadaniami, sentencjami oraz piosenkami w języku angielskim dostosowanymi do kategorii wiekowej. Celami konkursu było: -Rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania językiem angielskim -Podniesienie umiejętności językowych -Promowanie czytelnictwa -Podniesienie samooceny uczniów.  Wyniki dla Szkoły Podstawowej w Kruszynie podane od najwyższego w placówce wyniku procentowego:

              Kategoria kl.IV

               I miejsce Wiktoria Majchrzak

              II miejsce Zuzanna Frymus

              III miejsce Zuzanna Gałbas

              Kategoria klas V-VI

              I miejsce Lena Perlińska

              II miejsce Liliana Włodarczyk

              III miejsce Antoni Jadczyk

              Kategoria klas VII-VIII

              W naszej szkole w tej kategorii wzięła udział  Marika Bodanka uzyskując wysoki wynik.

              Szkolni koordynatorzy konkursu Justyna Broniszewska i Anna Gabryel serdecznie dziękują uczniom za zaangażowanie, poświęcony na naukę czas oraz zaprezentowanie swojej wiedzy. Zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach.

            • Szkolny Konkurs Fotograficzny

            • Zapraszamy do udziału w Szkolnym Konkursie Fotograficznym " Piękno naszej Ziemi w obiektywie". Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas I-VIII. Każdy uczestnik może przesłać 1 fotografię w wersji elektronicznej na adres knaskasia@wp.pl lub katwrona@o2.pl. Prace konkursowe powinny artystycznie uchwycić elementy przyrody nieożywionej, ożywionej, zjawiska przyrodnicze, itp. Do każdej fotografii należy dołączyć etykietę z imieniem i nazwiskiem, klasą i miejscem wykonania zdjęcia. Prace można przesyłać do 25 kwietnia. Poniżej regulamin konkursu.

               

            • Konkursie Poezji Śpiewanej i Recytowanej

            • 18 kwietnia uczennice naszej szkoły: Marika Bodanka, Lena Perlińska i Wiktoria Walkiewicz reprezentowały naszą szkołę w XIII Powiatowym Konkursie Poezji Śpiewanej i Recytowanej.

              Umiejętności recytatorskie uczestniczek konkursu zostały docenione. Na podium znalazły się Marika Bodanka- I miejsce i Lena Perlińska - III miejsce.

              Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

            • Drużyna Energii

            • Nasza szkoła została wyróżniona w 7. edycji Drużyna Energii. Jako wyróżnienie otrzymaliśmy zestawy strojów sportowych.

              Celem akcji Drużyna Energii jest zachęcanie młodzieży z całej Polski do aktywności fizycznej. Ruch to ważny element rozwoju dziecka. Akcja nie tylko zachęca do sportu ale również do wspólnego, aktywnego spędzania czasu. Poniżej prezentujemy wyróżniony przez komisję konkursową film.

              (20+) Facebook

               

            • Wielkanoc

            • Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, smacznego Święconego, mokrego dyngusa

              życzą:

              Dyrektor, Nauczyciele i Pracownicy Obsługi.

            • Warsztaty artystyczne

            • W dniu 20.02.2024r. wybrani uczniowie naszej szkoły z klasy VII uczestniczyli w warsztatach artystycznych w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. Próbowali swoich sił w pracowniach: malarskiej, rzeźby, jubilerskiej, graficznej oraz multimediów. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem pięknej szkoły, profesjonalnie wyposażonych pracowni oraz ciekawie poprowadzonych warsztatów.

            • Walentynki

            • Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy walentynki. Z tej okazji chętni uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności w szkolnym programie " Mam talent". Doręczona została również szkolna poczta walentynkowa

            • Życzenia

            • Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenie dużo ciepła, ludzkiej życzliwości, wielu głębokich i radosnych przeżyć, wewnętrznego spokoju, wytrwałości i radości, a w nadchodzącym Nowym Roku 2024 wiele zadowolenia, sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym oraz samych szczęśliwych chwil w każdy dniu życzą: Dyrektor, Nauczyciele i Pracownicy  Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie

            • Finał Szlachetnej Paczki

            • Finał Szlachetnej Paczki

              Wolontariusze Szkolnych Kół Wolontariatu z Widzowa i z Kruszyny składają serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy wsparli akcję „Szlachetna Paczka”.

              Dzięki Państwa niezwykłej ofiarności i ogromnemu zaangażowaniu mogliśmy spełnić potrzeby rodziny Pani Janiny mieszkającej na terenie naszej gminy. Zebrana kwota w wysokości 3 945,37 pozwoliła na zakup:

              - materaca

              - opału

              - kołdry i pościel

              - odzieży

              - produktów spożywczych

              - środków czystości

              Zgromadzone i zakupione produkty spożywcze, środki czystości, poduszki, kołdry, pościel i odzież zostały pięknie zapakowane i dostarczone przez strażaków OSP Kruszyna obdarowanej rodzinie.

              Słowa podziękowania kierujemy do: dyrektora Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie, dyrektora Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie, nauczycieli, rodziców, uczniów, pracowników Urzędu Gminy Kruszyna, radnych Gminy Kruszyna, prywatnych przedsiębiorców z terenu Gminy Kruszyna oraz wszystkich mieszkańców naszej gminy, którzy wsparli tę szlachetną akcję.

              Drodzy Darczyńcy, nasze wspólne działanie sprawiło, że po raz kolejny mogliśmy uszczęśliwić potrzebującą rodzinę. Najbardziej cieszy fakt, że udało nam się spełnić kluczowe potrzeby rodziny- zakupić materac, kołdry i poduszki. Wywołanie uśmiechu na twarzach obdarowanych jest najważniejszą formą podziękowania.

              Wszystkim ludziom dobrej woli życzymy, by uśmiech zawsze gościł na ich twarzach, a okazane dobro powróciło. Mocno wierzymy, że: „(…) ludzi dobrej woli jest więcej (…) że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim.”

            • Mistrz Ortografii

            • Serdecznie gratulujemy uczennicy naszej szkoły - Marice Bodance zdobycia wyróżnienia w V Wojewódzkim Dyktandzie im. Jury Krakowsko- Częstochowskiej -" Mistrz Ortografii"

            • Szkoła Patriotów

            • 27 listopada 2023 roku Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie otrzymała certyfikat z tytułem "Szkoła Patriotów", za udział w Wojewódzkim Projekcie Edukacyjnym. Celem projektu jest kształtowanie u dzieci i młodzieży szacunku dla przeszłości i tradycji, dziedzictwa narodowego i kulturowego poprzez systematyczną opiekę nad miejscami pamięci, stanowiącymi materialne świadectwo ważnych wydarzeń z historii Polski. Projekt miał na celu podkreślenie roli miejsc pamięci w kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej oraz pielęgnowanie tradycji patriotycznych.

            • „Mała książka – wielki człowiek”

            • W ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” uczniowie klasy pierwszej otrzymali specjalne Wyprawki Czytelnicze. W tym roku na pierwszoklasistów czekała najnowsza książka Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza”, natomiast rodzice otrzymali poradnik „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” mówiący o korzyściach wynikających ze wspólnego czytania i rekomendujący wartościowe książki warte przeczytania.  Za sprawą tych specjalnie przygotowanych książek wspólnie z Instytutem Książki chcemy zaprosić naszych najmłodszych uczniów do częstego sięgania po książki  oraz czytania samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych.

              Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,

            • 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

            • W rocznicę odzyskania niepodległości przeżywaliśmy patriotyczną uroczystość, która była zwieńczeniem działań mających na celu uczczenie 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Było ono jednym ze zrywów narodowowyzwoleńczych Polaków w drodze do wolności. Uroczystość powiązana była z projektem: "Śladami powstania styczniowego w regionie częstochowskim". Składamy wszystkim serdeczne podziękowania. Zaangażowanie i udział w uroczystości były wyrazem naszego patriotyzmu. DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA UDZIAŁ.

            • Akcja „Szkoła do hymnu”

            • Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. O symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie i nauczyciele odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Akcja ta miała na celu włączenie całej społeczności szkolnej w świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości.

            • Dzień Zdrowego Śniadania

            • 8 listopada uczniowie kl. I,II,III i IV włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Zdrowego Śniadania. W tym dniu odbyły się zajęcia mające na celu promowanie zdrowego śniadania i zdrowej żywności. Podczas zajęć dowiedzieli się jak powinno wyglądać prawidłowo przygotowane śniadanie tak, aby dało nam energię i siłę do nauki i zabawy, odgadywali zagadki, klasyfikowali różne produkty spożywcze do tych zdrowych i tych niezdrowych. Poznali  tradycyjne śniadania jakie jedzą  ludzie na świecie. Na koniec  ze zdrowych i pełnych witamin produktów przygotowali smaczne, pożywne i kolorowe kanapki.