• Aktualności

            • Jak wspierać dzieci podczas epidemii koronawirusa?

            •  Epidemia koronawirusa wywołuje w nas uczucia takie jak lęk, stres i niepewność. Zwłaszcza dzieci silnie je odczuwają. Chociaż każde dziecko inaczej radzi sobie z takimi emocjami, to w obliczu zamkniętej szkoły i izolacji od kolegów i koleżanek z klasy, my dorośli musimy dać im wsparcie oraz stworzyć poczucie „normalności”. Przedstawiam Państwu kilka wskazówek, jak wspierać dzieci w tym trudnym czasie.

              RODZICU:

              1.Bądź spokojny

              Spokojnie rozmawiaj ze swoimi dziećmi o koronawirusie. Ważne, aby powiedzieć dzieciom o istniejącej możliwości, że ktoś z najbliższego otoczenia w pewnym momencie będzie mieć objawy, które często są bardzo podobne do przeziębienia lub grypy. Zachęcaj dzieci, aby informowały jeśli nie czują się dobrze lub gdy boją się wirusa. Tylko dzięki temu będzie można jak najszybciej im pomóc. Zapewnij swoje dziecko, że choroba wywołana koronawirusem u dzieci i młodzieży przebiega na ogół łagodnie. Należy również pamiętać, że wiele objawów COVID-19 można leczyć. Uspokajaj. Mów dziecku, aby nie bał/a się mówić tego, co czuje i wyrażać swoich obaw.

              2. Przypominaj o zasadach higieny.

              Warto przypomnieć dzieciom, że są rzeczy, które możemy zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym: często myć ręce, nie dotykać twarzy i zostać w domu. Należy tutaj odwołać się do odpowiedzialności naszych dzieci. Mówmy im, że również od nich zależy rozprzestrzenianie się wirusa. Również na nich spoczywa odpowiedzialność za przestrzeganie zasad higieny. Pokazujmy im, że w sytuacji w jakiej wszyscy się znaleźliśmy ich decyzje  również mają ogromne znaczenie dla nas jako rodziny i dla całego społeczeństwa.

              3.Trzymaj się rutyny. Wprowadź domowy rytm dnia.

              Dzieci bowiem potrzebują rutyny. Należy zatem opracować plan dnia, aby przetrwać w tych trudnych czasach.  Polecam stworzenie harmonogramu, który obejmuje zarówno czas na zabawę, możliwość kontaktu z rówieśnikami, a także czas „wolny od technologii” i czas na prace domowe.  Dużym wsparciem dla naszych dzieci będzie zapewnienie przewidywalnego dnia i świadomości, kiedy powinny się uczyć lub wypełniać drobne obowiązki domowe, a kiedy mogą się bawić. Starszym dzieciom możemy zaproponować wspólne opracowanie takiego harmonogramu. W przypadku młodszych dzieci najlepiej zaplanować ich dzień tak, aby najpierw zacząć od obowiązków szkolnych, a następnie przeznaczyć czas na zabawę. W przypadku rodziców, którzy pracują i nie są w stanie sprawować nadzoru nad swoimi dziećmi warto byłoby porozmawiać o harmonogramie z osobą, która opiekuje się nimi i wypracować wspólny plan.

              4. Pozwól dzieciom odczuwać emocje.

              Wraz z zamknięciem szkół, odwołano dodatkowe zajęcia, treningi, mecze i zajęcia, w których dzieci uczestniczyły na co dzień. Jesteśmy skazani na zamknięcie w czterech ścianach i przebywanie tylko z rodziną. To wszystko sprawia, że nie tylko my, ale również dzieci odczuwają wiele trudnych emocji Pozwólmy im na smutek: my, dorośli, patrzymy na tę sytuację z perspektywy naszego życia i doświadczeń, a dla dzieci i młodzieży to poważne problemy. Rodzicu wspieraj i okaż zrozumienie dla ich rozterek i problemów.

              5. Sprawdź, jakie informacje o koronawirusie docierają do Twoich dzieci.

              W mediach krąży wiele informacji na temat koronawirusa, w tym również i tych nieprawdziwych. Sprawdź, co usłyszało Twoje dziecko lub co uważa, za prawdę. Dowiedz się, co Twoje dziecko już wie i wspólnie rozprawcie się z mitami. Inaczej będziemy rozmawiać z nastolatkami, a inaczej z młodszymi dziećmi. Nastolatkowie z racji fazy buntu – buntują się przeciwko wszystkim i wszystkiemu. Ograniczenie wyjścia z domu, odseparowanie ich od tego, co jest ich codziennością odbierają jako ograniczenie wolności. Powinniśmy z nimi rozmawiać, ukazując wiedzę, że sytuacja jest przejściowa i wkrótce się zmieni. Nastolatka warto uświadomić, że jego zachowanie przekłada się na zdrowie innych. Można usiąść wspólnie z dziećmi przed komputerem i  poczytać informacje o koronawirusie pochodzące z wiarygodnych źródeł instytucji państwowych tj. Ministerstwo Zdrowia, NFZ czy Głównego Inspektora Sanitarnego lub organizacji takich jak UNICEF, czy Światowa Organizacja Zdrowia.

              6. Nie bagatelizujmy, nie oszukujmy i nie żartujmy.

              Nie udawajmy, że nic złego się nie dzieje, nie ukrywajmy niczego, nie bagatelizujmy sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Mówmy dzieciom prawdę. Kłamstwo nie może zachwiać poczucia bezpieczeństwa. W sytuacji, gdy dziecko bagatelizuje problem musimy uświadomić je, mówić o konieczności przestrzegania higieny i bezpieczeństwa oraz o konsekwencjach lekceważenia tych zasad.

              I co najważniejsze…

              Spróbujmy stwarzać na co dzień różne okazje do wspólnego spędzania czasu.

              W przeżywaniu trudnych emocji istotna jest równowaga między rozmową o naszych odczuciach, a znajdywaniem rozrywki, która pozwoli rozproszyć myśli. Poświęćmy czas naszym dzieciom, którego na co dzień zazwyczaj nam brakuje na rozmowy i wspólnie podejmowane działania.

              Oprac. Dorota Wojtasińska

            • Bezpieczeństwo w sieci

            • BEZPIECZNA PRACA Z KOMPUTEREM I W INTERNECIE – informacja dla rodziców

              Poniżej znajdą Państwo wybrane, możliwe zagrożenia, na które należy zwrócić uwagę, szczególnie teraz podczas realizacji nauki zdalnej.

              TREŚCI ZAGRAŻAJĄCE ROZWOJOWI PSYCHICZNEMU I MORALNEMU UCZNIÓW. 

              Podczas przeglądania treści potrzebnych do nauki w wynikach wyszukiwania może pojawić się strona, która nie jest przeznaczona dla dzieci. Również niektóre aplikacje sugerowane użytkownikowi strony są nieodpowiednie dla dziecka.  

              Warto ustawić w używanych systemach operacyjnych opcje kontroli rodzicielskiej.
              W miarę możliwości rodzice powinni jednak towarzyszyć dziecku podczas nauki. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodszych uczniów. 

              NIEZWERYFIKOWANE INFORMACJE. CO JEST PRAWDĄ, A CO FAŁSZEM? 

              Podczas nauki on-line dziecko może natrafić w internecie na informacje, które wzbudzą w nim niepokój. Ważne jest, aby omówić taką sytuację i wyjaśnić dziecku, że wiele treści zamieszczanych w sieci nie służy informowaniu, a często tylko przykuwaniu uwagi czy zwiększaniu częstotliwości odwiedzin danej strony.

              REKLAMY 

              W sieci pojawia się mnóstwo reklam, które są często profilowane dla konkretnego użytkownika. Rodzice powinni pamiętać o wynikających z tego zagrożeniach.

              OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH I WIZERUNKU 

              Szkoły pracujące na platformie epodreczniki.pl mogą być pewne, że dane osobowe uczniów są bezpieczne. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że nieodpowiedzialne logowanie się do stron komercyjnych, bez przeczytania regulaminu portali, automatyczne wyrażanie zgód na dostęp do zdjęć, filmów, kontaktów, które są w telefonie, może okazać się niebezpieczne. 

              Ważne jest również, aby podczas zdalnej nauki nie narazić się na nieumyślne złamanie prawa, gdy nieświadomie udostępnimy dane osobowe lub wizerunek kolegów i koleżanek ucznia.

              UZALEŻNIENIE OD INTERNETU 

              Dziecko, korzystając z internetu do nauki i zabawy, nie powinno przekraczać czasu zalecanego na pracę przy komputerze dla danej grupy wiekowej. Może to skutkować zarówno problemami z koncentracją i nauką, ale również ze zdrowiem fizycznym.

              BEZPIECZEŃSTWO SPRZĘTÓW I DOSTĘPU DO SIECI 

              Sprawdzajmy aktualność zabezpieczeń na komputerach i smartfonach dziecka. Istnieją darmowe programy kontroli rodzicielskiej.  Każdy system operacyjny daje również możliwość ustawienia pewnych ograniczeń.

              NIEBEZPIECZNE KONTAKTY 

              Dzieci i młodzież, które korzystają z internetu, szczególnie z portali społecznościowych, są narażone na kontakt z osobami mającymi złe intencje. Dlatego też powinniśmy się szczególnie interesować się, z kim  dziecko utrzymuje kontakt oraz informować o wszelkich próbach kontaktu ze strony obcych osób. 

              CYBERPRZEMOC 

              O wszelkich formach cyberprzemocy (słownej, nękania, podszywania się pod inne osoby) należy informować odpowiednie organy, zarówno w sytuacji, kiedy ofiarą jest nasze dziecko, jak i wówczas, kiedy jest ono świadkiem takich działań.

              GRY KOMPUTEROWE I WIDEO 

              Dzieci są również narażone na nieodpowiednie treści zawarte w grach. Aby tego uniknąć, warto sprawdzać kategorię wiekową danej gry oraz to, czy nie zawiera np. scen przemocy, hazardu, pornografii. Europejski system klasyfikacji gier PEGI nadaje oznaczenia wieku i treści zawartych w grze. Są one obecne praktycznie na każdej grze dostępnej on-line bądź w sklepie.

              Oprac.na podstawie: 

              Kształcenie na odległość – poradnik dla szkół MEN

            • Jak stworzyć dziecku idealne warunki do nauki?

            • Opinia psychologa

              Często rodzice nie zdają sobie sprawy jak ważne jest by stworzyć dziecku dobre warunki do nauki w domu. Zachęcam do przeczytania poniższego tekstu i sprawdzenia czy robimy wszystko tak jak należy czy może warto coś zmienić.

              Ważne, by dziecko miało poczucie, że jest przy nim wspierający je dorosły i w razie potrzeby poświęci mu 100% swojej uwagi.

              1. Zanim zasiądzie do zeszytów, warto zadbać, by nic go nie rozpraszało: wyłączyć telewizor, radio, zamknąć drzwi do pokoju, sprawdzić czy nie dochodzą z innych pomieszczeń np. odgłosy świetnie bawiącego się rodzeństwa. Pamiętaj w pomieszczeniu w którym dziecko się uczy powinna panować CISZA. 
              2. Zadbaj by dziecko miało swój kącik do nauki, najlepiej z własnym biurkiem i krzesłem przystosowanym do wzrostu dziecka.
              3. Ważne jest też by światło padało z lewej strony gdy dziecko jest praworęczne a z prawej gdy dziecko jest leworęczne.
              4. Oświetlenie elektryczne nie może być zbyt słabe, nie może też być zbyt jaskrawe.
              5. Na biurku powinien panować porządek, znajdować się na nim powinny tylko rzeczy aktualnie potrzebne do odrobienia pracy domowej.
              6. W pokoju nie może być duszno ani zbyt gorąco, optymalna temperatura to ok. 20 – 21 stopni Celsjusza.
              7. Nie spodziewaj się, że dziecko będzie odrabiać pracę domową dwie godziny bez przerwy. Gdy się zmęczy nauką, jego koncentracja osłabnie. Dlatego najlepiej jest, by robiło w czasie uczenia krótkie 10-15-minutowe przerwy np. na zrobienie herbaty.
              8. Jeśli dziecko odrabia pracę domową, nie przeszkadzaj mu. Nie pozwól też, by robiło to rodzeństwo.
              9. Na atmosferę do nauki wpływa ilość książek w domu oraz nastawienie rodziców do szkoły i edukacji. Im bardziej RODZICE wspierają dziecko w nauce, tym lepsza jest atmosfera do uczenia się.
              10. Bądź gotowy do pomocy, jeśli dziecko cię potrzebuje. Nie naciskaj jednak, jeśli o to nie prosi. Czasem lepiej je zostawić, by rozwiązało problem samo. Nie jest jednak dobrze, jak dziecko ma poczucie że jest ze swoimi szkolnymi problemami samo.
              11.  Gdy dziecko odrabia lekcje, dyskretnie sprawdzaj, czy rzeczywiście się uczy.
              12. W młodszych klasach sprawdzaj czy dziecko odrobiło wszystko co było zadane, sprawdź też czy zadania wykonane są prawidłowo.
              13. Nigdy nie zapominajmy o jeszcze jednym potężnym narzędziu. Pochwała za odrobione lekcje skutecznie dodaje dziecku skrzydeł.
              14. Współpracujmy ze szkołą- Pamiętajmy, że nauczyciel to sprzymierzeniec w procesie edukacji dziecka.
            • Nauka zdalna w czasie zawieszenia zajęć

            • Szanowni Rodzice,

              Drodzy Uczniowie

              Obecna sytuacja epidemiczna jest bardzo trudna i uciążliwa dla całego społeczeństwa. Szczególny niepokój mogą odczuwać uczniowie klas ósmych, którzy przygotowują się do egzaminu ósmoklasisty. Dlatego w związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych nauczyciele będą przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu za pośrednictwem

              • dziennika elektronicznego,
              • strony internetowej szkoły,
              • mailingu do rodziców, a w przypadku starszych uczniów bezpośredni kontakt elektroniczny.

                Ministerstwo Cyfryzacji oraz GovTech Polska i instytucje publiczne przygotowały poradnik dla nauczycieli i dyrektorów szkół do nauki zdalnej.  

              W poradniku zamieszczone są wskazówki, z jakich stron, portali czy serwisów można korzystać w okresie zawieszenia zajęć. Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych, dostępnych w internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych. Adresy przydatnych stron i portali internetowych będziemy na bieżąco uzupełniać.

              A teraz:

              Dbajmy o siebie i swoich najbliższych. Pamiętajmy o podstawowych zasadach higieny. Sprawdzajmy na bieżąco informacje zamieszczanie przez Ministerstwo Zdrowia, GIS i na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

               

            • Zawieszenie zajęć

            • Informuję, że w związku z zagrożeniem koronawirusem Minister Edukacji Narodowej podjął decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktyczno - wychowawczych oraz opiekuńczych. W szczególnych przypadkach w dniach 12 - 13 marca 2020 roku szkoła pozostanie otwarta, a nauczyciele będą sprawować opiekę nad uczniami. Od 16 marca 2020 roku szkoła będzie zamknięta. O kolejnych decyzjach informacje będę przekazywał Państwu na bieżąco za pośrednictwem strony internetowej szkoły i librusa.

              Z poważaniem - Paweł Klekot

            • E-materiały

            • Materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu.

              Szanowni Państwo,

              E-podręczniki - opracowują je beneficjenci konkursowi wybrani w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

              E‑materiały zawierają atrakcyjne multimedia – filmy edukacyjne, animacje i prezentacje 3D, gry edukacyjne, wirtualne laboratoria, mapy myśli, audiobooki oraz zestawy ćwiczeń interaktywnych. Uczniowie będą mogli je wykorzystać podczas samodzielnej pracy w domu.

              https://epodreczniki.pl/ksztalcenie-ogolne/szkola-podstawowa

              Wolne Lektury to podstawowe źródło lektur szkolnych w formie cyfrowej dla całego systemu edukacji.

              https://wolnelektury.pl/

            • INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO

            • INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO
              DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

              (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO)

              Warszawa, 24.02.2020 r.

              W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

              Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

              1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

              • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
              • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

              2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

              a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

              b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

              • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
              • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

              3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2
              to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

              Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

              Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą
              z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

              Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

              Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.

            • #Szkoła Pamięta

            • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

              W hołdzie Żołnierzom Wyklętym w 2011r. sejm ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W tym dniu w całej Polsce odbywają się różnego rodzaju uroczystości i imprezy  honorujące skazywanych na zapomnienie Żołnierzy Niezłomnych.  Również nasza szkoła podjęła działania mające na celu ich upamiętnienie. W kl.VII i VIII odbyły się specjalne zajęcia edukacyjne dotyczące działalności Żołnierzy Wyklętych. Uczniom zaprezentowano prezentacje multimedialną oraz film na temat ogólnej sytuacji w powojennej Polsce oraz
              o najważniejszych oddziałach podziemia antykomunistycznego. Zajęcia urozmaicono również komiksem. Nie zabrakło też ciekawostek i historii o ich bohaterskich czynach.

              Dodatkowo biblioteka szkolna na holu szkolnym przygotowała gazetkę przedstawiającą sylwetki niektórych partyzantów i ich krótką charakterystykę.

              Szkolne obchody tego święta z pewnością wzbogaciły wiedzę historyczną naszych uczniów
              i poczucie tożsamości narodowej

               

              ŻOŁNIERZE WYKLĘCI, CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

            • Akcja ratowania książek

            • W ramach promowania czytelnictwa 28 lutego biblioteka szkolna zorganizowała akcję naprawy zniszczonych egzemplarzy książek. W przedsięwzięciu udział wzięli uczniowie kl.VII. Uszkodzone książki zostały posklejane i naprawione. Podarowano im „drugie życie”. Odnowione wróciły na półki biblioteki szkolnej, aby nadal służyć czytelnikom.

            • Dzień Języka Ojczystego

            • 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, określany także mianem Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Językowego. Dzień ten został ustanowiony przez UNESCO w 1999r. dla upamiętnienia wydarzeń mających miejsce w 1952r.
              w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu. Zginęło tam wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Dzień ten ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, zwrócenie uwagi na języki zagrożone
              i ginące. To święto ma nam uświadamiać, że chronimy język ojczysty także po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej. Warto na co dzień dbać o jego czystość.

              Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w swoim założeniu dopomóc
              w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Dla uczczenia tego święta biblioteka szkolna przygotowała szereg działań. Przez cały dzień uczniowie zmagali się z różnego rodzaju zabawami językowymi w postaci zagadek i zabaw literowo-wyrazowych. Były rebusy, krzyżówki, zagadki ortograficzne oraz ukryte słowa. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się łamańce językowe, czyli wierszyki przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami. Za każde prawidłowe rozwiązanie zadań uczestnicy otrzymali słodką niespodziankę. Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem, symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

              W ramach obchodów tego dnia przygotowano również gazetkę na holu głównym szkoły. Ponadto wśród uczniów  kl. VII i VIII przeprowadzono  konkurs  o tytuł „Mistrza poprawnej polszczyzny” obejmujący zagadnienia poprawności językowej. Mistrzem poprawnej polszczyzny w kl.VII została uczennica Justyna Rygał, natomiast w kl.VIII uczeń Piotr Woldon. Dodatkowo w ramach obchodów Miesiąca Języka Ojczystego (21.02. – 21.03)  biblioteka szkolna ogłosiła Gminny Konkurs Kaligraficzny „Sztuka pisania”, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w nim. Jego głównym celem jest rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego oraz rozpowszechnianie sztuki kaligrafii.

               

              A nade wszystko szanujmy swą mowę ojczystą. „Nie znać języka swego- hańbą oczywistą”- zgodnie z tymi słowami warto dbać o to, by znać język polski- ten współczesny i ten dawny oraz pielęgnować poprawność naszej mowy.

            • Podziękowania od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

            • „Dziękujemy Wam za zaufanie, jakim po raz kolejny obdarzyliście Fundację WOŚP. Dziękujemy za każdy Wasz gest solidarności i przyjaźni skierowany w naszą stronę” - oto pierwsze słowa listów gratulacyjnych  skierowanych do wolontariuszy, którzy włączyli się w  28.  Finał WOŚP. 

              W dniu 21 lutego w Urzędzie Gminy w Kruszynie odbyło się spotkanie podsumowujące tegoroczną akcję. Uczestniczyli w nim: Wójt Gminy Kruszyna – Pani Jadwiga Zawadzka, Szefowa Sztabu WOŚP w Kruszynie – Sekretarz UG Pani Małgorzata Wierzbicka oraz liczna grupa wolontariuszek i wolontariuszy ze szkół w Kruszynie, Jackowie i Lgocie Małej wraz z nauczycielami – opiekunami. Młodzież usłyszała wiele ciepłych i życzliwych słów, które były wyrazem wdzięczności organizatorów za bezinteresowną pomoc, trud,  poświęcenie wolnego czasu, odpowiedzialną postawę. Słowa podziękowania skierowano również do Rodziców i  nauczycieli wspierających uczniów.

              Spotkanie, umilone słodkim poczęstunkiem, było też okazją, by raz jeszcze podzielić się wrażeniami z Wielkiego Finału i... pomysłami na kolejną akcję, bo jesteśmy pewni, że chcemy grać do końca świata i o jeden dzień dłużej! Dobro powraca!

            • Międzygminny Konkurs „Mam wybór”

            • 18 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XI Międzygminnym Konkursie  „Mam wybór”, który odbył się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lgocie Małej.

              Konkurs przebiegał w dwóch etapach: literackim i plastycznym. W części literackiej uczniowie musieli wykazać się znajomością dodatkowych lektur szkolnych. Natomiast część plastyczna polegała na wykonaniu ilustracji do wskazanych pozycji książkowych.

              Uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu w dwóch kategoriach wiekowych:          klasy I-III i IV-VI. W młodszej kategorii wiekowej laureatami konkursu czytelniczego zostali: Wiktoria Walkiewicz (II miejsce), Julia Powroźnik i Kacper Błoch ( III miejsce). Zwycięzcy etapu plastycznego to: Wiktoria Walkiewicz ( I miejsce), Mikołaj Fila                     ( II miejsce), Bartosz Knaś (II miejsce), Milena Kopiecka (III miejsce), Kacper Błoch          (III miejsce), Filip Wrona (III miejsce).

              Laureatami konkursu czytelniczego w starszej kategorii wiekowej zostali: Bartosz Ościk                    i Wojciech Zasępa ( I miejsce), Jan Zasępa (III miejsce).

              Zwycięzcom składamy serdeczne gratulacje.

            • Walentynki

            • Święto zakochanych, przypadające 14 lutego, przywędrowało do nas z  krajów zachodnich w latach 90. ubiegłego stulecia. Tego dnia  wszyscy zakochani  obdarowują się wzajemnie upominkami i celebrują swoje uczucie.

              Walentynki to czas przepełniony miłością, radością  i dobrymi chwilami. W naszej szkole również  poddaliśmy się nastrojowi tego dnia.  Uśmiechy, serduszka, drobne upominki,  własnoręcznie wykonane kartki z pewnością uszczęśliwiły  niejedną osobę. Dla wszystkich „zakochanych, podkochujących się i kochliwych” uczniowie przygotowali program kabaretowy opowiadający o tym najwspanialszym uczuciu na świecie. Publiczność dobrze bawiła się śledząc opowieść „O  miłości  z przymrużeniem oka”  łączącą  motywy  miejscowej  legendy,  memy,  ludowe porzekadła, przeboje disco polo i fragmenty filmów. 

              Za odrobinę słońca i humoru w zimowy dzień pięknie dziękujemy aktorom z klasy VI, uroczym tancerkom z klasy II i solistce  z klasy V.  Zaś wszystkim zakochanym życzymy  niesłabnącego uczucia, a tym, którzy na miłość dopiero czekają, wiele uśmiechu ;)

            • Zimowy obóz sportowy

            • Najlepszą formą wypoczynku jest aktywny wypoczynek, wiedzą o tym ci uczniowie, którzy byli uczestnikami wyjazdu na zimowy obóz sportowy do Murzasichle w pierwszym tygodniu ferii.

              Uczniowie pod opieką nauczycieli: Justyny Milejskiej-Cień, Anety Majcherek, Marka Smolińskiego i Marcina Woldona mogli poznawać piękno przyrody tatrzańskiej, doskonalić umiejętność jazdy na nartach i łyżwach oraz spróbować szaleńczej jazdy na snowtubingu.

              Murzasichle to miejscowość turystyczna u podnóża Tatr, w kotlinie między Gubałówką          a masywem Giewontu. Swym urokiem zachwyca o każdej porze roku. Odznacza się bogactwem przyrody i umiejętnością łączenia tradycji folkloru podhalańskiego z walorami nowoczesnej miejscowości.

              Uczestnicy wyjazdu aktywnie spędzali czas na stoku i lodowisku, doskonaląc swoje umiejętności narciarsko-łyżwiarskie, natomiast wieczorami mogli zregenerować swoje siły, korzystając z basenu.

              Jednym z punktów programu wyjazdu była wycieczka do Zakopanego, w czasie której odwiedziliśmy słynne Krupówki i wjechaliśmy na Gubałówkę.

              Byliśmy również w Termach Podhalańskich, które okazały się dla uczniów nie lada atrakcją.

                          Uczniowie wrócili zadowoleni i bogatsi o kolejne nowe doświadczenia.

            • Jasełka wielopokoleniowe

            • Okres Bożego Narodzenia to niezwykle radosny czas, podczas którego przeżywamy przyjście na świat Bożej Dzieciny. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w jasełkach wielopokoleniowych, które miały miejsce piątego stycznia w kościele p.w. św. Macieja Apostoła w Kruszynie. Oprócz uczniów naszej szkoły w inscenizacji wystąpili: członkowie Klubu Seniora w Kruszynie, rodzice, nauczyciele, dyrektor, przedstawiciele zespołu wokalnego „Ale! Babki” oraz pani wójt gminy Kruszyna- Jadwiga Zawadzka.

              Przedstawienie nawiązywało do wydarzeń biblijnych od momentu zwiastowania Najświętszej Marii Panny poprzez narodzenie Jezusa, aż do przybycia Trzech Króli. Mogliśmy również usłyszeć niezwykle wzruszające wykonanie pieśni i pastorałek.

            • Rodzina silna miłością

            • Z wielką radością informujemy, iż uczniowie naszej szkoły przygotowani przez p. Urszulę Ognik, odnieśli kolejne sukcesy w Powiatowym Konkursie Plastycznym pod tytułem: „Rodzina silna miłością”, organizowanym przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej, Starostwo Powiatowe w Częstochowie i Gminę Kłomnice.

              W kategorii klas I – III wyróżnienie otrzymała Olga Włodarczyk z klasy II, miejsce I zajął uczeń klasy I - Krystian Wierzbicki, natomiast w  kategorii klas VII – VIII I miejsce zajęła Weronika Klekot z klasy VIII.

              Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się w Pałacu w Nieznanicach. Nagrodzeni uczniowie wraz z rodzicami uczestniczyli w koncercie noworocznym. Zostali także przyjęci poczęstunkiem przez właścicielki pałacu, gdzie spędzili przyjemne popołudnie. Gratulujemy sukcesu.

            • Bal karnawałowy

            • W dniu 12.02.2020 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Uczniowie klas I - IV wystąpili w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrani za bohaterów znanych bajek i nie tylko. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki - jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, kółeczka i tańce w parach.

              Dziękujemy uczniom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów karnawałowych. Bal umożliwił wszystkim uczniom i nauczycielom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości.

            • Dzień Babci i Dziadka

            •     W naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. W tym roku szkolnym te dni 21 i 22 stycznia przypadły na czas naszych ferii zimowych, dlatego imprezy odbyły się 05 i 06 lutego. W pięknie udekorowanym holu i klasach dzieci z kl. I i II przedstawiły swoje programy artystyczne. Klasa I zaprezentowała bajkę pt. ”Zielony Kapturek”, a także wiersze i piosenki związane z tymże świętem. Klasa II zaprezentowała montaż słowno - muzyczny pt. ”Dwanaście miesięcy” oraz „Kolędnicy”. W ten sposób przeprowadziliśmy zebranych gości  przez cały Nowy Rok 2020 życząc wszystkim zdrowia, szczęścia i Do siego roku.

                  W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych: śpiewie, recytacji, odtwarzaniu ról i tańcach. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków upominkami. Rodzice uczniów przygotowali poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Serdeczne podziękowania kierujemy dla rodziców, którzy upiekli ciasta, a także pomogli w organizacji przyjęcia.

            • Graliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

            • Wielkie są serca mieszkańców naszej gminy, którzy uczestniczyli w 28. finale WOŚP oraz włączyli się w jego organizację. W tym roku najpiękniejsza orkiestra świata zagrała, by zebrać datki na dziecięcą medycynę zabiegową. Szczególnie cieszy zaangażowanie młodzieży szkolnej, która kwestowała na ulicach naszej gminy. Odpowiedzialnej i zaszczytnej pracy wolontariuszek podjęły się uczennice klasy VIII: Weronika Klekot, Natalia Mucha oraz Oliwia Zasępa. Dzielnie wspierały je młodsze koleżanki: Justyna Rygał, Aleksandra Mierczak i Oliwia Dąbrowska. Niedzielnej  kweście towarzyszyła życzliwa i pogodna atmosfera. Mieszkańcy (zachęcani także przez nasze wspaniałe wolontariuszki)  licznie przybyli na Wielki Finał WOŚP, który odbył się w budynku szkoły. Wieczór obfitował w atrakcje. Publiczność podziwiała występy taneczno – wokalne przygotowane przez przedszkolaków i uczniów ze szkół z terenu gminy Kruszyna (naszą szkołę reprezentowała ucz. kl. II Liliana Włodarczyk), wysłuchała koncertów Orkiesty Dętej oraz Ale!Babek oraz uczestniczyła we wspólnej zabawie prowadzonej przez didżeja  Helou. Warto wspomnieć również o kawiarence, serwującej pyszne słodkości i nie tylko. Zwieńczeniem imprezy było światełko do nieba. Błyszczało szczególnie pięknie, bo dzięki ofiarności mieszkańców naszej gminy konto Fundacji WOŚP zasiliło 13 901 zł 30 gr i 10 euro!

              Dziękujemy wszystkim, którzy „grali” razem z nami!