• Aktualności

            • 21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

            • ,,Małe radości i drobne gesty

              życzliwości są najpiękniejszymi

              iskierkami naszej codzienności..”

              Tolmann Pesch

               

              Główną  ideą  obchodów tego dnia jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną wrażliwość oraz wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Przesłanie tego święta jest bardzo proste: Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Niech każdy dzień będzie pełen życzliwości, uśmiechu i bezinteresownej pomocy. 

              Drodzy uczniowie!

              W tym dniu i Wy znajdźcie się wśród życzliwych!

              • Doceńcie swoich najbliższych i przyjaciół
              • Uczyńcie drobny gest życzliwości
              • Powiedzcie komuś coś miłego
              • Bądźcie życzliwi, uprzejmi i otwarci wobec innych
              • Okażcie szacunek
              • Bądźcie kulturalni
              • Używajcie czarodziejskich słów: proszę, dziękuję, przepraszam
              • Nie sprawiajcie innym kłopotów
              • Bezinteresownie pomagajcie innym
              • Pamiętajcie o uprzejmości na co dzień ; nie tylko w ten dzień bowiem najlepszym lekarstwem, którego nie sposób przedawkować to… życzliwość i uprzejmość dla drugiego człowieka
              • Bądźcie pozytywnie nastawieni do życia i nie oczekujcie niczego w zamian, a zobaczycie jak świat zmieni się wokół WAS

              Pamiętajcie : ŻYCZLIWOŚĆ ZMIENIA ŚWIAT!

                                           W Dniu Życzliwości życzymy Wam:  samych życzliwych wokół ludzi!!!

            • 11 listopada - PAMIĘTAMY

            • # SzkołaDoHymnu

              10 listopada 2020r. cała społeczność naszej szkoły wzięła udział w kolejnej edycji akcji MEN ,,Szkoła do hymnu’’. Uczniowie i nauczyciele łącząc się on-line o symbolicznej godzinie 1111 uroczyście odśpiewali ,,Mazurka Dąbrowskiego’’ .

            • 11 LISTOPADA - TROCHĘ HISTORII W ŚWIETLICY

            • Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Świetlica też o tym pamięta. Podczas naszych  ubiegłotygodniowych zajęć wykonaliśmy ciekawe prace plastyczne o tematyce patriotycznej dotyczące symboli naszej państwowości, m.in. biało-czerwone flagi, godła z białym orłem w koronie, kokardy narodowe. Były również zadania z kodowania. Dla naszych najmłodszych uczniów uczęszczających na świetlicę była to ciekawa lekcja historii.

            • „Mała książka – wielki człowiek”

            •         Nasza biblioteka szkolna włączyła się w kampanię społeczną „Mała książka -wielki człowiek”, organizowaną przez Instytut Książki. Kampania w tym roku  skierowana  jest do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych. Jej celem jest zachęcenie pierwszoklasistów  do czytania,  rozwijania umiejętności rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, aż w końcu  do czerpania przyjemność z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
              Każdy pierwszoklasista otrzymał Wyprawki Czytelnicze, czyli pakiet książeczek w  skład których wchodzą:                                                                                            - „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów polskich autorów dziecięcych,
              - „Książką połączeni czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym w jaki sposób wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy
              i aktywności związane z tekstami z książki
              - oraz kreatywny alfabet Iwony Chmielewskiej (plakat z literkami do wycinania). Za sprawą tych specjalnie przygotowanych książek chcemy wspólnie z Instytutem Książki zaprosić naszych najmłodszych uczniów do czytania samodzielnego, jak
              i z udziałem najbliższych. Dzięki przekazanym Wyprawkom Czytelniczym nauka czytania może stać się prawdziwą przyjemnością, rozbudzać wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka. Książeczki zostały wręczone uczniom podczas Pasowania na Ucznia.

              Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

            • 5 listopada – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

            • W miniony czwartek 5 listopada  już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.Ponadto rozbudzają wyobraźnię oraz pozwalają na odkrycie piękna literatury. Bajki, baśnie oraz fantastyczne opowieści pełne są przygód wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie trudności. Postacie z bajek stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom. Uczą i pomagają w przezwyciężaniu wielu barier. W ramach obchodów tego święta nauczyciel bibliotekarz zaprosił uczniów kl.1-3 do świata bajek i baśni. Podczas zajęć bibliotecznych uczniowie odgadywali przygotowane zagadki, rebusy, łamigłówki i wykreślanki. Świetnie poradzili sobie również z rozpoznawaniem rekwizytów pochodzących z różnych bajek.Następnie sprawdzali swoją pamięć i wiedzę próbując odgadnąć postacie i tytuły bajek.Niektórzy wcielając się w Kopciuszka oddzielali ziarna grochu i fasoli.Sprawdzianem spostrzegawczości i refleksu była zabawa ruchowa „Zatrute jabłko”, która wywołała nie lada emocje wśród jej uczestników. Zwieńczeniem obchodów tego jakże sympatycznego dnia było wręczenie nagród w wcześniej ogłoszonym konkursie plastycznym pt.” Moja ulubiona postać z bajki”. Dzień ten był wyśmienitą okazją, by zanurzyć się w świat magicznych historii i zainspirować do wspólnej zabawy w bajkowym wymiarze. Sprawił naszym najmłodszym uczniom wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki i że warto po nie sięgać.

            • Świetlicowy Konkurs Ortograficzny

            • 29 października w naszej świetlicy szkolnej odbył się konkurs ortograficzny dla uczniów klas III uczęszczających do świetlicy. Konkurs miał formę gry. Grając w „Maraton ortograficzny” uczniowie musieli wykazać się prawidłową pisownią, dobrą znajomością  zasad ortografii oraz umiejętnością zdrowej rywalizacji.

              Wygrała uczennica: Nikola Kucharska, która popełniła  najmniej błędów.

              Był to kolejny przykład na połączenie nauki z rozrywką.

            • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

            • W minionym tygodniu 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu przypada rocznica urodzin autorki książek dla dzieci i młodzieży Janiny Porazińskiej. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Wiadomo bowiem, że czytanie ma ogromne znaczenie. Wpływa m.in. na rozwój dzieci, rozwija wyobraźnię, ćwiczy pamięć, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. W ramach akcji biblioteka szkolna zorganizowała głośne czytanie. Uczniowie z wielką uwagą wysłuchali baśń Janiny Porazińskiej „Szewczyk Dratewka” w wykonaniu nauczycieli i swoich rówieśników. Dzieci odpowiadały później na pytania związane z treścią wysłuchanej historii o dzielnym Szewczyku Dratewce oraz wykonali ilustrację obrazujące poszczególne przygody naszego tytułowego bohatera. Po raz kolejny udowodniliśmy,że słowa Wisławy Szymborskiej „Czytanie książek, to najlepsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” są cały czas aktualne.

            • IX Edycja Narodowego Czytania

            • Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej służy popularyzowaniu  czytelnictwa, promowaniu języka ojczystego i arcydzieł polskiej literatury. Lekturą tegorocznej  odsłony tej akcji była „Balladyna” Juliusza Słowackiego,  tragedia w pięciu aktach, napisana w I połowie XIX w.  Osadzona na tle baśniowych dziejów historia sióstr: Balladyny i Aliny, mroczna opowieść o żądzy władzy, intrydze i zbrodni, uczy właściwego postępowania w życiu i niesie przesłanie, że złu nie uda się zatriumfować nad dobrem.

              Organizatorami lokalnej akcji Narodowego Czytania były: Gminna Biblioteka Publiczna

              w Kruszynie oraz Szkoła Podstawowa Fundacji „Elementarz” w Jackowie, która była gospodarzem spotkania. Swoją obecnością zaszczycili je przedstawiciele władz samorządowych na czele z Panią Wójt Jadwigą Zawadzką, Radni oraz Dyrektorzy placówek oświatowych. Fragmenty tragedii J. Słowackiego były czytane przez zespoły  uczniów ze szkół naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowali siódmoklasiści, którzy przedstawili  2 scenę z I aktu. Ania Zasępa wcieliła się w rolę nimfy jeziora Gopła, która powodowana zazdrością gmatwa losy bohaterów sztuki, jako obiekt jej uczuć, lekkoduch i pijaczek Grabiec, wystąpił Dawid Przygodzki, a Maciek Klekot i Janek Zasępa czytali kwestie marudnego Chochlika

              i pracowitego  Skierki – diablików na usługach Goplany.  

              Występy wszystkich  uczniów nagrodzono gromkimi brawami i słodkim poczęstunkiem. Oczywiście,  jak na lekturę „Balladyny” przystało, nie zabrakło na nim ciasta z malinami.

            • Uczciliśmy pamięć ofiar Krwawego Poniedziałku w Kruszynie

            • W niedzielę, 6 września bieżącego roku, w naszej gminie odbyły się obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pierwsze dni września 1939 roku boleśnie zapisały się na kartach historii naszej małej Ojczyzny jako Krwawy Poniedziałek. Wtedy  to bezbronni mieszkańcy Kruszyny i okolicznych miejscowości doświadczyli licznych egzekucji, mordów i szykan ze strony żołnierzy niemieckiego Wehrmachtu.

              Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Kruszynie. Następnie, w asyście Orkiestry Dętej  oraz pocztu sztandarowego naszej szkoły, odbył się przemarsz pod pomnik pamięci.  Tam, po odegraniu hymnu narodowego,  przedstawiciele władz samorządowych,  organizacji społecznych i placówek oświatowych złożyli wiązanki biało – czerwonych kwiatów.

              Dziękujemy za udział w uroczystości i  chwilę zadumy nad tragicznymi wydarzeniami ojczystej historii.

            • Bezpieczne wakacje

            • Drodzy Uczniowie!

              Za chwilę rozpoczną się wakacje, a wakacje to czas zabawy, relaksu i nowych wrażeń. Tegoroczne wakacje z uwagi na trwającą pandemię wirusa COVID-19 będą inne od poprzednich. Ciesząc się brakiem obowiązków szkolnych, słoneczną pogodą, czy też wyjazdami nie zapomnijcie o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Poniżej przedstawiamy Wam najważniejsze zasady, którymi powinniście się kierować, aby je bezpiecznie spędzić:

              1. Zawsze informujcie rodziców, gdzie i z kim przebywacie. Przekażcie im także, o której godzinie zamierzacie wrócić.
              2. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa na drodze.
              3. Do zabawy wybierajcie zawsze miejsca oddalone od jezdni.
              4. Jeżdżąc na rowerze, rolkach, hulajnodze czy desce – nie traktujcie jezdni jak placu zabaw!
              5. Zawsze zapinajcie pasy w samochodzie.
              6. Nie rozmawiajcie z obcymi. W sytuacji, gdy ktoś Was będzie zaczepia, nie wdawajcie się w rozmowy – czasami lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilą, odpowiadajcie pewnie, krótko, bez wdawania się w dyskusję.
              7. Nie oddalajcie się z nieznajomymi, nie wsiadajcie z nimi do samochodu. Nie korzystajcie z propozycji przejażdżki lub spaceru.
              8. Nie bierzcie słodyczy ani innych prezentów od obcych.
              9. Pamiętajcie o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwońcie i wezwijcie pomoc.
              10. Kąpcie się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
              11. Nie wchodźcie do wody bez opieki osoby dorosłej.
              12. Nigdy nie pozostawiajcie swoich rzeczy (plecaka, telefonu, torebki, portfela) bez opieki.  Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację wybierając swoje ofiary.
              13. Zawsze dbajcie o środowisko naturalne - nie niszczcie i nie zaśmiecajcie otoczenia, w którym przebywacie!
              14. Nie pływajcie w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
              15. Pamiętajcie o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pijcie dużo wody i zawsze noście nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmarujcie się kremem z filtrem.
              16. Zadbajcie o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze, czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
              17. Podczas burzy szukajcie bezpiecznego schronienia.
              18. Podczas górskich wycieczek nie schodźcie ze szlaku.
              19. Nie oddalajcie się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
              20. Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdźcie skórę na obecność kleszczy.
              21. Uważajcie na rośliny,  których  nie znacie. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
              22. Podczas spacerów po lesie stosujcie preparaty odpędzające owady i kleszcze.
              23. Nie rozpalajcie ogniska w lesie.
              24. Nie bawcie się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
              25. Bądźcie rozsądni i zachowajcie umiar we wszystkim, co robicie.
              26. Uczestnicząc w pracach polowych – zachowajcie szczególną ostrożność, nie dotykajcie maszyn i urządzeń będących w ruchu i pod napięciem!
              27. Zawsze mówcie "NIE", gdy nie zgadzacie się z szalonymi pomysłami i propozycjami swoich kolegów.
              28. Pamiętajcie, że wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Mitem jest, iż „dopalacze” pomagają w dobrej zabawie. Nauczcie się być asertywni! Nauczcie się odmawiać. PAMIĘTAJCIE – NIE  ISTNIEJE  BEZPIECZNE  BRANIE  NARKOTYKÓW.
              29. Nierzadko ostatni szkolny dzwonek jest dla młodych ludzi sygnałem rozpoczynającym wielkie pijaństwo, a wraz z nim – wielkie ryzyko. Nie dajcie szans, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa.
              30. Okres wakacji to również intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Nie opowiadajcie nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach, czy marzeniach. Możecie być zaproszeni na „bardzo ważne spotkanie”. Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na Wasze pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące: „bo tam się wszystkiego dowiesz”, bądźcie ostrożni. Nie idźcie, jeżeli wcześniej nie sprawdzicie, kim są ludzie, którzy Was  zapraszają i o co im chodzi?
              31. Na bieżąco śledźcie sytuację epidemiologiczną związaną z koronawirusem i stosujcie się do zaleceń.

              Kiedy tylko poczujecie się zagrożeni, nie wahajcie się zwrócić o pomoc. Zdrowie i życie każdy z nas ma tylko jedno.

            • Powiatowy Konkurs Literacki

            • Uczennica naszej szkoły - Justyna Rygał, zajęła III miejsce w III Powiatowym Konkursie Literackim "Koniecznie przeczytaj!" na recenzję wybranej książki. Konkurs zorganizowany został przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie.

              Serdecznie gratulujemy Justynce i życzymy dalszych sukcesów.

            • Udział w Powiatowym Konkursie Literackim „Koniecznie przeczytaj”

            • Czytanie książek  uspokaja, rozwija język i wyobraźnię, uczy, bawi, skłania do refleksji.  Podczas  kwarantanny książki dodatkowo pomagały odsunąć myśli od pesymistycznych  wieści o pandemii i były lekarstwem na nudę.

              Nadarzyła się także okazja, aby podzielić się z innymi swoimi wrażeniami z lektury. Mowa o  III Powiatowym Konkursie Literackim pod hasłem "Koniecznie przeczytaj!" zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie. Zadaniem uczestników było napisanie recenzji wybranej książki. W konkursie wzięło  udział dwoje uczniów z naszej szkoły:

              Justyna Rygał z kl. VII  oraz Jan Zasępa z kl. VI.  Justyna podzieliła się opinią na temat powieści  R. J. Palacio pt. „Cudowny chłopak”, a Janek w swojej pracy zrecenzował „Przygody Tomka Sawyera” M. Twaina.

              Dziękujemy za udział w konkursie i życzymy niesłabnącej radości z czytania!  

            • Bukiet wdzięczności dla Mam

            • Za to, że zawsze jesteś przy mym boku,

              Za to, że wskazujesz drogę mi w mroku,

              Za to, że dni moje tęczą malujesz,

              Dziś Mamo z głębi serca Ci dziękuję! 

              Uczniowie klasy III

            • Projekt "Zdalna szkoła"

            • Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie otrzymała od Urzędu Gminy Kruszyna sześć laptopów. Laptopy zostały zakupione w ramach projektu Zdalna Szkoła – Działanie 1.1 Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach. Sprzęt ten służy naszym uczniom w czasie zdalnej nauki. Projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, spowodowanym zakażeniem COVID-19. Program finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

            • Sposoby na poprawę nastroju podczas izolacji i nie tylko.

            •                                               UCZNIU/UCZENNICO!

              •  Poćwicz w domu.                                                   
              • Porozmawiaj z kolegami, koleżankami z klasy, znajomymi czy przyjaciółmi przez  telefon, Skype, Messengera, czy też inne aplikacje.
              •   Posłuchaj ulubionej muzyki albo sam/a zaśpiewaj swoją ulubioną piosenkę.
              •   Zdrowo się odżywiaj.
              •  Obejrzyj film, jakiś serial czy nawet bajkę. Najlepiej cos śmiesznego.
              •   Przeczytaj ciekawą książkę, czasopismo, komiks.
              •    Pomóż rodzicom w domowych obowiązkach albo rodzeństwu w nauce.
              •    Dbaj o to, aby się wysypiać. Sen pomaga się zrelaksować
              •     Pisz pamiętnik, dziennik dokumentując to jak się czujesz? Jakie emocje ci towarzyszą?
              • Weź się za kolorowanie. Kolorowanki antystresowe to świetna  zabawa dla  małych i dużych
              • Zrób coś twórczego. Ważne, aby sprawiło Ci to przyjemność. Możesz przygotować mapę marzeń zawierającą rzeczy, które chcesz zrobić, kraje, które chcesz zwiedzić, czy ludzi, których chcesz poznać.

              PAMIĘTAJ!

              Twój nastrój w dużej mierze zależy od Ciebie!

              Myśl pozytywnie!

              Ciesz się z małych rzeczy!

               

               

            • Konkurs fotograficzny "Kruszyna w obiektywie"

            •           REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

              „Kruszyna w obiektywie”

              1. Konkurs  przeznaczony jest dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie.

              2. Zadaniem konkursowym jest wykonanie przez uczniów  fotografii ukazujących ciekawe miejsca w naszej gminie.

              3. Cele konkursu:

              • promowanie walorów historycznych i przyrodniczych oraz najciekawszych miejsc naszej gminy,
              • rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania przyrodą i historią własnego regionu,
              • rozwijanie wrażliwości artystycznej oraz prezentacja twórczości uczniów w dziedzinie fotografii,
              • popularyzacja fotografii jako aktywnej i kreatywnej formy spędzania wolnego czasu.

              4. Sposób przeprowadzenia konkursu: uczestnik konkursu może zgłosić max. 3 zdjęcia w kolorze lub czarno-białe zapisane w formacie JPG. Rozmiar dowolny. Wyklucza się prace tworzone w parach lub grupach.

              5. Fotografie należy nadesłać w formie elektronicznej na adres: bibliotekaszkolna.kruszyna@gmail.com z dopiskiem „Konkurs fotograficzny „ do końca maja. Podając imię i nazwisko oraz tytuł zdjęcia. Do zdjęć należy dołączyć zgodę rodzica.

               

              6. Oceny prac dokona  komisja konkursowa, która najwyżej będzie oceniała prace:

               · prezentujące temat w sposób interesujący i przyciągający uwagę

               · oceniana będzie również: estetyka i efekt wizualny, przejrzystość, techniczna poprawność wykonania.

               

              7. Wyniki konkursu oraz fotografie zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły  oraz wyeksponowane na gazetce szkolnej.

               

              8. Prace najwyżej ocenione zostaną nagrodzone oraz wykorzystane w celu promocji naszej gminy.

              9. Prace nie podlegają zwrotowi.

              10. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez osoby uczestniczące zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby konkursu (ustawa o ochronie danych osobowych z dn.29.08.1997 r. Dz.U. Nr 133 poz.833 z póz. zm.).

               

               

            • KONKURS Z OKAZJI DNIA KSIĄŻKI

            • W ramach obchodów Dnia Książki biblioteka szkolna zaprasza do udziału w następujących konkursach:

              – Konkurs dla uczniów klas I-III : Wymyśl tytuł do poniższego opowiadania oraz wykonaj do niego ilustrację:

              Ania od dwóch dni bez skutku poszukiwała w swoim pokoju swojej ulubionej maskotki. Był to mały szary miś, ubrany w niebieską koszulkę w białe trójkąty. Miał lekko wyciągnięte od targania ucho. Usiadła na łóżku popatrzyła na zawiniątko rzucone w kąt, czyli swoją różową pościel z wzorami koron i zamków. Kołdra nie wyglądała już tak ładnie, jak wtedy kiedy dostała ją na urodziny. Pod jednym z jej rogów, zauważyła wystający brązowy ogonek, pociągnęła za niego i wyjęła spod niej pieska Reksa. Popatrzyła w jego brązowe oczy i zapytała:– Reks, czy widziałeś mojego misia Tralisia? Szukam go już od kilku dni.– Nie widziałem go już dawno. Tak samo, jak mojej miski. Może ty wiesz, gdzie ona jest? – Odpowiedział Reks, rozglądając się smutnym wzrokiem. – Niestety nie wiem – odpowiedziała Ania, poszukując wzrokiem kogoś kto jeszcze mógł widzieć misia. Następnie podeszła do żyrafki Stasi, podniosła ją z podłogi i zapytała czy widziała misia. – Nie widziałam misia, ani nic innego, bo nie mogę ruszać moją długą szyją. Cała jest poklejona plasteliną, którą wdeptałaś w dywan kilka dni temu. Dziewczynce zrobiło się żal żyrafki, wyczyściła jej gumową szyję i chciała odłożyć na półkę, ale ta była zajęta przez rozrzucone  kredki. Nikt nie wiedział, gdzie znajduje się miś, bo bałagan w pokoju Ani był tak duży, że nic przez niego nie było widać. Dziewczynka spojrzała na swój pokój i zobaczyła sterty ubrań, puzzle rozsypane na podłodze, niekompletne gry. Na półkach, na których powinny stać wszystkie zabawki, leżały rozrzucone w nieładzie książki oraz porozrzucane kredki. Widok wydawał się Ani nieprawdopodobny. Nie mogła uwierzyć, że to jej pokój.

              - Konkurs dla uczniów kl. IV-VIII na:  „Plakat promujący czytelnictwo”. Zadaniem uczniów jest wykonanie plakatu w dowolnym formacie i dowolną techniką plastyczną lub graficzną, zachęcającego do czytania książek, który będzie zawierał hasło reklamowe lub cytat.

              Wykonane prace powinny zawierać imię i nazwisko autora pracy oraz klasę. Prace

              należy sfotografować i przesłać do 15.05.2020r. na adres e-mail: bibliotekaszkolna.kruszyna@gmail.comCelem powyższych konkursów jest:

              • promocja czytelnictwa,
              • rozbudzanie i kształtowanie wyobraźni,
              • podkreślanie roli czytania i książki w życiu człowieka,
              • rozwijanie zainteresowań, umiejętności plastycznych, graficznych i kreatywności.Kryteria oceny prac:
              • samodzielność wykonania,
              • pomysłowość, kreatywność,
              • stopień trudności techniki,
              • staranność,
              • ogólne wrażenie

               Komisja konkursowa dokona oceny prac i przyzna nagrody główne oraz wyróżnienia.

                  Komisja konkursowa przewidziała drobne nagrody dla wszystkich uczestników rywalizacji. Dodatkowo uczniowie, których prace będą nagrodzone otrzymają celującą lub  bardzo dobrą za aktywność na lekcji techniki lub informatyki

                 Ogłoszenie wyników nastąpi w terminie do dwóch tygodni od zakończenia konkursu. Nagrody rzeczowe i dyplomy będą wręczone po powrocie do szkoły.

            • 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

            • 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tegoroczne obchody z uwagi na pandemię koronawirusa odbywać się będą w przestrzeni internetowej. W sytuacji w której żeśmy się znaleźli to właśnie książki możemy wykorzystać do walki z izolacją. To one bardziej niż kiedykolwiek mogą okazać się najlepszym wsparciem. Liczne badania dowodzą, że czytanie redukuje stres i przynosi ukojenie. Wzbogaca słownictwo, rozwija naszą kreatywność oraz poszerza horyzonty. Książka to przyjemność. Przywilej, a także przygoda. Czasem ucieczka od rzeczywistości. Niekiedy prawdziwa podróż do krainy fantazji. To dzięki lekturze książek możemy teraz podróżować (pomimo zamknięcia granic). Czytanie to również najlepszy sposób na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem. Książki dają nam możliwość wprowadzenia dzieci w świat wartości i emocji. Przeznaczmy zatem czas kwarantanny na nadrobienie zaległości czytelniczych. Poniżej przedstawiam linki do stron z lekturami i nie tylko. Możecie znajdziecie tam ciekawe pozycje książkowe dla siebie?

              https://wolnelektury.pl/
              Wolne Lektury to biblioteka internetowa, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. Nie trzeba się logować. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez znanych aktorów

              https://polona.pl
              Polona – polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.

              https://lektury.gov.pl/

              W zasobach platformy znajdziecie ponad 700 pozycji wybranych z listy lektur obowiązkowych programu podstawowego i rozszerzonego oraz lektur uzupełniających.

              http://www.chmuraczytania.pl/

              Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów. Nie wymaga logowania. Znajdują się tutaj książki o różnorodnej tematyce, m.in.: krótkie opowiadania fantastyczne, historyczne, sensacyjne, a także poezja, proza polska i światowa, poradniki dotyczące zachowania w różnych sytuacjach, jak również oryginalne wersje językowe wybranych pozycji z literatury światowej.

              http://www.ebooks43.pl/

              Znajdują się tutaj darmowe e-booki do pobrania za darmo

              http://www.publio.pl/index.html

              Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

              https://www.nexto.pl/

              Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

              https://polska-poezja.pl/

              Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów.

              https://www.bajkowyzakatek.eu/

              Znajdują się tutaj polskie i światowe baśnie i legendy w wersji do samodzielnego czytania 

              https://www.wierszedladzieci.pl/czytaj/ 

              Znajdują się tutaj bajki, opowiadania wiersze, filmy,  kolorowanki

              http://www.gralandia.pl/-

              Zawiera bajki słuchane, kolorowanki oraz gry interaktywne 

              https://iczytamy.pl/

              Serwis ten oferuje kilkadziesiąt darmowych książek online i audiobooków podzielonych na grupy wiekowe: 2-5 lat6-9 lat i ponad 9 lat

              http://otworzksiazke.pl/ znajdziecie tutaj książki z różnych dziedzin

              https://pl.wikisource.org/wiki/Wiki%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a:Strona_g%C5%82%C3%B3wna

              Udostępnionych jest tutaj mnóstwo tekstów książek, z których można swobodnie korzystać.

              https://www.bajkowisko.pl/

              Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci