• Aktualności

            • Wycieczka do Wieliczki

            • W dniu 9 maja 2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli " Wieliczka", która od wielu lat znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wyjazd dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń .

            • Zwycięstwo Mikołaja i Wojtka w konkursie z języka niemieckiego

            • Uczniowie klasy VIII – Mikołaj Bednarz i Wojtek Zasępa zajęli 3. miejsce w  konkursie plastyczno-językowym  „In der Märchenwelt der Brüder Grimm”  (W świecie baśni braci Grimm) organizowanym  przez RODN WOM w Częstochowie we współpracy z Goethe-Institut z Krakowa.

              Zadanie  polegało na napisaniu własnej opowieści z udziałem dowolnie wybranych bohaterów z baśni braci Grimm, dziejącą się we współczesnych czasach. Forma pracy to krótki komiks w języku niemieckim.

              Celem konkursu było motywowanie uczniów do nauki języka niemieckiego, zainteresowanie  tematyką baśni braci Grimm, rozwijanie kompetencji czytelniczych, rozwijanie twórczego myślenia i  doskonalenie umiejętności plastyczno-językowych  oraz  wzmacnianie wychowawczej roli szkoły.

              Zajęcie III miejsca świadczy o spełnieniu wszystkich kryteriów, osiągniętych celach edukacyjnych i wysokiej wartości artystycznej  pracy konkursowej, została dostrzeżona  przez komisję  spośród 80 prac zgłoszonych  z całego województwa śląskiego.

              W związku z tym zostaliśmy zaproszeni na uroczyste ogłoszenie wyników, które odbyło się w Womie w Częstochowie, chłopcy otrzymali dyplomy i nagrody, poznali innych uczestników konkursu i obejrzeli ich zwycięskie prace.

              Sukces  w tym konkursie  może być dla pozostałych uczniów naszej szkoły doskonałym przykładem „lodołamacza” w kontakcie z językiem niemieckim, który jako drugi język obcy jest nauczany tylko przez 2 lata w  podstawowym  zakresie.

              Tegorocznym laureatom doda zapewne w przyszłości odwagi w sięganiu po kolejne sukcesy, bo właśnie sukces jest najlepszą motywacją do dalszej pracy. 

              Serdecznie gratuluję Mikołajowi i Wojtkowi kreatywności, chęci i zaangażowania,  życzę im, aby rozwijali swoje zainteresowanie językiem niemieckim i aby podczas kolejnych lat nauki zawsze kierowali się popularną  maksymą, że;  Englisch ist ein Muss, aber Deutsch ist ein Plus.

               

            • Poznaj Polskę

            • Za nami rozstrzygnięcia czwartej edycji ministerialnego programu „Poznaj Polskę”. W tej edycji na liście szkół, które otrzymały finansowe wsparcie znalazło się miejsce dla naszej szkoły. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie otrzymała dotację w wysokości 5 tysięcy złotych na organizację wycieczki jednodniowej dla klas IV – VIII oraz kolejne 5 tysięcy dla klas I-III. Środki zostaną przeznaczone na wycieczki:  do Kopalni Soli w Wieliczce dla uczniów klas IV-VIII oraz do Krakowa dla uczniów klas I-III. Wycieczki odbędą się w maju i czerwcu.

            • Zdrowie na talerzu

            • Uczennice kl. VII naszej szkoły: Marika Bodanka i Justyna Niemiec zakwalifikowały się do 2 etapu Powiatowego Konkursu Kulinarnego ,,Zdrowie na talerzu”. Zadaniem tego etapu było przygotowanie dania głównego i deseru zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania. Serdecznie gratulujemy dziewczynom umiejętności!

            • Konkurs Poezji Śpiewanej i Recytowanej

            • W dniu dzisiejszym uczennice naszej szkoły: Marika Bodanka, Wiktoria Walkiewicz i Joanna Kremblewska wzięły udział w XII Powiatowym Konkursie Poezji Śpiewanej i Recytowanej. Serdecznie gratulujemy wysokiego poziomu umiejętności recytatorskich i wokalnych.

            • Wyniki Szkolnego Konkursu Kaligraficznego pt. „Sztuka pisania”

            • Tuż przed świętami ogłoszono wyniki konkursu kaligraficznego organizowanego w ramach „Dnia pisania piórem” oraz „Dnia Języka Ojczystego”. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności pięknego pisania, rozpowszechnianie sztuki kaligrafii oraz rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego. Spośród prac, które napłynęły na konkurs wyłoniono następujących zwycięzców:

              kategoria klas I-III  - I miejsce: Nikola Bińczyk, II miejsce: Michalina Błoch, III miejsce: Natalia Tyrka, Wyróżnienie: Zuzanna Szczepocka

              kategoria klas IV-VI - I miejsce: Antonina Najgebauer, II miejsce: Kacper Błoch, III miejsce: Olga Włodarczyk, Wyróżnienie: Mateusz Głąb

              kategoria klas VII-VIII - I miejsce: Marika Bodanka, II miejsce: Justyna Niemiec
                                                                                                         Zwycięzcom gratulujemy!

            • Wesołych Świąt

            • Z najlepszymi życzeniami – Dyrektor, Nauczyciele, Uczniowie i Pracownicy Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie

            • Międzygminny Konkurs Recytatorski

            • Dzisiaj w naszej szkole odbył się Międzygminny Konkurs Recytatorski " Opowiem Ci o mojej Ojczyźnie". Wydarzenie to wpisuje się w realizację projektu " Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim", do którego przystąpiła nasza szkoła. Głównym celem konkursu było uczczenie 160. rocznicy Powstania Styczniowego. W pierwszej części konkursu utwory o tematyce patriotycznej recytowali uczniowie kl.I-III. Laureatami konkursu w tej kategorii wiekowej zostali:

              Zuzanna Szczepocka- I miejsce

              Gabryela Żmuda- II miejsce

              Marcelina Błoch- III miejsce

              Wyróżnienie - Emilia Kwarciak.

              W drugim etapie konkursu swoje umiejętności recytatorskie prezentowali uczniowie kl. IV-VIII.

              Laureatami konkursu w tej kategorii wiekowej zostali:

              Julia Burzyńska ze Szkoły Podstawowej w Rzerzęczycach- I miejsce

              Marika Bodanka ze Szkoły Podstawowej w Kruszynie - II miejsce

              Lena Perlińska ze Szkoły Podstawowej w Kruszynie i Angelika Zebisz ze Szkoły Podstawowej w Rzerzęczycach-III miejsce

              Dominika Gizler ze Szkoły Podstawowej w Lgocie Małej, Barbara Krok i Amelia Rak ze Szkoły Podstawowej w Widzowie- wyróżnienie.

              Wszystkim uczestnikom konkursu składamy serdeczne gratulacje.

            • Pierwszy Dzień Wiosny i Dzień Zespołu Downa

            • Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przynieśli zeszyty i podręczniki nie w plecakach, lecz w innych wyszukanych przedmiotach.

              W klasie piątej udaliśmy się z wizytą na Olimp, by poszukać bogini urodzaju- Demeter.

              21 marca to również Światowy Dzień Zespołu Downa. Uczniowie naszej szkoły, na znak solidarności z osobami chorymi, założyli dwie różne, kolorowe skarpetki.

            • Śladami Powstania Styczniowego ...

            • W dniu dzisiejszym przedstawiciele uczniów naszej szkoły wraz z dyrektorem wzięli udział w uroczystości upamiętniającej 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w ramach realizacji projektu "Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim". Wydarzenie miało miejsce w Bastionie Świętej Barbary na Jasnej Górze. Nasza szkoła została uhonorowana pamiątkową tablicą oraz srebrnym nominałem upamiętniającym Powstanie Styczniowe.

            • Szlachetna akcja "Kresy"

            • W piątek dwudziestego czwartego lutego reprezentacja uczniów naszej szkoły wraz z dyrektorem Pawłem Klekotem wzięła udział w uroczystym podsumowaniu akcji charytatywnej organizowanej przez Towarzystwo Patriotyczne " Kresy", do której przyłączyła się społeczność naszej szkoły.

              Uroczystości miały miejsce na Jasnej Górze. Po uroczystej mszy świętej odprawionej w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem księdza Arcybiskupa Wacława Depo nastąpiło wręczenie podziękowań szkołom uczestniczącym w akcji, które miało miejsce w Sali Jana Pawła II.

              Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli tę szlachetną akcję.

            • Regionalne Dyktando

            • W dniu dzisiejszym Marika Bodanka i Bartosz Ościk reprezentowali uczniów naszej szkoły w IV Regionalnym Dyktandzie im. Jury Krakowsko- Częstochowskiej " Mistrz Ortografii". Dyktando, z którym zmierzyli się nasi uczniowie było niezwykle trudne, mimo tego nasza uczennica Marika Bodanka zdobyła III miejsce. Serdecznie dziękujemy Marice i Bartkowi za godne reprezentowanie naszej szkoły.

            • Konkursy w naszej szkole...

            • Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w wielu konkursach, odnosząc liczne sukcesy.

              Oto nasi zwycięzcy:

              Wojciech Zasępa- I miejsce w Powiatowym Konkursie Literacko- Plastycznym na Komiks "Romantyczne historie we współczesnej scenerii"

              Kacper Błoch- III miejsce w Konkursie Powiatowym " Najładniejsza kartka na Boże Narodzenie "

              Aleksandra Orzechowska - wyróżnienie w Gminnym Konkursie Literackim " Święta Bożego Narodzenia w moim domu "

              Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom.

            • Staś Tarkowski i ja - młodzi patrioci

            • W związku ze sto sześćdziesiątą rocznicą powstania styczniowego nasza szkoła, której imię upamiętnia to wielkie wydarzenie, podejmuje różnego rodzaju działania mające na celu przekazanie kolejnym pokoleniom młodych obywateli wiedzy o Ojczyźnie.

              Patriotyzm to postawa oznaczająca szeroko pojętą miłość do Ojczyzny, często wiązana z koniecznością poświęcenia własnego życia dla dobra kraju. Na przestrzeni lat wykształcenie się poczucia państwowości i przynależności do określonej narodowości było związane z obecnością motywów patriotycznych w literaturze. Wielkim pisarzem, patriotą  i budzicielem sumień nazwano Henryka Sienkiewicza, który miłość do Ojczyzny zawarł w szeregu swoich dzieł literackich. Nie tylko powieść "Krzyżacy"  krzepiła serca rodaków żyjących pod zaborami. Twórca starał się również młodzież budzić do postawy miłości swojego kraju.

              Klasa szósta podczas omawiania powieści "W pustyni i w puszczy" tego autora miała okazję odkryć, że nawet tutaj pojawia się wątek walki o wolność i pragnienia odzyskania niepodległości. Tekst publikowany w odcinkach od 1910r. przypominał młodym Polakom wtedy oraz przypomina teraz, że determinacja, gotowość do poświęcenia życia oraz odwaga to wartości, które kierowały powstańcami w 1863r.

              Uczniowie przyjrzeli się postaci Stasia Tarkowskiego oraz jego ojca, którzy żyjąc na odległym kontynencie, pamiętali  o Ojczyźnie.  Jako podsumowanie omawiania lektury  szóstoklasiści wykonali lapbooki ukazujące wątek patriotyczny w powieści "W pustyni i w puszczy". Prezentujemy kilka tych prac bogatych w treść oraz pięknych pod względem graficznym.

            • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

            • 21 lutego już po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.  Celem tego święta jest przypomnienie wszystkim narodom jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i  dbałość o jego przetrwanie.  Język ojczysty jest bowiem  najważniejszą wartością każdego narodu i jest świadectwem jego istnienia, dlatego chroniąc go, dbamy o wspólne dziedzictwo kulturowe. W ramach obchodów tego święta uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie zasady ortograficzne oraz gramatyczne, zmierzyli się z łamańcami językowymi. Ponadto wśród uczniów kl.VI przeprowadzono konkurs poprawnościowy. Stawili oni czoła językowym dylematom typu: sweter czy sweter, włączać czy włanczać itp. Najlepszym znawcą, a raczej znawczynią  języka polskiego okazała się Zuzanna Cichoń. Gratulujemy! Na hollu głównym przygotowano również gazetkę ścienną . Cały czas trwa również konkurs kaligraficzny „Sztuka pisania”. Wszystkich zainteresowanych uczniów zapraszamy do wzięcia udziału w nim.

              Dbajmy o naszą mowę ojczystą każdego dnia! Zwracajmy uwagę na interpunkcję, znaki diaktryczne. Nie zgadzajmy się na byle jakość, bo „Musi być czysty język ojczysty!” PAMIĘTAJMY: o właściwym posługiwaniu się nim w mowie i piśmie nie tylko od święta!

            • Wspomnienie...

            • Drodzy Rodzice i Uczniowie!

              Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci  naszej koleżanki Pani Agnieszki Włodarczyk-Peszke, nauczycielki, która od 24 lat z wielkim poświęceniem i ogromną energią kształciła oraz inspirowała uczniów i wychowanków. Przez wiele lat nasze drogi splatały się ze sobą. Była osobą znaną i szanowaną w lokalnym środowisku. Pragniemy wyrazić ogromny smutek z powodu tej nagłej straty.  Wciąż nie możemy uwierzyć, że nie ma jej wśród nas. Jeszcze niedawno krzątała się w budynku szkoły, troszczyła się o uczniów, rozmawiała, śmiała się. Pani Agnieszka była osobą ambitną, nieustannie pragnęła doskonalić swoją pracę, spieszyła się, jakby chciała zdążyć wykonać jeszcze wiele zadań stojących na jej drodze. Dotknięta poważną chorobą podjęła walkę, jednak musiała odejść przedwcześnie. W naszych sercach pozostanie na zawsze życzliwa pamięć o Niej.

              „Ktoś tutaj był,

              a potem nagle zniknął

              i uporczywie go nie ma”

              (Wisława Szymborska)

              Niech odpoczywa w pokoju.

              Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Pracownicy, Rodzice, Uczniowie