• Aktualności

            • Ile jest kropek? – kolejne zadanie w projekcie „ Świetliczaki na tropie … zagadek ”

            • Tym razem udaliśmy się do Australii. Wysłuchaliśmy kilku ciekawostek na temat Australii i jej rdzennych mieszkańców oraz poznaliśmy sztukę aborygeńską, która polega na malowaniu kolorowych obrazów za pomocą kropek. Na zakończenie uczniowie wykonali prace plastyczne metodą kropkowania. Do robienia kropek posłużyły nam patyczki do uszu, które maczaliśmy w farbie. Świetliczaki wykazały się bogactwem natury, znaków i form. Powstało wiele kreatywnych prac. Każdy miał inny pomysł. Piękne wzory utworzyły barwne kompozycje. Na koniec zorganizowaliśmy wystawę naszych prac w świetlicy szkolnej.

            • 21 marca : Dzień Kolorowej Skarpetki - Światowy Dzień Zespołu Downa

            • 21 marca oprócz pierwszego dnia wiosny obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto to zostało ustanowione w 2005r. Zespół Downa jest wadą genetyczną, gdzie 21. chromosom składa się z trzech „ramion” zamiast dwóch. Jedno z nich jest więc „nie do pary”. Zdarza się też, że osoby z zespołem Downa mają problemy z rozpoznawaniem kształtów lub kolorowych wzorów, przez co można czasem zobaczyć je w dwóch różnych skarpetkach. Światowy Dzień Zespołu Downa jest obchodzony 21 marca dlatego, że liczby 3 i 21 symbolizują trzecie, „nadprogramowe” ramię w dwudziestym pierwszym chromosomie, którego obecność stanowi główną przyczynę tej wady genetycznej. Nazwa zespołu Downa, inaczej określanego trisomią 21. chromosomu, pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który to jako pierwszy go opisał. Dodatkowy chromosom objawia się zespołem wad wrodzonych, z których większość (bo aż 79%) to wady małe. Generalnie, stałymi cechami Zespołu Downa jest niepełnosprawność intelektualna oraz pierwotny niedobór odporności. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy. Zespół Downa jest zazwyczaj identyfikowany przy urodzeniu na co pozwala obecność cech fizycznych, tj.: niskie napięcie mięśniowe, lekko spłaszczony profil twarzy i mongoloidalne ustawienie skośnych, wąskich szpar powiekowych a także poprzeczna linia tzw. małpia bruzda na wewnętrznej części dłoni. Z okazji tego Dnia na całym świecie odbywają się spotkania, których celem jest zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa oraz propagowanie integracji. W tym roku po raz pierwszy również i my na znak solidarności z osobami włączyliśmy się do akcji i założyliśmy kolorowe skarpetki nie do pary. Ten spontaniczny gest miał na celu podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób zmagających się z Zespołem Downa. Kolorowe skarpetki na naszych stopach były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z nimi. Dodatkowym działaniem było przygotowanie przez uczennice kl.VIII krótkiej informacji o specyfice tej choroby i odczytanie jej przez radiowęzeł szkolny.

            • Mali astronomowie

            • Uczniowie korzystający ze szkolnej świetlicy zrealizowali kolejne zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Świetliczaki- na tropie…zagadek”.  Zadanie o tytule  „Nie wszystko gwiazda, co się świeci” wymagało od nas zapoznania się z tematyką kosmosu, obejrzeliśmy więc filmy animowane prezentujące Układ Słoneczny.

              Dzieci z klasy drugiej i czwartej nie tylko potrafiły wymienić planety, które wchodzą w jego skład, ale dyskutowały o odkryciach naukowych sprzed kilku lat, które wykluczyły Pluton z Układu Słonecznego.

              Otóż od odkrycia do 2006 roku był on oficjalnie uznawany za dziewiątą planetę, jednak  w 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety, określając go planetoidą, co oznacza, że Układ Słoneczny składa się z 8 planet. Niektórzy drugoklasiści potrafią wymienić ich nazwy kolejno, rozpoczynając od najbliższego Słońcu Merkurego. Tutaj należą się podziękowania dla nauczycieli oraz rodziców, którzy rozwijają zainteresowania dzieci astronomią.

              Na koniec zajęć uczniowie śpiewali piosenkę o Układzie Słonecznym oraz wykonali pracę plastyczną polegającą na wykonaniu układu planet przy użyciu plasteliny. Wszystkim uczestnikom tej części projektu serdecznie dziękują opiekunowie świetlicy: Magdalena Chrząstek, Anna Gabryel, Justyna Kowalik, Dorota Wojtasińska.

            • Picture Dictionary

            • Wyniki  II edycji Szkolnego Konkursu Językowo-Plastycznego  Picture Dictionary

              W dniu 30.01.2022 r. zakończyliśmy nabór prac konkursowych do słowniczka obrazkowego. Zadaniem uczniów było przedstawić wybrane słowo w języku angielskim za pomocą obrazu przy użyciu dowolnej techniki plastycznej. Dzieci wykazały się kreatywnością, pracowitością i cierpliwością w wykonywaniu prac.

              Komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca Zespołu Językowego w Szkole Podstawowej w Kruszynie Katarzyna Pochwat, nauczyciel plastyki Aleksandra Kołaczkowska, pedagog szkolny Dorota Wojtasińska wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych:

              Kategoria klas I-III

              Pierwsze miejsce- Olga Wyżykowska klasa I, Drugie miejsce -Wiktoria Majchrzak klasa II, Trzecie miejsce-jury przyznały tu dwie nagrody-Filip Psiuk klasa I oraz Adam Tarnowski klasa I.

               Kategoria klas IV-VIII

              Pierwsze miejsce- Kamila Krawczyk klasa V, Drugie miejsce- Antonina Najgebauer klasa V, Trzecie miejsce –Dominik Psiuk klasa V.

              Serdecznie gratulujemy uczestnikom oraz zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.

            • Dzień Babci i Dziadka

            • Z okazji Dnia Babci i Dziadka 25 stycznia uczniowie klasy I przygotowali prawdziwe dzieła- piękne laurki. Mali artyści wyrecytowali wierszyki i zaśpiewali piosenki. Ze względu na zagrożenie pandemiczne niestety zabrakło najważniejszych gości.  Występ można jednak było zobaczyć na szkolnym Facebooku. Tymczasem wszystkim cudownym Babciom i Dziadkom życzymy przede wszystkim dużo, dużo zdrowia, radości, pogody ducha, optymizmu oraz fantastycznych i kochających wnuków.

            • Wychowanie przez czytanie

            • Uczniowie kl. VII Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie otrzymali certyfikat  udziału w programie edukacyjnym „WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE”.

              Dzięki temu nasza placówka zyskała tytuł Szkoły Promującej Czytelnictwo i Wartości Moralne wśród Dzieci i Młodzieży.

              „Wychowanie przez czytanie” to program adresowany do uczniów klas V – VIII szkół  podstawowych. Głównym celem programu jest wprowadzenie uczniów w świat uniwersalnych wartości moralnych, propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży oraz umacnianie roli literatury jako kompasu moralnego i źródła inspiracji przy podejmowaniu życiowych decyzji.

              Realizacja zadań programu polegała na prowadzeniu zajęć szkolnych z zakresu edukacji moralnej opartych na lekturze opowiadań z książek „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach" oraz „Gorzka czekolada t. 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach”            z wykorzystaniem przygotowanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” scenariuszy i innych materiałów projektowych.

              Drugim elementem realizacji programu był udział w konkursie na najlepszą prezentację filmową zrealizowaną przez uczniów na temat wybranej wartości omawianej podczas realizacji programu.

            • Wyniki konkursu BIZnet

            • 25 stycznia odbyło się uroczyste podsumowanie projektu organizowanego przez Stowarzyszenie Razem Na Wyżyny.

              W konkursie „BIZnet – nauka przedsiębiorczości z wykorzystaniem internetowej gry ekonomicznej” wzięło udział 19 uczniów naszej szkoły z klas VII i VIII podzielonych na 7 zespołów. W konkursie uczestniczyli również uczniowie z 14 innych szkół podstawowych z regionu- w sumie 300 osób.

              Podczas 7 rund rozegranych w ciągu 6 tygodni każda drużyna musiała podejmować trudne decyzje począwszy od nadania nazwy firmie, określenia celów i strategii, podziału obowiązków i wyboru firmy rachunkowej czy banku obsługującego dana firmę. W kolejnych rundach należało podejmować strategiczne dla firmy decyzje związane z dokonywaniem zakupów hurtowych u najlepszych dostawców, określaniem ceny sprzedaży, zaplanowaniem wielkości sprzedaży na kolejny miesiąc/rundę i oczywiście zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników zapewniając im odpowiednio wyposażone stanowiska pracy.

              Na dzisiejszym podsumowaniu okazało się, że jedna z drużyn z naszej szkoły w składzie: Martyna Broniszewska, Nadia Kubik, Jan Zasępa wypracowała największy wynik finansowy spośród wszystkich drużyn biorących udział w konkursie i zajęła zaszczytne pierwsze miejsce zdobywając cenne nagrody.

              Gratulujemy zwycięzcom, ale również wszystkim pozostałym uczestnikom zaangażowania i wytrwałości. Życzymy, aby doświadczenie zdobyte w trakcie gry zaowocowało trafnymi decyzjami  w dalszym życiu.

              Justyna Broniszewska- szkolny opiekun grup

              Paweł Klekot- dyrektor

            • Narnia-tajemnicza kraina

            • Obecnie na języku polskim klasa piąta omawia lekturę „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”. Aby pobudzić wyobraźnię  dzieci podzielone    na grupy wykonywały makietę opisanej w książce krainy. Prace tworzyły przy użyciu kartonu, kredek, flamastrów i plasteliny. Uczniowie okazali się bardzo kreatywni. Rysowali i lepili elementy baśniowego świata, który znajdował się po drugiej stronie szafy. Powstał zamek Białej Czarownicy, pałac Ker-Paravel, dom fauna Tumnusa oraz państwa Bobrów, góry i rzeki.

              Poza znajomością utworu uczniowie wykazali się zdolnościami plastycznymi oraz (co najważniejsze) potrafili ze sobą współpracować, aby wspólnie zaplanować i wykonać pracę. Komunikowanie się, szukanie wspólnej drogi  oraz podział obowiązków to cenne umiejętności, które w dorosłym życiu okażą się niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

            • Wesołych Świąt

            • Świąt prawdziwie świątecznych: ciepłych w sercu, zimowych na zewnątrz. Jaśniejących pierwszą gwiazką co daje nadzieję na lepsze jutro i pozwala z optymizmem patrzyć w przyszłość.

              Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych  w gronie najbliższych oraz szczęśliwego Nowego Roku życzą:

              Pan Dyrektor,  Nauczyciele i Pracownicy Obsługi.

            • Finał Szlachetnej Paczki

            • Wolontariusze Szkolnych Kół  Wolontariatu z Kruszyny i z Widzowa składają serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy wsparli akcję „Szlachetna Paczka”.

              Dzięki Państwa niezwykłej ofiarności i ogromnemu zaangażowaniu mogliśmy spełnić  wszystkie potrzeby schorowanej  73- letniej Pani Kamili  i jej 56 – letniej córki Maryli. Zebrana kwota w wysokości 4223,50 zł pozwoliła na zakup:

              - 175 m2 papy termozgrzewalnej

              - tony węgla

              - dwóch kołder 160x200, 2 poduszek 70x80, ręczników dużych kąpielowych, trzech kompletów pościeli 160x200, koców.

              Licznie zgromadzone produkty spożywcze i środki czystości zostały pięknie zapakowane i dostarczone obdarowanej rodzinie. Przygotowane zostały również specjalne upominki: mikser ręczny i suszarka do włosów.

               Słowa podziękowania kierujemy do: dyrektorów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie, Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie, Przedszkola w Widzowie, nauczycieli, rodziców, uczniów oraz wszystkich mieszkańców Gminy Kruszyna, którzy wsparli tę szlachetną akcję.

              Drodzy Darczyńcy, nasze wspólne działanie sprawiło, ze po raz kolejny mogliśmy uszczęśliwić potrzebującą rodzinę. Najbardziej cieszy fakt, że udało nam się spełnić największe pragnienie kobiet- zakup papy termozgrzewalnej na pokrycie budynku mieszkalnego, na który kobiety odkładały każdy grosz.

              Wywołanie uśmiechu na twarzach wdzięcznej rodziny jest najważniejszą formą podziękowania.

              Wszystkim ludziom dobrej woli życzymy, by uśmiech zawsze gościł na ich twarzach, a okazane dobro powróciło. Mocno wierzymy, że: „(…) ludzi dobrej woli jest więcej (…) że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim.”

            • Wyprawa Świetliczaków na połów ryb głębinowych

            • Dzielna grupa Świetliczaków zrealizowała kolejne zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Świetliczaki na tropie…zagadek”. Przypominamy, że projekt ma na celu między innymi rozwijanie świadomości ekologicznej oraz rozbudzanie ciekawości i wrażliwości na przyrodę. Poprzednio poznawaliśmy warzywa i owoce oraz wykonywaliśmy sałatki.  Obecny temat naszych badań brzmi: „Piła czy młot? Po co rybom narzędzia?”

              Uczniowie obejrzeli film o niezwykłych gatunkach ryb żyjących w morskich głębinach i posługujących się zaskakującymi sposobami na upolowanie zdobyczy. Dzieci dowiedziały się, że niektóre stworzenia morskie wyposażone zostały przez naturę w przedziwne narzędzia. Oto trzy okazy, które najbardziej spodobały się uczniom:

               Anglerfish zwany „rybą wędkarzem”. Posiada on na głowie wabik przypominający właśnie wędkę, na końcu której znajduje się świecący punkcik, który dzięki procesowi chemicznemu – bioluminescencji – produkuje niebiesko-zielone światło. Ryba wykorzystuje świecący wabik jak przynętę. Macha tam i z powrotem, by przyciągnąć zdobycz

              Fangtooth – „ryba-wampir” również przyciągnęła uwagę dzieci. Dowiedzieliśmy się, że swoją nazwę zawdzięcza ona ostrym kłom, które złowieszczo wystają z rybiej paszczy. Biorąc pod uwagę stosunek długości ciała do długości kłów, „fangtooth” może poszczycić się najdłuższymi zębami wśród organizmów zamieszkujących ocean.

              Snailfish- „ryba ślimak” żyje w zachodniej części Pacyfiku w głębinie osiągającej nawet 9000 m. Najbardziej na dziecięcą wyobraźnię podziałał fakt, że te zadziwiające ryby potrafią wytrzymać ciśnienie równoważne sile 1 600 słoni stąpających po dachu samochodu Mini. Ich bladoróżowe ciało, często niepokryte łuskami przypomina ślimaka bez skorupki.

              Zadaniem Świetliczaków było też wykonanie pracy plastycznej „Podwodny świat”.  Uczniowie kolorowali, wycinali a następnie przyklejali na niebieski karton wybrane rybki. Chłopcy preferowali te o groźnym wyglądzie, dziewczynki wolały używać optymistycznie nastrajających kolorów. Wspólna praca uczy współdziałania, cierpliwości i akceptacji dla czyichś wyborów. Efekt widoczny na zdjęciu daje nam wgląd do dziecięcej wyobraźni, zdobytej wiedzy oraz ciekawości świata.

            • Wirtualny biznes w naszej szkole

            • Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie dołączyła do grona Innowatorów Branżowej Przedsiębiorczości

              Od listopada nasi uczniowie mogą korzystać z innowacyjnego narzędzia do nauki przedsiębiorczości – Branżowych Symulacji Biznesowych. Dzięki platformie edukacyjnej zyskają możliwość podejmowania realistycznych decyzji biznesowych podczas zarządzania wirtualną firmą, a lekcje przedsiębiorczości staną się jeszcze bardziej praktyczne.

              Pozyskiwanie klientów i partnerów biznesowych, ustalanie cen, zakup urządzeń
              i materiałów, a nawet zatrudnianie pracowników to zadania, z którymi zmierzą się już niebawem nasi uczniowie. Współzawodnicząc na wirtualnym rynku ze swoimi kolegami będą mogli przekonać się jak konkurencja wpływa na prowadzenie własnej firmy.

              Wirtualny biznes – realne kompetencje

              W wirtualnej rzeczywistości młodzież wcieli się w rolę przedsiębiorców prowadzących sklep z elektroniką. Atrakcyjna forma wizualna, dostępność platformy online oraz wykorzystanie mechanizmów grywalizacji mają za zadanie zaangażować młodzież w rozgrywkę toczącą się w doskonale odwzorowanych warunkach rynkowych.

              Jesteśmy przekonani, że udział w wirtualnej rywalizacji poprzez Branżowe Symulacje Biznesowe, będzie dla naszej młodzieży pierwszym krokiem w kierunku własnej działalności gospodarczej.„Stale podnosimy jakość kształcenia w naszej szkole i szukamy innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych, dzięki którym lekcje będą bardzie angażujące
              i praktyczne” komentuje wprowadzenie symulacji na lekcje Pan Paweł Klekot- Dyrektor Szkoły.

              Nauczyciel jako mentor biznesu

              Nowe umiejętności zdobyli również nauczyciele, którzy podczas praktycznych warsztatówz ekspertami firmy REVAS zdobyli nie tylkowiedzę techniczną z zakresu obsługi narzędzia lecz również wiedzę dotyczącą prawidłowej oceny działań i postępów uczniów. Składa się na nią nie tylko wynik finansowy wirtualnego przedsiębiorstwa, ale także zadowolenie jego klientów i pracowników, rozwój a nawet poziom zadłużenia. W naszej szkole, po przejściu dwuetapowego szkolenia oraz zdaniu egzaminu Certyfikat Trenera Branżowych Symulacji Biznesowych REVAS otrzymała Pani Justyna Broniszewska.

              Dzięki wdrożeniu Branżowych Symulacji Biznesowych,nasza szkoła dołączyła do elitarnegogrona Innowatorów Branżowej Przedsiębiorczości, do którego należą szkoły, uczelnie, instytucje oraz firmy z całej Polski.

              Więcej informacji o Branżowych Symulacjach Biznesowych można uzyskać na stronie www.revas.pl.

            • "Pomidor - warzywo, czy owoc?"

            • „Pomidor-warzywo czy owoc?” to tytuł zadania zrealizowanego na świetlicy szkolnej  w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Świetliczaki na tropie… zagadek”.

              Na początek odbyła się pogadanka na temat zdrowego odżywiania oraz roli warzyw i owoców w diecie człowieka. Dzieci wykazały się sporą wiedzą na temat polskich płodów rolnych i sadowniczych, opowiadały też o właściwościach smakowych produktów importowanych.  Wspominaliśmy o ulubionych produktach oraz tych, które dzieci często spożywają. Rodzice naszych uczniów starają się dbać o zaopatrzenie pudełek śniadaniowych  w owoce i warzywa, aby dieta dziecka była zbilansowana i bogata w witaminy.

              Kolejnym elementem w ramach realizacji zadania było wykonanie kolorowanek wybranych warzyw. Dzieci rozwijały sprawność manualną oraz dobierały odpowiednie kolory kredek.

              Finalna część zadania to sporządzenie dwóch sałatek: owocowej i warzywnej. Uczniowie wyposażeni przez rodziców w  produkty przystąpili do  dokładnego ich umycia a następnie obrania i pokrojenia przy użyciu bezpiecznych nożyków ze szkolnej jadalni. Pracę nadzorował opiekun świetlicy. Dzieci świetnie się zintegrowały i doskonale bawiły, ale najlepszą częścią zadania okazało się jedzenie sałatek. Uczestnicy pamiętali o poczęstowaniu Pana Dyrektora oraz Pań z obsługi szkoły. Opiekun z trudem „wywalczył” niewielką porcję do spróbowania. Nic się nie zmarnowało, wszystko zostało zjedzone, a obierki i ogryzki trafiły do domowego królika. Wykonaliśmy pracę w 100 procentach ekologicznie.

              Starsi uczniowie pomogli posprzątać klasę, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do udziału w kolejnych świetlicowych wyzwaniach.

            • Projekt Edukacyjny "Świetliczaki..."

            • W bieżącym roku szkolnym świetlica Szkoły Podstawowej w Kruszynie bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Świetliczaki na tropie… zagadek”.

              Cele projektu:

              ​-wychowanie aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyro­dą ucznia;

              -uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody;

              -działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju i świata;

              -rozwijanie zdolności manualnych ucznia;

              -zainicjowanie współpracy między placówkami w całej Polsce.

              Czas trwania projektu: wrzesień 2021 r. – maj 2022 r.

              Zadania świetlicy w Kruszynie: opiekunowie świetlicy wybrali kilka zagadnień do realizacji w naszej szkole. Odnoszą się one do szeroko pojętej ekologii, pozwalają zdobyć wiedzę z geografii, biologii, astronomii.  Ważną funkcją projektu jest integracja dzieci oraz wspólne wykonywanie różnorodnych działań, z których relacje będą się pojawiać na stronie naszej szkoły.

              Osoby odpowiedzialne za realizację projektu: Magdalena Chrząstek, Anna Gabryel, Justyna Kowalik, Dorota Wojtasińska.

            • 11 listopada w naszej szkole

            • 11 listopada - wolność, niepodległość - to hasło było motywem przewodnim  obchodów Narodowego Święta Niepodległości, czyli 103 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wiersze, piosenki, a także prezentacja multimedialna przybliżyły uczniom wydarzenia z tamtego okresu.

            • Przyroda na liściu malowana

            • 4 listopada uczennice kl 3 i 8 wzięły udział w powiatowym konkursie plastycznym "Przyroda na liściu malowana". Nina Tyrka zdobyła wyróżnienie.

              Gratulujemy i życzymy wszystkim uczestniczkom wielu sukcesów.

            • Dzień Kredki

            • Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas I-III do wzięcia udziału w konkursie plastycznym z okazji DNIA KREDKI.

              Zadaniem konkursowym jest wykonanie ilustracji oczywiście KREDKAMI do piosenki Fasolek pt. „Kolorowe kredki”.

              Format pracy: A-4

              Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej w terminie do 22 listopada.

              Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody w postaci zestawów plastycznych w walizce (kredki, farby, mazak)

            • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

            • 5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Data ta nie jest przypadkowa – jest to bowiem dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disneya. Jest to niebywała okazja, aby przypomnieć sobie ulubionych bajkowych bohaterów.  Z tej okazji uczniowie kl.I-III wzięli udział w zajęciach bibliotecznych podczas których musieli wykazać się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. rozwiązywali zagadki, rozpoznawali bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, karty pracy, labirynty oraz zabawy ruchowe. Najwięcej emocji przyniosła zabawa pt. ”Zatrute jabłko” –  rozwijająca szybkość i refleks oraz  zabawa „Pomagamy Kopciuszkowi” – podczas której uczniowie przez chwilę mogli poczuć się jak Kopciuszek oddzielając groch od ziaren fasoli. W tym dniu uczniowie przynieśli do szkoły przeróżne przedmioty wśród których były koszulki, maskotki, książki, lalki, figurki przedstawiające ich ulubione bajkowe postacie, a następnie je zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom z klasy. Nie zabrakło: księżniczek, Myszki Miki, Kubusia Puchatka, Boba Budowniczego, Królewny Śnieżki, Świnki Peppy, Spangeboba, Króla Lwa i wielu innych bajkowych postaci.  Na zajęciach panowała iście bajkowa atmosfera.

               Celem tego święta było przypomnienie postaci z kultowych bajek, jak również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną bajek. Bajek, w których postacie często uczą rozróżniania dobra od zła, prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym, czy współczucia. Był to również dzień promowania i rozwijania zainteresowań czytelniczych naszych najmłodszych uczniów.

            • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

            • W październiku obchodziliśmy  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To październikowe święto bibliotek szkolnych, ustanowione zostało przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999r., obchodzone było przez jeden dzień, a od 2008 r. przez cały październik. Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na ważną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwoju zainteresowań czytelniczych. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: „Baśnie i legendy z całego świata”.

              W tym roku w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych udział wzięli uczniowie kl.1-3. Na lekcji bibliotecznej, poświęconej baśniom i legendom uczniowie poznali utwory pochodzące z różnych stron świata. Poznali mnóstwo niesamowitych, niebywałych, pięknych, a niekiedy i zagadkowych historii. Wszystkie zaprezentowane utwory cechowała ogromna wartość edukacyjna. Baśnie i legendy uczą młodego czytelnika, jak należy żyć: uwrażliwiają na dobro i zło, pokazują, jak powinno wyglądać postępowanie w różnych sytuacjach, uświadamiają konieczność pokonywania zagrożeń, przeszkód i życiowych przeciwności

              Wśród uczniów największym zainteresowaniem cieszyły się najsłynniejsze legendy europejskie. Uczniowie wysłuchali m.in. legendy pochodzące z Danii, Hiszpanii, Grecji. W ostatnim tygodniu października na długiej przerwie czytane były wybrane baśnie. Ponadto przez cały miesiąc w bibliotece szkolnej zorganizowana była wystawa książek „Baśnie i legendy świata”.

              Na pytanie „Czy warto czytać baśnie i legendy?” uczniowie zgodnie odpowiedzieli, że tak. Czytanie bowiem to najlepsza okazja do spędzenia wolnego czasu.

            • Światowy Dzień Mycia Rąk

            • 15 października uczniowie z grupy świetlicowej włączyli się w obchody tego święta. Jego celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk oraz mobilizacja jak największej ilości osób do częstego używania wody i mydła. Światowy Dzień Mycia Rąk to sposób na uświadomienie nie tylko uczniom, że mycie rąk ma ogromny wpływ na stan zdrowia i może uchronić przed wieloma chorobami. 

              Okazuje się, że mycie rąk wodą i mydłem przed posiłkiem i po skorzystaniu z toalety redukuje infekcje dróg oddechowych o około 25%. Co ważne, regularna higiena jest podstawą walki z koronawirusem. Dokładne mycie dłoni i częste ich odkażanie zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID-19. Uczniowie uczęszczający do świetlicy mieli okazję porozmawiać o tym jak ważne jest mycie rąk. Poznali szereg ciekawostek dotyczący np. ilości mikrobów znajdujących się na telefonie komórkowym, najbrudniejszych miejsc w domu itp. Ponadto wykonali demonstrację w praktyce – myjąc ręce według zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego.