• Ciepła zima w schronisku „As”

• Troska o zwierzęta jest potrzebna, pomagajmy im. Psy to najlepsi przyjaciele człowieka, nie zostawiajmy ich bez opieki, one też czują. Koło samorządowe jako miłośnicy zwierząt  wspiera koty i psy ze schroniska AS w Jamrozowiźnie. Obecnie jest tam ok. 200 piesków, które czekają na przytulny dom. Nasze Koło  organizowało zbiórkę na potrzeby tego schroniska. Trwała ona od 29 października do 5 grudnia 2018 r. W nasz projekt zostali zaangażowani uczniowie pod opieką nauczycieli Pani Lidii Wychowaniec oraz Pani Anny Gabryel.

11 grudnia odwiedziliśmy to miejsce. Los biednych piesków wszystkich nas poruszył i dał wiele do myślenia. Wszystkie osoby, które wsparły naszą akcję, otrzymały los, który umożliwia wygranie nagrody niespodzianki. W przyszłym roku również planujemy kolejną edycję akcji. Pomagajmy, nie bądźmy obojętni.   Oliwia Zasępa

• Razem na Święta

• Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, czas radości, pojednania i spotkań z bliskimi. To czas, w którym nikt nie powinien czuć się samotny i porzucony.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu postanowili odwiedzić osoby samotne mieszkające na terenie naszej gminy.

To działanie jest jedną z inicjatyw podjętych w ramach ogólnopolskiej akcji "Razem na święta" zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, do której przyłączyli się uczniowie naszej szkoły.

Odwiedziny osób samotnych były okazją do złożenia świątecznych życzeń i obdarowania drobnymi upominkami wykonanymi przez uczniów.

To działanie wywołało wielką radość na twarzach obdarowanych.

• Ze świąteczną wizytą u Wiktorka

• Boże Narodzenie to magiczny, wyjątkowy czas, w którym nikt nie powinien czuć się  smutny ani samotny. Niekiedy wystarczy bardzo drobny gest, by wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka.

Nasi uczniowie doskonale o tym wiedzą.  Co roku, już od 7 lat,  angażują się w przygotowanie  mikołajkowej paczki dla swojego niepełnosprawnego kolegi Wiktorka i odwiedzają Go w domu ze świątecznymi życzeniami.

W tym roku szkolna „delegacja”: Patrycja Kucharska, Marcin Rybak, Michalina Koćwin, Dominika Peszke, Ula Blukacz, Dominika Polewska, Ala Dobosz wraz z  nauczycielkami  gościła

u Wiktora i jego Mamy w dniu 10  grudnia. Przedstawiciele SU  złożyli  życzenia z okazji zbliżających się świąt, wręczyli  prezenty i  przygotowane specjalnie na tę okazję świąteczne babeczki.  Mama chłopca przyjęła nas bardzo ciepło i życzliwie. Wiktorek uważnie przyglądał się gościom  i okazywał radość głośnymi okrzykami. Żegnając się, obiecaliśmy odwiedzić Go ponownie. Spotkanie z Wiktorem i Jego Mamą pozwoliło nam na chwilę  „zwolnić” od codzienności,  rozlało w naszych sercach wzruszenie i  ciepło.

• Powiatowy Konkurs Recytatorski

• W dniu 30  listopada odbył się w naszej szkole Powiatowy Konkursu Recytatorski "Opowiem Ci o mojej Ojczyźnie". Celem konkursu było przybliżenie poezji o tematyce patriotycznej, uwrażliwienie na piękno poezji, doskonalenie umiejętności recytatorskich.

Tegoroczna edycja konkursu miała szczególne znaczenie ze względu na obchodzony w tym roku jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Utwory poetyckie, recytowane przez uczestników pozwoliły jeszcze raz wrócić do czasów minionych oraz skłonić do refleksji nad współczesnym znaczeniem pojęcia patriotyzmu.

Konkurs przebiegał w trzech etapach: klasy I-III, kl.IV-VI, kl. VII-VIII i gimnazjum.  Recytację uczniów oceniało niezależne jury w skladzie: Agnieszka Grudzińska - nauczyciel kosultant Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie, Marta Gonera - animator kultury Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach, Małgorzata Ciupińska- dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kruszynie.

W konkursie wzięło udział 72 uczestników ze szkół powiatu częstochowskiego.

Zwycięzcami konkursu w poszczególnych etapach zostali:

kl.I-III

I miejsce - Hubert Nitecki i Milena Bąk ze Szkoły Podstawowej w Kłomnicach

II miejsce - Urszula Kłak i Julia Wojtasińska ze Szkoły Podstawowej w Kłomnicach

III miejsce - Martyna Klekot ze Szkoły Podstawowej Fundacji " Elementarz " w Jackowie i Amelia Cieśla ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Rzerzęczycach

Wyróżnienia: Maja Latacz i Maja Tomaszewska ze Szkoły Podstawowej im. H.Sienkiewicza w Rzerzęczycach,

Maja Koćwin z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mykanowie

kl.IV-VI

I miejsce- Blanka Stępień ze Szkoły Podstawowej im. J. Dąbrowskiego w Zrębicach

II miejsce- Alicja Dobosz ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie

III miejsce- Mikołaj Bednarz ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie i Maja Góra ze Szkoły Podstawowej im. B. Prusa w Garnku

Wyróżnienia: Katarzyna Sznajder i Kinga Drogosz ze Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie, Zuzanna Dumin ze Szkoły Podstawowej im. B. Prusa w Garnku, Paweł Gogacz ze Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Szkół Katolickich im. Dzieci Fatimskich z Rybnej

III etap

kl.VII-VII i gimnazjum

I miejsce- Maja Borowska ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie i Julia Jeleń ze Szkoły Podstawowej im. J. Dąbrowskiego w Zrębicach

II miejsce- Michalina Koćwin ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie, Oliwia Świąć z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Mykanowie, Aleksandra Tomzik ze Szkoły Podstawowej im. J. Dąbrowskiego w Zrębicach

III miejsce- Oliwia Maj z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lgocie Małej i Patrycja Strączyńska ze Szkoły Podstawowej im. J. Dąbrowskiego w Zrębicach

Wyróżnienia: Kalina Stajszczak ze Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie, Dominika Łapeta i Paulina Łapeta ze Szkoły Podstawowej Fundacji " Elementarz" w Jackowie

Uroczystego wręczenia nagród dokonała Pani Wójt Gminy Kruszyna Jadwiga Zawadzka i dyrektor szkoły Paweł Klekot.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.